Jaké výhody a nevýhody skýtá bydlení v řadovém domě?


7223333406_8620ae54c9

Chystáte se pořídit vlastní dům v řadové zástavbě? Pak vám tento článek pomůže připravit se dopředu na možná úskalí, která jsou s tímto způsobem bydlení spojena, ale také uvědomit si výhody pro řadový dům typické.

Konečnou spokojenost s rozhodnutím ovlivňují především sousedé, s nimiž budete vymezený prostor sdílet. Budou-li neohleduplní, pak se představa o idylickém bydlení v domě velice rychle rozplyne. I proto je vhodné trochu dopředu zapátrat a něco o budoucích sousedech zjistit. Není to tak těžké a pro klid naprosto nezbytné. Mimo sousedských vztahů, které lze zařadit do výhod a nevýhod, však existují i jiné faktory, co se přímo podílí na tom, jaké zázemí řadový dům poskytuje. Jaké to jsou?

Řadový dům a jeho výhody

Jednou z nejvýraznějších předností řadového domu je jeho cena i další provozní náklady. Zpravidla zabírá menší plochu než samostatně stojící varianta, navíc jedna či dvě stěny slouží pro dva domy, a tak se při výstavbě nespotřebuje tolik materiálu. Je tedy naprosto logické, že pořizovací cena bývá nižší. Vzhledem k tomu, že jsou domy v jedné linii, slouží si navzájem jako izolace. Teplo z jedné domácnosti neuniká pryč, ale do okolních prostor. Celkově se tak snižují náklady na vytápění, protože se jednotlivé domy zahřívají navzájem. Unikající teplo je tak z jedné nebo dvou stran využito. Minimální tepelné ztráty doplňuje také menší náročnost údržby pláště (například při renovaci fasády není třeba postarat se o všechny stěny, ale třeba jen o tu průčelní). V neposlední řadě se řadový dům snadněji napojuje do inženýrských sítí, což znamená taktéž úsporu financí. Jak už bylo připomenuto, dům v řadové zástavbě nezabírá tolik místa, a tak je šetrnějším řešením z hlediska životního prostředí, kdy není vyžadováno zasáhnout do krajiny tolik, jako v případě samostatné budovy.

1498875801_9f95895a99

Řadový dům a jeho nevýhody

Bydlení v řadovém domě je však spojeno i s jistými nevýhodami, pokud se na ně dopředu připravíte, nebude dopad možných úskalí příliš znatelný. Na řádcích výše bylo vzpomenuto, že jednou z největších překážek spokojeného bydlení v takovémto domě, mohou být sousedé. Nejedná se pouze o fakt, že s nimi, jako v běžném panelákovém bytě, sdílíte stěny, a tak se případný hluk velice jednoduše přenáší, ale také o to, že náleží-li k domu zahrada, pak navazuje jedna na druhou. Je tak poměrně obtížné mít venku soukromí. Stejně jako vy budete vidět, co kdo na vedlejších zahradách dělá, tak i sousedé budou vědět o každém vašem kroku. Pokud však máte rádi společnost a navážete s lidmi okolo přátelské vztahy, pak se z této nevýhody může stát jasná výhoda. Jelikož je stavba řešena v řadové zástavbě, ovlivňuje to i vnitřní uspořádání, protože přirozené světlo do domu proniká pouze ze dvou stran (u rohové varianty ze tří). Nebudete tak moci rozhodnout například o umístění schodiště a dalších prvků.

6808674373_b1b0990633

Spokojené bydlení v řadovém domě je výsledkem mnoha kompromisů, pokud se budete s předstihem zajímat o vše, co s vaší novou domácnosti souvisí, pak případné komplikace zvládnete překonat snadno a rychle.

 

publikováno: 18. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.