Kachlový sporák spojuje současné potřeby s historickým vzhledem


sporak

V pohádkách to vždy vypadá tak idylicky – světnička s dřevěnou podlahou, dřevěný nábytek, pár doplňků a dominanta v podobě kachlových kamen. V současné době by kamna pravděpodobně už nesplňovala všechny požadavky, ovšem existuje zajímavá alternativa – kachlový sporák, jenž poslouží jak k vaření a pečení, tak může být i skvělým doplňkovým zdrojem tepla.

 

Sporák je nezbytná výbava. Kdo ale touží po vyšperkované kuchyni, pak se nespokojí jen tak s ledajakým. Kachlový sporák je ideální do stylových kuchyní, ovšem nemusíte se obávat, že by funkčnost byla potlačena na úkor vzhledu.

Co všechno umí kachlový sporák

Moderní kachlové sporáky si nepředstavujte jen jako zařízení pro ohřev vody, přípravu jednodušších jídel, případně upečení nějaké té buchty. Kromě vaření a topení disponují i dalšími funkcemi, jenž byste asi nečekali: využívat můžete prostory pro sušení, rozmrazování či ohřívání jídel. Většinou mají odnímatelné litinové plotny, takže jídla budete moci připravovat i na otevřeném ohni. Trouba bývá vybavena teploměrem, abyste měli vše pod kontrolou.

Jak funguje kachlový sporák

Každý takový sporák má ohniště – menší či větší (u menšího se snadněji reguluje teplota). Výkon se odvíjí od toho, jak je právě ohniště dimenzováno. Topit lze dřevem i uhlím, některé sporáky mají dokonce možnost kombinovat obojí. Kromě charakteristické vůně je u dřeva výhodou to, že tolik nezanáší.
Druhotnou funkcí sporáků je bezesporu vytápění. Tepelná účinnost je až 60%, a pokud se na něm zrovna nevaří, s klidem může vytápět malé kovové těleso ve vedlejší místnosti, což oceníte hlavně na chatách. Nikdy však nebude kvůli nízké akumulaci topit jako klasický krb, takže se hodí pouze jako doplněk – prioritou je totiž vaření a pečení.

Cena sestavy pro kachlový sporák (korpus, vývod do komína, popelník…) se pohybuje od 22 000 Kč.

 sporak2

Jak vybrat ten nejvhodnější

Následující přehled slouží jen pro orientaci, vždy je totiž potřeba znát názor odborníka – kamnáře. Jen ten vám může navrhnout optimální řešení.
Záleží jen na vás, který materiál budete v kombinaci preferovat (nerez, celolitina, ocel, doplňky pak mohou být ze dřeva, mosaze…), dále je nutno vyřešit konstrukční otázku, a až na závěr by mělo přijít estetické měřítko. Záleží také na rozměrech, na tom, zda požadujete jednu nebo dvě trouby a kolik chcete plotýnek, případně jestli dáte přednost jen plátům.
Některé firmy jsou potom schopny dodat sporák tak, aby jeho stavbu zvládl každý kutil.

Hospodyňky v dobách dávno minulých pravděpodobně nedokázaly úplně ocenit vzhled kachlových kamen. Milovnicím této doby a stylu našich předků by kachlová kamna rozhodně neměla chybět. Nic nedokáže vytvořit příjemnou atmosféru domova jako praskající dřevo v kamnech, v tomto případě tedy spíše ve sporáku. O jedinečné chuti pečených pokrmů už ani nemluvě…

publikováno: 16. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.