Kalové čerpadlo pomůže odčerpat vodu z bazénu i zatopeného sklepa


5545916143_f0636028b1

Vydatný déšť může být po delším období sucha vítanou změnou, na druhé straně však často způsobí i spoustu problémů, kdy se voda dostává do míst, kde pak napáchá škody. V takové situaci je příhodné disponovat vybavením, které takové následky dokáže poměrně rychle zlikvidovat. Mezi takové se řadí i kalové čerpadlo. Kde všude nachází využití a podle čeho ho vybírat?

Kalové čerpadlo je primárně určeno k odčerpávání špinavé vody. Hodí se tedy především ve chvílích, kdy je nutno poradit si s vodou, co je znečištěna například bahnem. Speciální typ je pak určen třeba i pro septiky, kdy se ve vodě nachází menší i větší částečky, co by běžné čerpadlo ucpaly a zničily. Při výběru je proto nutné zohlednit především to, k čemu chcete kalové čerpadlo využívat.

Kde všude kalové čerpadlo využijete?

Jak už bylo napsáno, kalové čerpadlo slouží k čerpání znečištěné vody. Standardně je vybaveno mřížkou, která brání tomu, aby se přečerpávaly velké kusy nečistot. V případě speciálního čerpadla pro septiky má navíc systém nožů, co umí nečistoty rozmělnit. Některé typy také dokážou vířit obsah uvnitř čerpadla, aby nedošlo k usazování nečistot, což by stroj poničilo.

Obecně přijde toto zařízení vhod nejen při odčerpávání vody ze zaplaveného sklepa či místností v domě, ale také při výměně vody v bazénu a zahradním jezírku. Zmíněno bylo už vybírání septiku a jímek. Dále se kalové čerpadlo uplatní i při čerpání vody ze studně nebo nádoby, do níž zachytáváte dešťovou vodu. (Víte, že dešťovou vodu využijete i při praní? Čtěte ZDE.)

3428351759_23631b4c9f

Tipy pro výběr kalového čerpadla

Z výše uvedeného jasně vyplývá hlavní faktor správného výběru kalového čerpadla. Tím je voda, kterou jím budete čerpat, resp. míra jejího znečištění. Něco jiného je přečerpávat vodu z bazénu a něco jiného ze sklepa, kam se společně s vodou dostalo bahno, větve a další nečistoty. Dalšími důležitými parametry jsou pak zejména:

  • průtok čerpadla – množství vody, co čerpadlo dokáže přečerpat za konkrétní čas
  • celková výška – jaký výškový rozdíl mezi hladinou a výstupem bude muset čerpadlo překonávat (čím větší, tím je nutný výkonnější motor, kalová čerpadla mají obecně menší dopravní výšku, tedy menší tlak na výtoku)
  • konstrukce čerpadla – při občasném užívání vystačí plastový typ, pro ostatní případy se pak vyplatí investovat do nerezového, budete-li čerpadlo přemisťovat, dbejte i na jeho váhu

Kalové čerpadlo je doporučováno pro majitele chat a chalup, kde není zavedena voda a je třeba ji brát ze studně. Vzhledem k všestrannosti využití, jakou dovolují jednotlivé vlastnosti zařízení, se však jeví zejména jako velký pomocník, co ulehčí mnohé práce kolem domu, a to v rámci rutiny i výjimečných situacích.

 

publikováno: 16. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.