Jaká by měla být domácí pracovna?


Jaká by měla být domácí pracovna

Práce z domu je v dnešní době velice oblíbená, protože umožňuje věnovat se zaměstnání v pohodlí svého obydlí. To však musí být patřičně upraveno, aby bylo inspirativním a motivujícím zázemím. Vůbec nejlepším řešením je proto zřízení pracovny, pro kterou si vymezíte jeden celý pokoj. V případě, že to takto nejde, však nemusíte zoufat, často si vystačíte i s pracovním koutem.

Správně zařízená domácí pracovna by měla být originální, aby nepůsobila fádním a příliš nudným dojmem, na druhé straně však nesmí být rušivá. Dobře vybavená pracovna je tedy podnětná a prostředí v ní je zázemím pro přemýšlení a soustředění se. Přírodní materiály nábytku přispějí ke konečnému příjemnému vzhledu.

Domácí pracovna se neobejde bez kvalitního stolu a židle

Základem každé pracovny nebo koutu, který byl v domácnosti pro tyto účely vyhrazen, je samozřejmě kvalitní stůl a židle. Oba kusy nábytku musí být oporou při několikahodinové práci. Stůl by proto měl být prostorný, aby se na něj vešlo vše potřebné a židle ergonomická, aby záda netrpěla. Nezapomínejte také na dostatek úložných prostor, kam se skryjí dokumenty, knihy a další nezbytnosti, co náleží k vykonávání konkrétního druhu práce z domova.

Stůl by měl být umístěn tak, aby na něj dopadalo přirozené světlo v co největší možné míře, i proto se doporučuje, aby stál volně v prostoru u okna. Nevhodné jsou v tomto ohledu tmavá místa místnosti, kde byste si museli převážnou část pracovní doby svítit.

Barvy v pracovně ovlivňují celkovou efektivitu práce

Barvám se přisuzuje několik schopností. Nejen že dodávají prostoru šmrnc a umožňují obklopit se oblíbenými odstíny, ale také ovlivňují psychickou kondici, která je pro spolehlivý výkon velmi důležitá. Obecně se do pracovny hodí spíše světlejší barvy, pokud však preferujete tmavé odstíny, nemusíte se jich přímo vzdát. Stačí je nápaditě nakombinovat s kontrastními tóny. Doporučenými barvami do této místnosti jsou teplé i studené, avšak příjemné barvy. Konkrétněji tedy žlutá, zelená, oranžová, zemitá, hnědá nebo béžová apod. K malbě stěn pak volte i vhodnou barvu doplňků.

Doplňky prostor zútulní

Domácí pracovna rozhodně nemusí být strohou místností, kde méně nebo více nápadité doplňky nemají co dělat. Právě naopak. Vhodně zvolené ozdobné prvky pomáhají navodit příjemnou atmosféru, která je rozhodně v otázkách odvádění dobrého výkonu žádoucí. Tipem mohou být obrazy, záclony či závěsy, co přispějí k tomu, aby byla domácí pracovna odrazem osobnosti toho, kdo ji užívá.

Domácí pracovna se v současnosti stává jednou ze základních místností obydlí. Rozšíření různých potřebných technologií i mezi běžné uživatele totiž umožňuje celkovou práci zefektivnit bez ohledu na to, kde se daný člověk nachází. Mnohá povolání tak nevyžadují dojíždění do kanceláře, které stojí peníze i čas. Budete-li pamatovat na doporučení z tohoto článku, pak při zařizování určitě nešlápnete vedle.

 

publikováno: 23. 1. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.