Jaký zvolit materiál pro záclony


zaclony titl

Při výběru záclon si dává každá žena záležet. Nevhodným výběrem by zbytečně poutala pozornost na místa, na něž není třeba upozorňovat a navíc výrazné záclony by nepůsobily pěkně ani při pohledu zvenčí. Jemná krajka se nemusí hodit ke každému interiéru, stejně jako lehká organza. Co tedy vybrat?I když máte žaluzie, je vhodné na okno pověsit také záclony. Jak známo, textil dokáže místnost dokonale zútulnit. Postačí jen ty nejjednodušší a navíc nemusí být až po zem...

Záclony a materiál

Základní rozdělení materiálů používaných pro výrobu záclon má dvě kategorie – jedná se o přírodní a umělé materiály, které od sebe jdou rozeznat jen těžko (na první i na druhý pohled, po důkladném zkoumání jej poznají jen odborníci).
Záclony v kombinaci se závěsy dotvoří atmosféru – ať už se snažíte vytvořit moderní interiér, historizující, romantický čí strohý, vždy je třeba věnovat záclonám velkou pozornost.

Průsvitné látky jako materiál na záclony:

  • žakár, mušelín, voál, organza

V moderních interiérech se setkáte s posledním zmíněným druhem. Jedná se o velmi lehký a elegantní materiál, který je jako jediný dostupný v širokém barevném spektru. Výroba organzy je o něco náročnější, než je tomu u u jiných materiálů (jemná vlákna jsou tkaná hustě a proces je tak zdlouhavý). Charakteristická je i svým leskem a tím, že vzory a motivy jsou vypalovány. Patří mezi dražší látky (cena za metr čtvereční se pohybuje od 300 Kč).
Cenově výhodnější jsou záclony z voálu, s nimiž se setkáte nejčastěji. Vyznačuje se hrubší strukturou a díky tomu jsou odolnější, trvanlivější a lépe se udržují. Vyrábí se v různých kvalitách, ale ty nejlevnější seženete i pod hranicí dvou stovek.

Lehké látky jako materiál na záclony

  • bavlna, trevíra, tkané hedvábí, směsové látky, potištěný kartoun, bavlněný potištěný satén

Batistové záclony

Zejména do domů v souznění s přírodou se hodí batistové záclony, které poznáte snadno. Mají plátnovou vazbu a vypadají přírodně – a to i přesto, že materiál je polyesterový. I když jsou slabé, nejsou až tak průhledné. Pokud tedy máte zvědavé sousedy nebo kolemjdoucí, je tento druh ideální.

zaclony2 

Crashované záclony

Romantickou atmosféru dodají pokojům crashové záclony, na jejich povrchu se vytváří pomačkaný efekt. Jednak je žádoucí, a jednak se objevuje i z toho důvodu, že se záclony nesmí žehlit. Nejedná se o žádný módní výstřelek, v interiérech mají své místo už po dlouhá léta.

Nehořlavé materiály a další vychytávky pro záclony

Používají se spíše v hotelích nebo restauracích, ale i pro domácí použití existuje dostatečné množství druhů a vzorů. Jsou samozřejmě o něco dražší, než obyčejné. Co už však není tolik známo, je nešpinivá úprava: úpravou se dosáhne změny ve struktuře látky a polití už tedy nebude znamenat konec záclon. Této vlastnosti se dá dosáhnout třeba i nástřikem. Stejným postupem se dá dosáhnout i antistatických vlastností, které ocení alergici.


Zajímavé jsou také záclony typu „Air,“ které mají do vláken začleněny kovové oxidy a ze vzduchu tak odstraňují škodliviny (formaldehyd, nikotin...). Navíc umí dokonce zbavit vzduch nelibých vůní.

publikováno: 24. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.