Jaké jsou rozdíly mezi dvojskly a trojskly?


5236779714_483102fede

Při výběru oken vás čeká několik rozhodnutí. Mezi ta nejdůležitější patří volba materiálu i celkové konstrukce okna, především pak typu skel. Ty se totiž přímo podílí na tom, jak bude okno izolovat. Nejčastěji se diskutuje o dvojsklech a trojsklech. V čem se liší a jaké to přináší důsledky?

Při volbě oken je třeba vycházet především z toho, v jakém stavu daná budova je a v jakém prostředí se nachází. Obecně se mezi odborníky i běžnými uživateli traduje, že pro nízkoenergetické stavby nemá smysl pořizovat nic jiného než trojskla. U starších konstrukcí by však mohly být spíše na škodu, protože jsou větší zátěží než okna se dvěma skly.

Dvojskla vs. trojskla

Z podstaty věci je zcela jasné, že základním rozdílem mezi dvojskly a trojskly je cena. Ta je u druhé jmenované varianty vyšší, v některých případech až dvojnásobně. Pokud však porovnáte konkrétní vlastnosti, tedy tepelnou a zvukovou izolaci, jsou odlišnosti následující. Z hlediska tepelných ztrát je větší ochranou před nimi samozřejmě trojsklo, pokud však potřebujete nová okna jen pro to, abyste snížili hladinu hluku, co přichází z ulice, pak není rozdíl až tak markantní. V takovém případě si vystačíte s levnějšími dvojskly, protože se jedná jen o několik málo „ušetřených“ decibelů.7020909603_e0c645bbbf

Výhody a nevýhody

Největší výhodou trojskla je tedy tepelná izolace. Díky tomu je také možné omezit nebo zcela odstranit nepříjemné rosení oken, ke kterému běžně dochází. O možnostech, jak se ho zbavit, se můžete dočíst v článku „Úspěšné omezení rosení oken závisí především na větrání“. Na druhé straně má trojsklo jisté nedostatky, s nimiž je potřeba počítat. Jelikož váží více, je třeba častěji okna seřizovat. Proto pátrejte dopředu po tom, zda dodavatelská firma servis zajišťuje, nebo ho nechává na uživateli. U trojskel se také dosahuje menších zisků tepla ze slunečního záření. Protiargumentem je pro mnohé i vyšší pořizovací cena.

Dvojskla jsou levnější a v mnohém dostačující. Především u starších domů může být přílišné utěsnění obydlí pomocí oken s trojskly spíše kontraproduktivní, protože zavdá příčinu ke vzniku plísní.

6231496736_bc5df65717

To, že dvojsklo méně izoluje, je tedy v obecném pojetí výhodou i nevýhodou. Z výše uvedeného dále vyplývá, že dvojskla zajišťují větší solární přínos, protože slunečním paprskům není kladen takový odpor na prostup. Vždy však záleží na celkové konstrukci okna.

Při výběru oken se proto vyplatí investovat čas i peníze do zhodnocení stavu budovy odborníkem, který vypočítá tepelné ztráty a případný výskyt tepelných mostů. Také pamatujte na to, že kvalita okna musí být celistvá. Neefektivní jsou okna s výbornými skly zasazenými do nekvalitního rámu a naopak.

 

publikováno: 25. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.