Jaké obnovitelné zdroje energie se nejlépe hodí do rodinného domu?
Napříč českými domácnostmi se v posledních letech stále častěji objevuje poptávka po ekologičtějších způsobech získávání energií. V souvislosti s problematikou udržitelnosti jsou řešením především obnovitelné zdroje. Nejenže jsou šetrné vůči životnímu prostředí, ale zároveň vám mohou ušetřit nemalé peníze díky lákavé finanční návratnosti. Obnovitelných zdrojů energií je přitom celá řada, každý s vlastními specifiky. Přinášíme vám přehled nejrůznějších alternativ, s nimiž byste se mohli v průběhu stavby či rekonstrukce domu setkat.
Mezi hlavní obnovitelné přírodní zdroje patří sluneční záření
V současnosti rozlišujeme hned několik druhů obnovitelných zdrojů energie. Mezi ty hlavní patří energie získávaná ze slunečního záření. Na Slunci již několik miliard let probíhají termonukleární reakce, při nichž dochází k uvolnění velkého množství energie, která k naší planetě cestuje v podobě záření. To lze pak prostřednictvím fotovoltaických článků či slunečního kolektoru přeměňovat na energii.
Ekologické domy s fotovoltaikou: vyplatí se i v České republice?
V České republice se fotovoltaika vyplatí především v kombinaci s jiným zdrojem energie, s ohledem na klimatické podmínky zde totiž nelze přijímat dostatečné množství slunečního záření. V posledních letech však ubylo teplotních výkyvů a výrazných změn počasí, což efektivitě solárních panelů svědčí. S občasnými výpadky dodávek si navíc poradí systém s akumulátorem, který v případě potřeby funguje jako záložní zdroj elektrické energie. Pořízení solární elektrárny je poměrně nákladné, avšak stejně jako v případě tepelného čerpadla lze i na nákup solárních panelů využít státní dotace z programu Nová zelená úsporám.
Solární kolektor se však vyplatí i v případě, chcete-li jej používat pouze k ohřevu užitkové vody. S tímto řešením se zpravidla setkáte v nízkoenergetických domech, kde fotovoltaika bez problému nahradí plynový kombinovaný kotel či elektrický bojler, a to i během studených zimních dnů. Kolektory pro ohřev vody se obvykle nemontují na střechu, místo toho na ně narazíte na jižních stěnách rodinných domů.
Jak na ekologické stavby? Řešením může být pořízení tepelného čerpadla
Mezi často využívané obnovitelné zdroje energie se řadí také voda. Lidé ji využívají od starověku. Nejdříve k lodní dopravě, později k pohonu strojů. Na elektrickou energii se dnes přeměňuje především ve vodních elektrárnách. S vodou však pracují také některé typy tepelných čerpadel, která jsou dnes běžnou součástí mnoha nízkoenergetických staveb.
Tepelná čerpadla bezplatně získávají energii ze vzduchu, vody či půdy a skládají se především z výparníku, kompresu, kondenzátoru a potrubí s teplonosným médiem. V případě tepelného čerpadla země – vzduch dochází k odběru tepla z půdy pomocí systému trubek, které se nacházejí v malé hloubce pod zemí. Naopak v případě typu voda – voda se k získávání energie využívá hloubkových vrtů, jež odebírají teplo z podzemních vod. K vytápění rodinných domů, obzvláště na vesnicích, se hodí typ vzduch – voda, jehož podstatou je odběr tepla z okolního vzduchu. V každém případě však počítejte s poměrně vysokou počáteční investicí.
Bydlete ekologicky. Energii lze získávat také z větru, země či biomasy
Dále mezi obnovitelné zdroje energií patří větrná energie, jejíž výrobu mají na starost větrné elektrárny. Na tomto místě se však sluší zmínit, že větrnou energii lze rozvíjet pouze ve vhodných podmínkách, vysokou efektivitu mají například větrné turbíny umístěné v moři. K vytápění rodinných domů a ohřev vody se však používají malé větrné elektrárny s výrobní kapacitou od 2,5 do 10 kW.
Zapomínat bychom neměli ani na geotermální energii, která vzniká jako přirozený projev tepelné energie zemského jádra. O obnovitelnosti energie ze země se však vedou spory, na některých místech totiž geotermální zdroje nedosahují dostatečné rychlosti proudění tepla, aby pokryly rychlost jeho odčerpávání.
V neposlední řadě mezi obnovitelné zdroje energií patří tzv. biopaliva, která se vyrábějí z živých organismů, tedy biomasy. Biopaliva se rozdělují podle skupenství. Mezi tuhá patří například brikety či pelety, zatímco v případě kapalných jde mimo jiné o různé druhy olejů. Jedná se o velmi rozšířenou alternativu k neekologickým fosilním palivům typu černého uhlí.
Do domácností už dorazila i kombinovaná výroba elektřiny a tepla
Samostatnou kategorií je tzv. kogenerace, tedy kombinovaná výroba tepla a elektřiny. Rozmach malých kogeneračních jednotek vnesl nové možnosti do výroby energií v rodinných domech. Do té doby se na trhu nacházela separátní zařízení pro ohřev vody a výroby elektřiny. Spojení těchto dvou úkonů do jediného systému přineslo zajímavé benefity v podobě vysoké efektivity. Jednou z výhod kogenerace je také možnost využívat energie prakticky v místě výroby, čímž odpadají tepelné ztráty při přepravě energií na velkou vzdálenost. Zájemce o tento systém by však mohla odradit vysoká pořizovací cena.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
- Čím vytápět rodinný dům: Poradíme, jak na změnu topného systému a čím nejlevněji topit
- Jak obarvit látku levně a bez chemie? Použijte kávu, nebo čaj!
- Zateplení oken: jak ušetřit náklady za vytápění?
- Jak vybrat plynový kotel? 5 důvodů, proč je plynový kotel oblíbenou volbou pro vytápění domu

Jak na vnitřní zastínění oken v nájemním bytě?
Praktické zastínění je potřebné v každém domku nebo bytě. Možností, jak si zajistit soukromí a bezpečí, zamezit… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Umístění zrcadel a jejich význam podle principů Feng Shui
Pokud zařizujete nový dům či byt a filozofie Feng Shui je vám blízká, věnujte pozornost správnému zakomponování… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...