Jak zařídit předsíň a co v ní nesmí chybět


Jak zařídit předsíň

Předsíň je to první, co uvidí každá návštěva při vstupu do vašeho domu či bytu. Udělejte dobrý dojem a zařiďte si předsíň tak, aby skvěle vypadala a splnila svůj účel. I malou předsíň můžete zařídit vkusně a účelně. Sepsali jsme pro vás několik užitečných tipů a rad, které vám zařizování vstupního prostoru do bytu či domu usnadní. Nezapomínejte přitom na detaily a výběr vhodného osvětlení.

Předsíň musí splnit svůj účel

Vstupní prostor do vašeho obytného prostoru by měl navozovat pocit uspořádanosti a útulnosti. Předsíně zpravidla neoplývají rozlehlými prostory, proto si musíte dobře promyslet, co všechno do nich umístit a co raději oželet na úkor vzdušnosti a prostornosti. Do předsíně si odkládáme boty, bundy, kabáty, deštníky, klíče i tašky.

Úložné a odkládací prostory by měly být vždy navržené s ohledem na počet osob, které v domácnosti žijí. Nesmí se však zapomínat na návštěvy, pro které by měl být vyhrazen vždy nějaký prostor pro odložení svrchního oděvu či obuvi. Při instalací háčků a věšáků proto počítejte s rezervou a vždy vyhraďte volný prostor pro případné hosty. Jistě to ocení.

Návrh minimalistické vstupní haly.

Schovejte vše, co denně nepoužíváte

Předsíň by měla být vybavena dostatečnými úložnými prostory. Nesmí chybět otevřené police, věšáky, úložné boxy či police, stejně tak by v předsíni mělo být dostatek uzavřených úložných prostorů. Aby vaše vstupní prostory vypadaly čistě a udržovaně, schovejte do skříní vše, co denně nepoužíváte. Na věšácích si nechejte vždy jen ty bundy a kabáty, které nosíte pravidelně, vše ostatní schovejte do skříně. Totéž platí v případě tašek či kabelek. Čím méně věcí bude v předsíni na očích, tím bude vypadat elegantněji a útulněji.

Botník by měl do konkrétního prostoru zapadnout

Jedním z typických typů nábytku, které se umísťují do předsíní, jsou botníky. Na trhu narazíte na různé typy botníků, některé jsou otevřené, jiné jsou vybaveny výklopnými dvířky. Botníky často suplují i lavici, na kterou se můžete posadit pro snadné obouvání. Botník vybírejte vždy s ohledem na konkrétní typy prostorů. Do některých předsíní se hodí spíše jednoduché botníky s přírodním dekorem dřeva, jinde zase vyniknou masivní bílé či jinak barevně laděné botníky. Při výběru zohledňuje jak jejich vzhled, tak praktické využívání. Opět platí, že čím více osob v domácnosti žije, tím větší botník byste měli pro pohodlné uložení všech využívaných bot pořídit.

Zrcadlo – nezbytný prvek každé předsíně

Co dalšího nesmí ve správně navrhnuté předsíni chybět? Zrcadlo! Pokud máte vstupní prostory dostatečně velké, nebojte se na jednu ze stěn umístit velkoplošné zrcadlo, ve kterém uvidíte téměř celou svou postavu. V menších předsíních je vhodnou alternativou pořízení vysokých šatních skříní, které budou vybavené prosklenými dvířky.

Osvětlení předsíní se často podceňuje

Nedílnou součástí každé moderní předsíně je správné osvětlení. Bohužel, praxe českých domácností je mnohdy jiná, takže jsou vstupy do domů a bytů často tmavé až temné. To je samozřejmě chyba, světlo vyvolává pocit pohody a útulnosti, navíc je nezbytné pro pohodlné oblékání a upravování se v zrcadle. Zdroj světla vybírejte v závislosti na velikosti předsíně. Ve většině případů si vystačíte s několika bodovými světly, která dobře prosvětlí i malý prostor. Do rozměrnějších předsíní pak vsaďte na výkonnější stropní světlo.

Nezapomínejte na detaily

Dokonalost prostoru spočívá v precizním zpracováním detailů. Ani na ty byste při realizaci nové předsíně neměly zapomínat. Vstupní prostory můžete doplnit o různé dekorace, obrazy či malby. Pro snadnější údržbu podlahy můžete pořídit estetické koberečky z umělého vlákna nebo plastu, které se snadno udržují. Skvěle vypadají i velké stojaté věšáky, které jsou dostupné v mnoha tvarech a materiálech. Na zeď připevněte háčky na klíče a další drobné předměty, které potřebujete mít při odchodu z domu nebo bytu vždy po ruce.

I malou předsíň můžete zařídit vkusně a elegantně. Dejte pryč vše, co zbytečně překáží, pořiďte si vhodné typy polic a šatních skříní, prostor dostatečně osvětlete a nezapomínejte na detaily. Uvidíte, že budou vaše nové vstupní prostory vypadat mnohem lépe a útulněji.

Přečtěte si další články o zařizování interiérových prostorů:

publikováno: 26. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.