G+

 

 

Jurkovičova vila v Brně: dům jako z pohádky


jurkovičova vila_původní vchod

Vlastní vila architekta Dušana Jurkoviče v Brně je jednou z velmi významných tuzemských secesních architektonických památek a rozhodně pak jednou z nejvýznamnějších přímo na jižní Moravě. Přestože z brněnské architektury první poloviny 20. století v oblíbenosti mezi širokou veřejností drží prim vila Tugendhat, po rekonstrukci teprve nedávno otevřená Jurkovičova vila jí může svou zajímavostí směle konkurovat.

Jurkovičova vila byla postavena v roce 1906 na ulici Jana Nečase v brněnských Žabovřeskách, na úpatí známého parku Wilsonův les.

Na výběru tohoto místa se bezesporu podepsalo architektovo tíhnutí k přírodě. Zajímavostí je , že tamní část byla v době, kdy zde Dušan Jurkovič pozemek koupil, prakticky zcela mimo zastavenou část města a Jurkovičova vila tady byla vůbec prvním postaveným domem v okolí. Ve své době také vila patřila mezi nejmodernější stavby ve městě.

Vlivy, které se podepsaly na podobě Jurkovičovy vily

V podobu Jurkovičovy vily mělo vliv hned několik architektonických směrů. Snoubí se zde středoevropská lidová kultura, tolik pro Jurkovičovu tvorbu typická, s principy britské moderny a také vídeňské secese. Základní koncepce domu pak vychází především právě z britské architektury typu cottage.

jurkovičova vila_flickr

Poznávací znamení: brána, kamenná lodžie a mozaika

Nejcharakterističtějšími prvky domu jsou zejména dřevěná řezbovaná brána vedoucí do zahrady, která svou atmosférou vybízí k uspořádání oslavy nebo svatebního obřadu, mohutná kamenná vstupní lodžie nebo také skleněná mozaika na čelní fasádě.

Konstrukční řešení Jurkovičovy vilyjurkovičova vila_kamna

Konstrukční řešení Jurkovičovy vily je na dnešní poměry také poměrně zajímavé. Hlavním stavebním materiálem zde byly totiž kámen, dřevo a korek. Dřevěná trámová konstrukce stojí na vyzděné podezdívce z lomového kamene a hrázděné zdi jsou vyplněny udusanou směsí strusky, písku a vápna.

Vše je sice pokryto korkovou izolací, ale o izolačních schopnostech v dnešním slova smyslu nemůže být příliš řeč. Vytápění vily je i dnes po rekonstrukci poměrně složitou záležitostí. Z vnějšku byly původně korkové desky opatřeny omítkou, v exteriéru cementovou, v interiéru pak sádrovou.

Vila a rozvržení jejího interiéru

Dominantou interiéru Jurkovičovy vily je schodišťová hala, která měla za úkol spojovat přízemní společenskou část s částí soukromou nacházející se v horním jurkovičova vila_malbapatře. Právě tento prvek schodišťové haly je dalším „mementem“ Jurkovičovy inspirace britskou architekturou. V přízemí vily se vedle haly nacházel také přijímací pokoj, ložnice, dětský pokoj, koupelna, kuchyň i pokoj pro služku. O patro výše měl pak Dušan Jurkovič svou pracovnu a dále se zde nacházel také pokoj pro hosty. Naopak sklep byl doménou pro byt domovníka a technické zázemí.


Návštěva Jurkovičovy vily vás pohladí na duši

Jurkovičova vila je rozhodně jedním z míst, které, budete-li mít cestu do okolí Brna, rozhodně doporučujeme navštívit. Zejména v letních měsících ve spojením s atmosférou rozkvetlé zahrady, může být tato stavba pro mnohé velmi inspirativním prostředím nejen třeba k zařizování vlastního interiéru.

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 26. 2. 2013
přečteno: 1056×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...