Jaké jsou hojně diskutované LED žárovky?


jake-jsou-hojne-diskutovane-led-zarovky

LED žárovky jsou tématem mnoha odborných i laických diskuzí, a to zvláště po zákazu prodeje klasických žárovek ve všech členských státech Evropské unie. I když jsou na trhu k dostání různé alternativy, na LED žárovky je soustředěna většinová pozornost. Na jakém principu fungují, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody a čeho byste si měli všímat při výběru?

Září letošního roku znamenalo konec pro klasické 45 W žárovky, stejný osud čeká i všechny ostatní druhy, a to během roku 2012. Spousta tuzemských domácností proto řeší, jakou náhradu si vybrat. I z toho důvodu jsou aktuálně LED žárovky středem pozornosti, protože nabízí zase o něco více než známé úsporné žárovky.

Jak LED žárovky fungují?

Základem této je speciální LED dioda, která se v minulosti užívala spíše pro účely dekorativního osvětlení. Diod může být v žárovce odlišné množství, záleží na konkrétním typu. Světlo zde vzniká tak, že elektrický proud prochází polovodičem, přičemž se rozdílná energetická hodnota (když proude proniká z vyšší energetické vrstvy do nižší) uvolňuje v podobě fotonů, což je vlastně světlo ve své podstatě. Při tomto procesu vzniká také malé množství tepla. Oproti tomu klasické žárovky přeměňují v teplo okolo 95 % celého vstupního napětí. Z těchto informací lze lehce rozpoznat, čím se LED žárovky liší od tradičního typu.

Výhody a nevýhody LED žárovky

Hlavní výhoda spočívá ve vysoké životnosti, kterou výrobci garantují u nejkvalitnějších druhů až na 100 000 provozních hodin. Pokud vás omezuje pomalé rozsvícení u úsporných žárovek, mohou být LED typy vhodnou volbou i pro vás, protože se rozsvítí okamžitě po stisknutí příslušného vypínače. Kvalitní LED žárovky také nejsou po svícení rozpálené, a tak je možné s nimi manipulovat dle potřeb. Lépe také odolávají mechanickému poškození a například při pádu na zem nemusí dojít k jejich rozbití jako u skleněných baněk obyčejných žárovek.

Z nevýhod je určitě nutné zmínit vysoké pořizovací náklady, které by ale měla kompenzovat nízká spotřeba energie, k níž výrobci dodávají, že LED žárovky potřebují ke svému chodu až 10x méně elektřiny než klasické typy. Určitě také stojí za zmínku, že některé levnější kousky mohou svítit méně, než je od nich očekáváno, za tuto skutečnost může především nedostatečný světelný tok.

Průměrná cena LED žárovky srovnatelné s obyčejnou 40 W je 350 Kč.

Výběr LED žárovky – jak na to?

Před nákupem LED žárovky je třeba si uvědomit, co od ní očekáváte a jak často bude svítit. Obecně lze však doporučení shrnout do několika bodů. Na co se tedy zaměřit při volbě LED žárovky?

  • na dostatečný světelný tok

  • na závit

  • na teplotu světla

  • na počet LED diod nebo čipů

  • na spotřebu energie

  • na životnost

LED žárovky jsou zajímavou alternativou klasických žárovek nebo rozšířených úsporných typů. I když jsou o poznání dražší variantou, nelze jim upřít výhody, které mohou každé domácnosti nabídnout. Záleží ale také na podmínkách, v jakých bude LED žárovka provozována. Pokud se tedy rozhodnete pro koupi, vždy ji dopředu promyslete, abyste s výběrem LED žárovky mohli být spokojeni. Na závěr přinášíme tabulku s orientačním porovnáním spotřeb energie jednotlivých druhů žárovek.

 

Klasické žárovky 15 W 25 W 40 W 60 W 75 W 100 W
LED žárovky 2 až 3 W 3 až 4 W 4 až 5 W 5 až 6 W 7 až 9 W 12 až 14 W

 

 

publikováno: 10. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.