Jak zařídit malou koupelnu? Funkčnost je na prvním místě!


malá koupelna - alca4

V bytech, garsonkách a někdy i menších rodinných domech se hraje o každý metr čtvereční volného prostoru. Na rozlehlou koupelnu už zpravidla nezbývá místo, a tak se musí mnozí smířit s jejími menšími rozměry. Patříte i vy mezi majitele malé koupelny? Nezoufejte! Při dodržení základních pravidel a správném rozložení zařizovacích předmětů bude i malá koupelna útulná, funkční a pohodlná.

Světlé barvy koupelnu opticky rozšíří

I malé koupelny mohou na první pohled působit velkoryse. To, jaký dojem vyvolávají, do značné míry ovlivňuje i výběr barev či formátů obkladů a dlažeb. Obecně platí, že světlé barvy prostor opticky rozšiřují. Proto se nebojte sáhnout po obkladech a dlažbách v nádechu bílé, béžové, světle šedé či hnědé. Dáváte-li přednost přírodnímu vzhledu, pořiďte si honosné mramorové obklady nebo jiné světlejší s kamennou texturou.

Naopak se vyhněte tmavým nebo černým odstínům, zejména matným, které pohlcují světlo a místnost na pohled zmenší. Velkou pozornost věnujte i výběru formátu a návrhu spárořezu. Čím větší obklady a dlažby zvolíte, tím bude počet spár menší a stěny i podlahy malé koupelny na pohled celistvější a prostornější.

S výběrem barevných dekorů úzce souvisí i volba osvětlení koupelny. Komorní atmosféru vytvoříte i v menší koupelně pomocí světla nad zrcadlem. Pro osvětlení celé místnosti však sáhněte po dostatečně výkonném stropní svítidlu s velký rozptylem, které umožní prostup světla do každého koutu.

Malá koupelna s vanou? Záleží i na tvaru místnosti

Je třeba zdůraznit, že i do mnoha malých koupelen se vana bez větších problémů a kompromisů vejde. Nezáleží ani tak na ploše místnosti, ale spíše na jejím tvaru. Pro umístění vany jsou vhodnější malé koupelny obdélníkového tvaru, naopak ty čtvercové si přímo říkají o montáž sprchového koutu. 

Do koupelny menších rozměrů budete muset téměř vždy sáhnout po kratší úzké vaně, ve které si pohodlnou koupel dvakrát neužijete. Rohové vany v malých koupelnách nepřichází v úvahu, protože v prostoru zaberou víc místa, než se na první pohled zdá.

Je tak namístě popřemýšlet i nad tím, nepřinese-li vyšší komfort prostornější (a třeba i sedátkem vybavený) sprchový kout. Finální rozhodnutí je samozřejmě na vás. Popřemýšlejte, kolikrát do měsíce si reálně dopřáváte teplou vanu a jestli se její pořízení na úkor volného místa skutečně vyplatí.

Bezvaničkové sprchové kouty se do malé koupelny skvěle hodí

Sprchové kouty se vyrábí v mnoha rozměrech a vejdou se i do té nejmenší koupelny. Trendem posledních let jsou moderní bezvaničkové sprchové kouty, které nenarušují celistvost místnosti, vypadají poutavě a snadno se udržují. V provedení bez vaničky můžete mít jak klasické sprchové zástěny s dvířky, tak oblíbené walk-in sprchové kouty s otevřeným vstupem.

Dominantou vaší sprchy se pak vedle zástěny stane podlahový žlab, který je k dostání v mnoha rozměrech a designech. Například břeclavský výrobce sanitární techniky Alcaplast dodává podlahové žlaby už od šířky 300 mm. Vejdou i do velmi malých koupelen, kde se postarají o rychlý a bezproblémový odtok vody. Nejčastěji se setkáte s podlahovými žlaby vybavenými perforovaným roštem. Oblíbené jsou však i žlaby pro vložení dlažby, které nijak nenaruší jednotný vzhled podlahy a na první pohled nebudou viditelné.

Zaměřte se na úložný prostor a zužitkujte místo pod umyvadlem

Ptáte se, jak zařídit malou koupelnu? Čistě, a přesto efektivně a účelně! Nezapomínejte, že nedílnou součástí koupelny je dostatek úložných prostor, které využijete pro uskladnění hygienických pomůcek, ručníků či kosmetiky.

Vyhněte se velkému počtu otevřených polic, které opticky ruší a rozbíjí jednotný design koupelny. Mnohem čistěji a elegantněji budou vypadat zabudované skříňky, ať už závěsné, nebo volně stojící. Snažte se maximálně zužitkovat místo pod umyvadlem a pořiďte si skříňky se dvěma zásuvkami. Prosto v zásuvce může zbytečně ubírat umyvadlový sifon. Řešením jsou prostorově úsporné sifony, které díky specifickému tvarování zaberou pod umyvadlem jen minimum místa.

Toaleta v malé koupelně: vsaďte na řešení s předstěnovým systémem

Velkým oříškem při navrhování jsou zejména takové malé koupelny, jejichž součástí je i toaleta. Z praktického i prostorového hlediska je samozřejmě výhodnější mít WC v samostatné místnosti, ne vždy je to však možné. Řešíte-li umístění toalety v koupelně, zvažte možnost pořízení závěsného klozetu upevněného na předstěnovém instalačním systému.

Od volně stojících toalet se postupně upouští, protože jejich splachovací mechanismus zabírá příliš mnoho místa a opticky narušuje jednotnost koupelny. Zmiňovaný výrobce Alcaplast nabízí i předstěnové systémy SLIM, které mají tloušťku pouhých 84 mm. Dostupné jsou jak v provedení pro zazdívání, tak suchou instalaci do sádrokartonu. Vejdou se i do malých koupelen a podpoří čistý a ničím nerušený design místnosti.

Jak zařídit malou koupelnu? Univerzální návod nečekejte. Každý prostor je specifický a vyžaduje odlišný přístup. Volbou prostorově úsporných zařizovacích předmětů a jejich správným rozmístěním však ušetříte drahocenné centimetry a vytvoříte koupelnu, která bude elegantní a maximálně funkční.

publikováno: 23. 9. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.