Jaké nádobí do myčky nepatří? Víme, v čem chybujete nejčastěji
Mytí nádobí v myčce má svá pravidla, která se ale ne vždy dodržují. Málokdo ví, co všechno do myčky patří a co nikoliv. Ve výsledku v ní mnozí myjí všechno, co jim přijde pod ruku. Některé typy nádobí ale mytím v myčce trpí a mohou se i zničit. Přinášíme vám jednoduchý přehled nádobí, které do ní rozhodně nepatří. Pokud je budete mýt ručně, vydrží vám mnohem déle.
Nože a ostré předměty
Ruku na srdce, dáváte do své myčky i špinavé nože? Pokud ano, měli byste s tím co nejdříve přestat. Myčka krásně umyje ostří nože, současně jej ale tupí. Při pravidelném používání myčky budou vaše nože brzy tupé, že s nimi nic neukrojíte a ještě se díky tomu pořežete. Po několikátém mytí v myčky jsou nože tak tupé, že už ani nejdou pořádně nabrousit. Ostré nože proto vždy myjte v rukou, aby vám vydržely ostré co nejdéle. Do myčky nevkládejte ani další ostré předměty – struhadla, škrabky nebo čepele mixérů.
Dřevěné nádobí
Většina domácností tuší, že do myčky nepatří ani dřevěné nádobí. Přesto jej v ní myje, protože jednoduše do myčky vloží vše, co přijde pod ruku. Dřevěné nádobí patří mezi další ohrožený druh, který pod vlivem horkých proudů vody a dlouhodobého vystavení vlhkosti trpí. Dřevěné vařečky, prkénka a další nádobí nasají vodu hluboko do své struktury, brzy zešednou a začnou se prohýbat, později i štípat a lámat. Zapamatujte si, že dřevo do myčky zkrátka nepatří.
Skleničky? Ano, ale ne všechny
Skleničky jsou z hlediska mytí v myčce na nádobí problematické. Některé takové mytí snáší bez problémů, u jiných se brzy začnou tvořit šmouhy a ztratí lesk. Při nákupu sklenic si vždy prohlédněte obal, kde vyčtete informaci o praní v myčce. Zpravidla je balení doplněno logem, které informuje o možnosti nebo nemožnosti využití myčky.
Pokud máte starší sklenice, od kterých už žádný obal nemáte, mytí v myčce vyzkoušejte. Pokud by se na skle vytvořily viditelné mapy, příště už myjte jen v ruce. Cennější sklo, které je zdobené, do myčky ale nedávejte.
Některé plasty se mohou zkroutit
I s plastovým nádobím mohou být problémy. Většina moderních plastových materiálů odolává i vyšším teplotám a pro mytí v myčkách se hodí, existují však i druhy, které mění své vlastnosti. Nejčastěji jde o plastové nádoby na vodu i jídlo, které se zdeformují a působením horké vody mohou i vyplavovat škodlivé látky. Opět platí základní poučka – sledujte etikety a symboly, které mytí v myčce doporučují nebo nikoliv.
Chemie odstraní usazenou špínu, ale současně poškozuje choulostivější povrchy.
Až na výjimky teflon do myčky nepatří
Do myčky by se správně nemělo dávat ani teflonové nádobí – hrnce, pánve, misky a další. Působením horké vody a silných proudů totiž postupně dochází k uvolňování teflonové vrstvy, takže je náchylnější a později se může i odlupovat. Teflonové nádobí nebývá nejlevnější, proto bychom se o něj měli starat co nejšetrněji. Nebudete-li je umývat v myčce, vydrží vám déle. Výjimkou je teflonové nádobí, u kterého výrobce mytí v myčce přímo doporučuje. Je vyrobeno a upraveno tak, aby myčka teflonový povrch nemohla poškodit.
Zdobení se na nádobí brzy vytratí
Používáte pozlacené talíře, ručně malované hrníčky a jiné jemné dekorativní nádobí? Pokud jej budete mýt v myčce, počítejte s tím, že se zdobení po nějaké době vytratí. Zlatem a kovem zdobené nádobí proto raději myjte ve dřezu. Do myčky nedávejte ani hliníkové, pozinkované, stříbrné a jiné nádobí ze vzácných kovů. Chemie, která se do myček přidává, totiž tyto povrchy degraduje.
Směrodatný indikátorem toho, zda nádobí do myčky patří nebo ne, by měla být informace uvedená na obalu. Pokud si nejste jisti, raději umyjte nádobí v rukou. Dražší nádobí pak do myčky nedávejte vůbec, není-li k tomu přímo předurčeno.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Jak se starat o jednotlivé druhy nádobí – od skla po litinu
- Octomilky: Jak se zbavit malých mušek, které sedají na potraviny
- Žehlení prádla: Jak postupovat při žehlení jednotlivých materiálů
- Zavařování v myčce na nádobí je rychlé a jednoduché
- Jak přizpůsobit domácnost dětem a minimalizovat riziko zranění

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Co je tepelný most? Poradíme, jak ho řešit a snížit náklady na vytápění
Už jste někdy přemýšleli, jak snížit náklady na vytápění? Pokud ano, pak jste se jistě setkali s problematikou tzv.… ...

V době tabletů a mobilů je čím dál tím těžší dostat děti ven. Pokud už se to náhodou povede, výsledkem je jen to,… ...

Jak vybrat správný tmel pro tmelení spár
Mezery, praskliny i trhliny můžeme snadno opravit pomocí tmelu. Na trhu je však k sehnání velké množství různých… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Stavební deník musíte vést i při stavbě domu svépomocí
Plánujete stavbu rodinného domu svépomocí? Pak nezapomeňte na zákonné povinnosti, které se vás týkají. Patří mezi ně… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...