Jaká by měla být domácí posilovna?


Domácí posilovna by měla být především dobře větraná.

Máte-li doma volnou místnost, nevíte, jak ji využít, a rádi sportujete, pak můžete uvažovat o domácí posilovně. Ta nadchne nejen milovníky pohybu, ale také všechny, kteří potřebují zapracovat na své postavě, a přitom nemají tolik volného času, aby jezdili do komerčních fitness center. Domácí posilovna se dá zařídit s ohledem na dispozice prostoru, ale také vaše finanční možnosti. Základem je, abyste se v ní cítili dobře a aktivní.

Má-li být domácí posilovna univerzální prostorem, kde si mohou zacvičit dospělí i děti, začátečníci i pokročilí, je třeba hledat kompromisy, a to jak u samotného vybavení, tak u celkové podoby. Jak vymalovat stěny a jaké je základní vybavení domácí posilovny? I o tom se dočtete v dnešním článku.

Kam s domácí posilovnou?

Především v minulosti se jeden čas objevoval trend domácích posiloven v suterénu a sklepních prostorách. To však není zrovna šťastné řešení, stejně jako kdybyste zamýšleli vybudovat posilovnu na jinak neobydlené půdě. Domácí posilovna by měla být hodně prosvětlená a slunečná. V tmavé kobce se vám nikdy nebude cvičit dobře, vlastně vás to do ní ani nebude lákat. Nejlépe tedy je, když bude domácí posilovna směřovat na jih či jihozápad. Musí být také dobře větratelná. O velikosti samozřejmě rozhoduje prostor, co máte k dispozici. Neměli byste ho však, ať už je jakkoliv veliký, přílišně přeplácávat výbavou. Pamatujte na zlaté pravidlo při zařizování jakéhokoliv interiéru – méně je někdy více.

6049858429_f02289ef36

Domácí posilovna a barvy

Barvy hrají v posilovně důležitou roli. Ovlivňují to, jak se člověk v domácí posilovně cítí a zda bude moci podávat dobré výkony. Nepodceňujte výběr barev, působí na vaši psychiku. Nevíte jak? To se dozvíte ZDE.

Jestliže nechcete nad vymalováním posilovny moc přemýšlet, vsaďte na bílou klasiku, kterou následně doplníte barevným vybavením. Chcete-li podpořit aktivního ducha místnosti, pak zkuste oranžovou, žlutou nebo limetkovou, případně kombinace. Nepřehánějte to však s jejich sytostí. Barvy, které se naopak do posilovny vůbec nehodí, jsou červená, hnědá, černá a fialová.

Základní vybavení pro domácí posilovnu

O tom, co bude v domácí posilovně k dispozici za přístroje, rozhoduje to, jakému tréninku se chtějí věnovat ti, kteří hodlají posilovnu využívat. Obecně se však doporučuje mít ve vlastním fitness koutku minimálně gymnastický míč, eliptický trenažér, případně rotoped, a posilovací věž. Někomu vyhovuje i sada samostatných činek či hrazda a žebřiny.

3488878760_19aa3b1d32Okolo každého přístroje a náčiní musí být vždy dostatek volného prostoru, abyste si neublížili a aby vám cvičení bylo příjemné a nemuseli jste se při něm nijak omezovat.

U domácí posilovny také nezapomeňte na kvalitní podlahu. Vyrábí se i speciální pryžové povrchy, co tlumí nárazy, aby vaše snažení neotravovalo sousedy. A pokud si nemůžete domácí posilovnu zařídit, protože pro ní nemáte místnost, zkuste to i s koutem třeba v obývacím pokoji. Vždy však dbejte na to, aby od sebe jednotlivé zóny byly odděleny.

 

publikováno: 27. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.