Jaký nábytek bude potřeba pro miminko


Fotolia_33911493_XS

K přípravám na příchod miminka patří také zařizování pokojíčku nebo alespoň prozatím výběr několika kousků nábytku. Nezbytně nutná je postýlka, rodiče se neobejsou ani bez přebalovací komody. S výhledem do budoucna se hodí pořídit úložné prostory a s nimi rovnou sladit i poličky. Jako prvotní výbavení jsou tyto kousky naprosto dostačující.

 

Některé sady toho pak obsahují ještě více. Jenže výrobci sází na to, že takové lákavé sety pořídi rodiče tak trochu i pro svou potěchu. Což ale není vůbec špatně – přeci jen je důležité, aby byly praktické pro nás, protože během několika let budou putovat pryč...

Nábytek pro miminko – obyčejný i designový

Investovat do dřeva jen na pár let se nechce každému. Pravdou je, že se objevuje mnoho materiálů, které jsou od dřeva k nerozeznání. Proto pokud vyhovují po technické stránce (dostatečná pevnost, oblé hrany), pak není nutné mít výčitky svědomí z toho, že se na takových věcech šetří.

Kdo má možnosti kupovat nábytek z masivu i do pokoje pro miminko, tak proč ne – navíc po jeho dloužení o něj bude jistě ještě zájem. Navíc díky zpracování nebude třeba pochybovat o kvalitě.

Nejdůležitější z nábytku pro miminko je dětská postýlka

Novorozenci (jejichž maminky mají neskonalé štěstí) prospí až 18 hodin denně, postupné snižování času se ve třech měsících dostane asi na 15 hodin denně a tak stále dál. Miminko pospává různě, i tak je ale postýlka místem, kde tráví mnoho času. Bezpečnost a pohodlí by tak mělo být na prvním místě. Pozornost by se tak měla upínat hlavně k matraci.

Matrace v dětské postýlce nesmí být příliš měkká, aby se dítě nezabořilo, ale ani tvrdá, aby se mu leželo pohodlně. Nevhodná matrace do dětské postýlky pak může mít na svědomí syndrom ploché hlavičky nebo nedostatečné prokrvení.
Zaměřte se také na materiál, který musí být 100% nezávadný.

Fotolia_62021027_XS

Přebalovací komoda nebo přebalovací pult

U přebalovacích pultů není ani tak důležitý vzhled, ale výška toho, kdo bude nejčastěji přebalovat. Malé maminky by jistě nebyly rády, kdyby se několikrát denně musely po dlouhou dobu napínat na špičkách. Kromě toho se hodí vybrat takový pult, který bude vyhovovat potřebám přemísťování nebo pevného usazení.

Další věci pomalu (a někdy i pěkně rychle) přibývají s věkem, proto se nesmí zapomínat na úložné prostory. Jsou potřeba od nejútlejšího věku, kdy se někam musí uschovat pleny, deky, kosmetika i oblečení a s přibývajícími léty už je to jenom horší. Velkou skříní tak nic nezkazíte a v budoucnu rozhodně oceníte prozíravost.
Než ale cokoliv pořídite, vždy popřemýšlejte, zda je věc opravdu nutná. Pak se totiž může stát, že v přeplněném pokoji nebude k hnutí a naprostá většina věcí zůstane bez povšimnutí.

publikováno: 23. 3. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Nikola
2. 11. 2014

Dobrý večer, my s manželem zařizujeme dětský pokoj teprve teď když má malá už rok a půl a chceme ji přestěhovat z ložnice do vlastního pokojíčku. Vím že je to asi pozdě, ale museli jsme prvně na rekonstrukci prostor pro výstavbu pokoje našetřit. První vo mám vybrané je koberec a postýlka. Budeme dokupovat i nábytek, vzhledem k tomu že jde o masiv, pořídíme i skříně z masivu a koupíme jí tam i stoleček a židkičky, ty dostane asi pak ke druhým narozeninám. Vlastně jediné co jsme kupovali pro malou po narození byla nafukovací přebalovací podložka, kterou jsem si dala na omodu v ložnici. Postýlku máme ještě po mě a spuží dobře, no a vlastně matraci jsme dostali novou!

Petra
6. 12. 2014

Redakci děkuji za pěkný článek a paní Nikolo, já teda těď budu řešit to stejné co vy, jen v případě dvojčat. Máme dva kluky. A rozhodně si nemyslím, že v roce a půj je pozdě. Kluci mají 2 roky a řešíme to teprva teď a určitě nemám žádné výčitky že to řešíme až teď. Vybíráme rovnou palandu , chtěli bychom něco takového: Budeme chtít ještě jedno mimi, až tak za dva roky. Možná je to nezodpovědné. ale manžel má dobrou práci a já si to chci užít ještě jednou, jen doufám, že to nebudou zase dvojky!!! Každopádně do té doby budeme muset vystavět mezonet...

Míša
14. 1. 2015

Děkuji za skvělý článek, momentálně řešíme něco podobného, respektive zatím jen teoreticky, protože se říká, že dopředu se nemá nic pořizovat a já jsem teprve v půlce druhého měsíce, nicméně je to děťátko vytoužené, takže se samozřejmě snažím nic nezanedbat a najít si všechny možné informace na internetu včetně toho, co je třeba koupit :) Co se týče přebalováku, tak ten budeme mít půjčený od kamarádky. Skříně nejspíš na začátek vezmeme po nás s manželem, co máme ještě oba u rodičů a pak bychom asi koupili (koukala jsem na takové ty čtverce, co se dají různě poskládat i polepit těma tapetama podle vkusu). Postýlku musíme taky koupit, ale bojím se, aby nezačala brzy vrzat.

Hanuska
28. 1. 2015

Zrovna vybavujeme dětský pokoj :) Víceméně všechno jsme už vybrali.

Radka
25. 2. 2015

Dobrý den, tak zrovna jsme také ve fázi zařizování dětského pokojíku, malé je něco málo přes rok, ale do teď s námi spinkala v ložnici. Teď jí ale brzy přibude sourozenec, tak musí do vlastního :-)
Dlouhou dobu jsme se nemohli rozhodnout, jak to pojmout, a nakonec nám pomohla kamarádka, která dětský pokojík vymalovala pohádkovými motivy- bylo krásné vidět, že se to malé Elišce líbí. Postýlku jsme nakonec koupili z masivu od XXX, máme už od nich postel, a jsme spokojeni no a zbytek nábytku - komodka, křeslo byl dodán dohromady zase od babiček. Tak teď už jen aby se dobře bydlelo:-)