Jurkovičova vila v Brně: dům jako z pohádky


jurkovičova vila_původní vchod

Vlastní vila architekta Dušana Jurkoviče v Brně je jednou z velmi významných tuzemských secesních architektonických památek a rozhodně pak jednou z nejvýznamnějších přímo na jižní Moravě. Přestože z brněnské architektury první poloviny 20. století v oblíbenosti mezi širokou veřejností drží prim vila Tugendhat, po rekonstrukci teprve nedávno otevřená Jurkovičova vila jí může svou zajímavostí směle konkurovat.

Jurkovičova vila byla postavena v roce 1906 na ulici Jana Nečase v brněnských Žabovřeskách, na úpatí známého parku Wilsonův les.

Na výběru tohoto místa se bezesporu podepsalo architektovo tíhnutí k přírodě. Zajímavostí je , že tamní část byla v době, kdy zde Dušan Jurkovič pozemek koupil, prakticky zcela mimo zastavenou část města a Jurkovičova vila tady byla vůbec prvním postaveným domem v okolí. Ve své době také vila patřila mezi nejmodernější stavby ve městě.

Vlivy, které se podepsaly na podobě Jurkovičovy vily

V podobu Jurkovičovy vily mělo vliv hned několik architektonických směrů. Snoubí se zde středoevropská lidová kultura, tolik pro Jurkovičovu tvorbu typická, s principy britské moderny a také vídeňské secese. Základní koncepce domu pak vychází především právě z britské architektury typu cottage.

jurkovičova vila_flickr

Poznávací znamení: brána, kamenná lodžie a mozaika

Nejcharakterističtějšími prvky domu jsou zejména dřevěná řezbovaná brána vedoucí do zahrady, která svou atmosférou vybízí k uspořádání oslavy nebo svatebního obřadu, mohutná kamenná vstupní lodžie nebo také skleněná mozaika na čelní fasádě.

Konstrukční řešení Jurkovičovy vilyjurkovičova vila_kamna

Konstrukční řešení Jurkovičovy vily je na dnešní poměry také poměrně zajímavé. Hlavním stavebním materiálem zde byly totiž kámen, dřevo a korek. Dřevěná trámová konstrukce stojí na vyzděné podezdívce z lomového kamene a hrázděné zdi jsou vyplněny udusanou směsí strusky, písku a vápna.

Vše je sice pokryto korkovou izolací, ale o izolačních schopnostech v dnešním slova smyslu nemůže být příliš řeč. Vytápění vily je i dnes po rekonstrukci poměrně složitou záležitostí. Z vnějšku byly původně korkové desky opatřeny omítkou, v exteriéru cementovou, v interiéru pak sádrovou.

Vila a rozvržení jejího interiéru

Dominantou interiéru Jurkovičovy vily je schodišťová hala, která měla za úkol spojovat přízemní společenskou část s částí soukromou nacházející se v horním jurkovičova vila_malbapatře. Právě tento prvek schodišťové haly je dalším „mementem“ Jurkovičovy inspirace britskou architekturou. V přízemí vily se vedle haly nacházel také přijímací pokoj, ložnice, dětský pokoj, koupelna, kuchyň i pokoj pro služku. O patro výše měl pak Dušan Jurkovič svou pracovnu a dále se zde nacházel také pokoj pro hosty. Naopak sklep byl doménou pro byt domovníka a technické zázemí.


Návštěva Jurkovičovy vily vás pohladí na duši

Jurkovičova vila je rozhodně jedním z míst, které, budete-li mít cestu do okolí Brna, rozhodně doporučujeme navštívit. Zejména v letních měsících ve spojením s atmosférou rozkvetlé zahrady, může být tato stavba pro mnohé velmi inspirativním prostředím nejen třeba k zařizování vlastního interiéru.

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 26. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.