Karavan nebo obytný vůz? Většinou rozhodují finance


Fotolia_31004381_XS

Milovníci cestování si už určitě někdy lámaly hlavu nad tím, zda je na cestách lepší využívat služeb hotelů a penzionů nebo si vozit svou vlastní střechu nad hlavou. Cestováním s karavany a obytnými vozy prosluly hlavně Holanďané a Belgičani a teprve nyní se tento trend dostává i k nám. Možnost přespat téměř všude, navíc v soukromí, sice něco stojí, avšak pocit z nezávislého cestování je jedinečný…

Karavany a obytné vozy skýtají netušené pohodlí. Můžete si s nimi užívat přírodu i město, večer odpočívat, přes den objíždět pamětihodnosti. Obojí má své výhody i nevýhody, které musíte zvážit, než se rozhodnete pro definitivní investici – nejedná se totiž o žádnou levnou záležitost.

Rozdíl mezi karavany a obytnými vozy

Ze silnic a z kempů znáte obojí – obytné vozy jsou takové 2 v 1: automobil a příbytek bez možnosti odpojení; karavany se pak zapráhnou za auto a máte možnost kdykoliv je odpojit. Obojí lze pořídit v základní výbavě, bez pozlátek, ale také v luxusu, ze kterého přechází zrak. Obojí disponuje základním zařízením, jako je WC, sprcha, vařič, lednice a mrazák, dnes už v drtivé většině nechybí ani klimatizace.

Obytný vůz - výhody a nevýhody

 • vhodnější pro akčnější typy, co neradi tráví dovolenou na jednom místě
 • nezávislost na kempech (omezující je však značka se zákazem parkování obytných vozů)
 • nižší provozní náklady (údržba, povinné ručení)
   
 • vyšší pořizovací cena
 • nutnost vtěsnat váhu auta s vybavením do povolených 3,5 tuny

Karavan – výhody a nevýhody

 • přívěs je sám o sobě dost těžký, s vybavením se jeho hmotnost často dostává do příliš velkých čísel
 • je potřeba auto se silným výkonem (cestování s karavanem je i tak ale pomalejší, než s obytným vozem)
 • karavan můžete nechat na místě a díky samostatnému vozu budete mobilnější
 • možnost nechat karavan zaparkovaný dlouhodobě (například jej odstavíte hned na začátku léta a budete jej využívat až do podzimu)
 • vhodnější pro rodiny s dětmi

Porovnání ceny

Pořízení karavanu nebo obytného vozu není levnou záležitostí. Záleží na velikosti, míře vybavení, kvalitě provedení a v neposlední řadě svou roli hraje i značka.

 Fotolia_39701803_XS

Karavany

Do 200 tisíc: 2 místa pro spaní, nábytek, sedací souprava, lampa, PVC jako podlahová krytina, dvouplotýnkový vařič, nerezový dřez, lednice bez mrazáku, výklopná pracovní plocha, bez možnosti teplé vody

Nad 250 tisíc (výbava vozu za 420 tisíc): 5 míst pro spaní, mikrovlnná trouba integrovaná v kuchyňské lince, kombinované rolety, moskytiéry, bezpečnostní dveře, větrané úložné prostory, strop s LED osvětlením, PVC jako podlahová krytina, výška interiéru 195cm, lednice, kazetová toaleta, satelitní kabel a příprav pro TV, plynová trubka, elektrický bojler

Cena v půjčovně: od 1500,- /den

 Fotolia_32599094_XS

Obytný vůz

Izolované stěny, klimatizace, otočná sedadla, TV, lednička, kuchyňka, sedačka, WC, sprcha, přední a zadní lůžko (4 místa na spaní)
Cena: od 1.200.000 Kč

Cena v půjčovně: od 2200,-/den

Jak obytné vozy, tak karavany poskytnou komfort, na který si milovníci cestování a odpočinku rádi zvyknou. Limitující je tedy hlavně cena, od níž se vše odvíjí. Pokud si takové cestování chcete jen vyzkoušet nebo se vám na jednu dovolenou nevyplatí kupovat vlastní, můžete využít služeb půjčoven, kterých není zrovna málo.

 

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

publikováno: 16. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.