Jaké nádobí do myčky nepatří? Víme, v čem chybujete nejčastěji


mycka2

Mytí nádobí v myčce má svá pravidla, která se ale ne vždy dodržují. Málokdo ví, co všechno do myčky patří a co nikoliv. Ve výsledku v ní mnozí myjí všechno, co jim přijde pod ruku. Některé typy nádobí ale mytím v myčce trpí a mohou se i zničit. Přinášíme vám jednoduchý přehled nádobí, které do ní rozhodně nepatří. Pokud je budete mýt ručně, vydrží vám mnohem déle.

Nože a ostré předměty

Ruku na srdce, dáváte do své myčky i špinavé nože? Pokud ano, měli byste s tím co nejdříve přestat. Myčka krásně umyje ostří nože, současně jej ale tupí. Při pravidelném používání myčky budou vaše nože brzy tupé, že s nimi nic neukrojíte a ještě se díky tomu pořežete. Po několikátém mytí v myčky jsou nože tak tupé, že už ani nejdou pořádně nabrousit. Ostré nože proto vždy myjte v rukou, aby vám vydržely ostré co nejdéle. Do myčky nevkládejte ani další ostré předměty – struhadla, škrabky nebo čepele mixérů.

mycka4

Dřevěné nádobí

Většina domácností tuší, že do myčky nepatří ani dřevěné nádobí. Přesto jej v ní myje, protože jednoduše do myčky vloží vše, co přijde pod ruku. Dřevěné nádobí patří mezi další ohrožený druh, který pod vlivem horkých proudů vody a dlouhodobého vystavení vlhkosti trpí. Dřevěné vařečky, prkénka a další nádobí nasají vodu hluboko do své struktury, brzy zešednou a začnou se prohýbat, později i štípat a lámat. Zapamatujte si, že dřevo do myčky zkrátka nepatří.

Skleničky? Ano, ale ne všechny

Myčka nádobí logoSkleničky jsou z hlediska mytí v myčce na nádobí problematické. Některé takové mytí snáší bez problémů, u jiných se brzy začnou tvořit šmouhy a ztratí lesk. Při nákupu sklenic si vždy prohlédněte obal, kde vyčtete informaci o praní v myčce. Zpravidla je balení doplněno logem, které informuje o možnosti nebo nemožnosti využití myčky.

Pokud máte starší sklenice, od kterých už žádný obal nemáte, mytí v myčce vyzkoušejte. Pokud by se na skle vytvořily viditelné mapy, příště už myjte jen v ruce. Cennější sklo, které je zdobené, do myčky ale nedávejte.

Některé plasty se mohou zkroutit

I s plastovým nádobím mohou být problémy. Většina moderních plastových materiálů odolává i vyšším teplotám a pro mytí v myčkách se hodí, existují však i druhy, které mění své vlastnosti. Nejčastěji jde o plastové nádoby na vodu i jídlo, které se zdeformují a působením horké vody mohou i vyplavovat škodlivé látky. Opět platí základní poučka – sledujte etikety a symboly, které mytí v myčce doporučují nebo nikoliv.

mycka3

Chemie odstraní usazenou špínu, ale současně poškozuje choulostivější povrchy.

Až na výjimky teflon do myčky nepatří

Do myčky by se správně nemělo dávat ani teflonové nádobí – hrnce, pánve, misky a další. Působením horké vody a silných proudů totiž postupně dochází k uvolňování teflonové vrstvy, takže je náchylnější a později se může i odlupovat. Teflonové nádobí nebývá nejlevnější, proto bychom se o něj měli starat co nejšetrněji. Nebudete-li je umývat v myčce, vydrží vám déle. Výjimkou je teflonové nádobí, u kterého výrobce mytí v myčce přímo doporučuje. Je vyrobeno a upraveno tak, aby myčka teflonový povrch nemohla poškodit.

Zdobení se na nádobí brzy vytratí

Používáte pozlacené talíře, ručně malované hrníčky a jiné jemné dekorativní nádobí? Pokud jej budete mýt v myčce, počítejte s tím, že se zdobení po nějaké době vytratí. Zlatem a kovem zdobené nádobí proto raději myjte ve dřezu. Do myčky nedávejte ani hliníkové, pozinkované, stříbrné a jiné nádobí ze vzácných kovů. Chemie, která se do myček přidává, totiž tyto povrchy degraduje.

Směrodatný indikátorem toho, zda nádobí do myčky patří nebo ne, by měla být informace uvedená na obalu. Pokud si nejste jisti, raději umyjte nádobí v rukou. Dražší nádobí pak do myčky nedávejte vůbec, není-li k tomu přímo předurčeno.

publikováno: 26. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.