Jídelní židle by měly být pohodlné a kvalitní


Jídelní židle by měly být pohodlné a kvalitní

Kvalitní a pěkné vybavení je jedním z faktorů ovlivňujících pocit příjemného bydlení, které by mělo být funkční, na druhé straně ale také designově povedené. Stejné podmínky by měly splňovat i židle do kuchyně, které musí být především pohodlné, aby bylo možné si posezení, které je většinou spojeno s konzumací jídla, užít. Na co se zaměřit při výběru židlí?

Židle do kuchyně jsou mnohými opomíjenou součástí vybavení, ostatně spousta bytů nemá pro umístění stolu se židlemi ani dostatek prostoru. Když už ale je, měl by být rozhodně využit. Jídelna totiž může být nejen místem, kde se člověk v klidu nají, ale také místem, kde se mohou setkávat všichni členové rodiny, aby si mohli promluvit, třeba nad šálkem čaje či kávy. Vhodná židle do kuchyně proto musí splňovat několik základních kritérií.

Moderní židle do kuchyně z různých materiálů

Jídelní židle se vyrábí z různých materiálů, aby bylo možné doplnit jimi interiér jakéhokoliv typu. Klasikou jsou dřevěné židle, které zaručují dlouhou životnost, ale v moderních bytech nebo domech, kde se stále více využívá plastů či kovů, nemusí působit dobře. A tak jsou samozřejmě k sehnání i kovové nebo plastové židle do kuchyně, které naplňují minimalistický styl, z jehož základů vychází aktuální trendy. Ať už se rozhodnete pro jakékoliv jídelní židle v tomto ohledu, vyplatí se investovat do kvality, aby se židle po nějakém čase nerozviklaly nebo jinak nepoškodily z důvodů vetchého materiálu a nedokonalého konečného zpracování.

Jídelní židle musí být především pevná a stabilní

Hlavní požadavek na židle do kuchyně je tedy zřejmý – pevnost a stabilita. Je ovšem rozdíl, zda se jídelní židle pořizují k velkému stolu nebo pouze do jídelního koutu, kde je třeba s nimi opakovaně manipulovat. Pro menší prostory se proto hodí skládací jídelní židle, u kterých je potřeba dbát na konstrukční zpracování i kvalitu jednotlivých prvků. Mimo tyto parametry je také vhodné sledovat, jakým způsobem je řešeno polstrování nebo čalounění. Je totiž třeba počítat s tím, že občas může být jídelní židle zašpiněna kusem jídla, co vypadne z talíře. Nejlepší proto je, aby látku bylo možné sundat a vyprat, v opačném případě, aby byla dobře omyvatelná.

Pokud budete vybírat židle do kuchyně, pamatujte i na podlahu. Dobře zpracované typy mají na spodní hraně noh úpravu, která zabraňuje poškrábání či dalšímu možnému poškození podlahy, na které se jídelní židle používají. I když je nabídka ve specializovaných obchodech široká, můžete si židle nechat vyrobit na míru, což ocení i uživatele, kterým nevyhovuje například výška sedáku od země apod.

Orientační hodnoty, jaké rozměry by měla židle zachovávat (pro člověka v průměru vysokého zhruba 180 cm), přináší následující výčet:

  • prostor kolem židle by měl být alespoň 1,3 m2
  • sedák by se měl nacházet ve výšce cca 45 cm od země
  • vzdálenost sedáku od stolu (od desky) by optimálně měla být cca 30 cm
  • mezera mezi sedákem a podkolenní jamkou by měla být cca 8 až 10 cm

 

publikováno: 20. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.