Jak zvýšit cenu nemovitosti bez velkých rekonstrukcí


Jaké fasádní barvy jsou v současnosti žádané a trendy_Fotolia_13907561_XS

Je těžké zvýšit cenu domu nebo bytu bez toho, abyste sami nevynaložili jisté finanční prostředky. Vlastník domu má ze zákona povinnost udržovat jej v dobrém stavu a provádět potřebná opatření pro prodloužení životnosti. Současný trh s obytnými prostory je poměrně dobře naplněný, proto cena jednotlivých bytů a domů stagnuje. Lépe a dráže se samozřejmě prodá to, co má kvalitu a udělá dobrý první dojem.

 

Mnozí odborníci se shodují na tom, že nákladné rekonstrukce před prodejem jsou ale zbytečné. Ti, kdo odhadují cenu nemovitosti, se povětšinou zaměřují hlavně na to, co jde vidět na první pohled. Domku velmi uškodí střecha v dezolátním stavu, špatné topení nebo nevzhledná podlaha.

Renovace zřejmých věcí

Na rozbité střeše upravte a doplňte tašky, vyčistěte okapy a nově je natřete. Stejně tak i radiátory. Podlahu můžete dočasně vyřešit levnou laminátovou plovoucí podlahou. Panuje názor, že náročné zateplování, výměna oken nebo kotle, důkladná oprava střechy nebo zdění jádra se nevyplatí. Nový nájemník totiž lépe zpozoruje i tzv. „morální opotřebení“ – stav, kdy parametry přestanou být moderní, a sám si tak bude chtít upravit vše podle svých požadavků. Byty starší, než 10 let, je tedy zbytečné před prodejem rekonstruovat, protože ani nákladná oprava by jejich cenu zvýšit nemusela.

Zvýšení hodnoty bytu závisí i na detailech

  • Nové stropní desky patrně nikdo neocení, zatímco nově natřená okna už jsou o něčem jiném. Pořádně vypulírovat byt a nablýskat okna je také nezbytnost. 
  • Velkou roli při rozhodování o koupi hraje kuchyně a koupelna. Hodí se tedy odstranit vodní kámen, případně pořídit nové baterie.
  • Pozitivně působí i větší prostor. Proto eliminujte množství nábytku. Vzdušný prostor bez zbytečností zaujme mnohem více.
  • Pokud prodáváte rekreační objekt, udržujte okolí i přesto, že už o něj sami nemáte zájem. A nezapomeňte větrat.
  • Odstraňte všechny závady a poškození, které vznikly běžným používáním. Může se jednat kupříkladu o přetření dřeva, utěsnění spár nebo opravu prasklin a uražených rohu.
  • Oceňuje se i výmalba. Vyhněte se ale křiklavým barvám a výrazným obměnám, stejně jako novým kachličkám ať už v koupelně, nebo v kuchyni. Je totiž malá pravděpodobnost, že se novému majiteli trefíte do vkusu a celá práce by tak vyšla vniveč.

Dřevěná a plastová okna mají své výhody i nevýhody_Fotolia_12559879_XS 

Cenu bytu nebo domu může zvýšit i vhodné použití sádrokartonu a příček. Vždy ale musíte počítat s tím, že každá investice se vám nikdy nevrátí celá. To je právě hlavní důvod, proč se nepouštět do žádných velkých oprav. Jinak je tomu ale v případě, že nemovitost hodláte pronajímat. V tomto případě jsou úpravy většinou nezbytné a nevyhnutelné.

publikováno: 25. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.