PR článek

Jaro ještě neznamená konec topné sezóny


energie pro lidi solar_voda_15099772781371_1920xh_ft_90

Zima už pomalu ustupuje jaru, ale topná sezóna ještě zdaleka nekončí. Chladné večery a noci nás ještě několik týdnů provázet budou. Náklady na vytápění pro letošní sezónu tak ještě nejsou konečné, jisté však je, že dlouhá zima a mrazivé dny se na naší peněžence podepíšou více než v minulých letech. A tak se opět připomíná otázka, jak náklady za teplo snížit.

Cena pevných paliv, jako je uhlí nebo dřevo, bude nejspíše stoupat i v následujících letech, navíc u kotlů na uhlí budou potřeba renovace nebo výměny dle pravidel a nařízení Evropské unie. Je tak vhodná doba na zamyšlení, jak řešit vytápění domu do dalších let. Stále oblíbenější jsou tepelná čerpadla vzduch voda, která nevyžadují žádnou speciální péči ani obsluhu. Na rozdíl od kotle do nich nemusíte přikládat, starat se o dovoz uhlí nebo sekání dřeva, jsou téměř bezúdržbová a ovládají se pomocí počítače.

Náklady na pořízení tepelného čerpadla se mohou na první pohled zdát vyšší, v porovnání například s novým kotlem na tuhá paliva. Během několika let provozu se ale náklady vrátí a přidanou hodnotou je teplo v domě bez práce po celou sezónu, ale například i v chladných letních dnech. Čerpadlo spíná a vypíná podle termostatu umístěného v domě a podle požadované teploty a dům ta udržuje v konstantní teplotě, což také šetří náklady. Zároveň může být na pořízení tepelného čerpadla využita kotlíková dotace a pořizovací náklady se tak výrazně sníží.

Instalace není nijak náročná a nutné úpravy stávajícího systému vytápění domu je dobré konzultovat s odborníky a nalézt nejefektivnější řešení. Dobrou kombinací jsou solární kolektory pro přitápění a solární ohřev vody, které náklady nejen na teplo, ale i teplou vodu opět sníží. S výběrem vhodného místa pro umístění kolektorů vám opět poradí odborníci. Nejideálnější místo je samozřejmě na střeše, kde je největší plocha osvícená sluncem a také kolektory ničemu a nikomu nepřekáží. Příští topná sezóna už může být příjemná nejen pro vás a vaše pohodlí, ale i pro vaši peněženku.

publikováno: 29. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.