K občasnému přitápění poslouží olejový radiátor


K občasnému přitápění poslouží olejový radiátor

Dostatek tepla je jedním z důležitých faktorů, které ovlivňují kvalitu a pohodlí bydlení během nejchladnějšího období v roce, tedy v zimě. Existuje celá řada možností, jak byt či dům vytápět. Olejový radiátor je řešením spíše přídavného charakteru, i tak se těší poměrně velké oblibě. Olejový radiátor je totiž mobilní a snadno ovladatelný.

Olejový radiátor potřebuje ke svému chodu elektřinu, a tak je doporučován a využíván spíše jako prostředek k občasnému přitopení v místnosti, kde dokáže zvýšit teplotu již během krátké chvíle po zapnutí. S předáváním tepla pomáhají i zabudované ventilátory, které některé typy obsahují. Často je proto využíván na chatách a chalupách, díky kolečkům je navíc toto topidlo mobilní, a tak je možné s ním manipulovat dle potřeby.

Trápí vás cena plynu? Porovnejte si nabídky.

Olejový radiátor – základem je ohřev oleje

Princip, na kterém olejový radiátor funguje, je jasně znatelný už z jeho pojmenování. Uvnitř zařízení se nachází olej, který je určen k akumulaci tepla. Díky tomu je toto topení schopno předávat teplo i ještě hodnou chvíli po vypnutí. Řadí se mezi přímotopná elektrická zařízení, které je obvykle vybaveno termostatem pro účinnou regulaci teploty. Olej jako takový nemá nijak závratnou tepelnou kapacitu, a proto je olejový radiátor doporučován spíše jako přídavný zdroj tepla. Osvědčí se tak v koupelně (při dodržení bezpečnostních zásad), ložnici či pracovně, kde nejsou nároky na vytápění tak velké.

Olejový radiátor (7 žeber) pořídíte od cca 800 Kč.

Podle čeho olejový radiátor vybírat?

Pro výběr olejového radiátoru je stěžejní povaha prostoru, pro který je určen. Od těchto údajů by se následně měly odvíjet nároky na výkon a další parametry zařízení. Nejsnadnější orientaci umožňuje rozdělení radiátorů dle počtu žeber. V zásadě platí, že méně zeber znamená využití do menších prostor, větší počet žeber postačí k vytopení větších místností, protože účinnost radiátoru plně koresponduje s plochou povrchu topného tělesa.

Samozřejmě je potřeba, aby měl olejový radiátor dostatečný výkon, který zvládne vytopit místnost daných rozměrů. I když pravdou je, že je třeba pamatovat i na další aspekty jako izolační schopnosti prostoru a celé stavby, okolní vlivy apod. Nelze tedy přímo kategoricky určit, jaký výkon postačí do konkrétního domu či bytu, orientačně lze využít vzorec P = V x dT x K / 860, přičemž „V“ je objem místnosti (šířka x délka x výška), „dT“ je rozdíl mezi venkovní a požadovanou vnitřní teplotou a „K“ je tepelný koeficient (určovaný dle typu stavby a úrovně její izolace – pro běžný objekt se střechou a částečnou izolací je to 1 až 1,9). Výsledek posléze ukáže, kolik kW by měl radiátor mít, aby dokázal udržet v daných podmínkách tepelnou pohodu. Na jaké údaje se tedy určitě zaměřit?

  • příkon
  • výkon
  • počet žeber
  • možnost regulace výkonu
  • rozměry
  • délka přívodního kabelu
  • ventilátor

 

Olejový radiátor nabízí uživateli bezúdržbové vytápění s poměrně dlouhou životností a možností topidlo libovolně přemisťovat dle aktuálních potřeb. Na druhé straně je však potřeba si uvědomit náklady na jeho provoz (při dnešních cenách za elektřinu), které z něho dělají topidlo nevhodné pro každodenní vytápění celého domu nebo bytu.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 25. 10. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.