PR článek

Kdy je potřeba brát ohled na běžné opotřebení? Dobrá realitka vám poradí


Blumaier bydlení

Po skončení pronájmu by měl nájemník vždy předávat byt v původním stavu. Může se však stát, že zjistíte, že malba na stěnách se místy loupe. Stejný problém řešil BcA. Roman Blumaier, který netušil, jestli může po nájemníkovi vyžadovat opětovné vymalování nebo rovnou náhradu. Rozhodli jsme se mu poradit a zároveň vysvětlit běžné opotřebení.

Co je běžné opotřebení

Když při předávce zjistíte, že vám nájemník nevrací byt v původním stavu, ihned ho na to upozorněte. Koneckonců je jeho smluvně vytyčenou povinností, aby tak učinil. V takové chvíli se však může začít hájit tzv. běžným opotřebením, na které by pronajímatel měl brát ohled. Při normální používání se interiér bytu a tedy i malba a stav vybavení budou zhoršovat. Tomu se vyhnout nedá a nájemník za zhoršení nebere žádnou odpovědnost. Spolu s právy má však v rámci české legislativy i jasně určené povinnosti:

"Nedohodnou-li se pronajímatel s nájemcem jinak, drobné opravy v bytě související s jeho užíváním a náklady spojené s běžnou údržbou hradí nájemce. Pojem drobných oprav a nákladů spojených s běžnou údržbou bytu upravuje zvláštní právní předpis."

Vzniklé náklady spojené s běžnou údržbou upravuje zvláštní právní předpis - nařízení vlády č. 258/1995 Sb.

„Náklady spojené s běžnou údržbou bytu jsou náklady na udržování a čištění bytu, které se provádějí obvykle při delším užívání bytu. Jsou jimi zejména pravidelné prohlídky a čištění předmětů uvedených v §5 odst. 3 (plynospotřebičů apod.), malování včetně opravy omítek, tapetování a čištění podlah včetně podlahových krytin, obkladů stěn, čištění zanesených odpadů až ke svislým rozvodům a vnitřní nátěry."

Co si lze z nařízení odvodit? Nájemník musí zajistit, aby byt předal v původní podobě. Pokud je potřeba byt vymalovat, je na nájemci, aby to zajistil.

Problémy s nájemníky za vás vyřeší realitní kancelář

Když není nájemník schopen vymalování zajistit, musí poskytnout náhradu. Výši a způsob jejího získání je předmětem smlouvy, kterou vám může připravit kvalitní realitní kancelář. Reference zákazníků RK PATREAL potvrzují, že pečlivá příprava smluv výrazně urychlí a zpříjemní jakýkoliv proces prodeje nebo pronájmu. Potvrdit to může i BcA. Blumaier, kterému jsme nejenom poradili, ale nakonec za něj vyřešili i problém s nájemníkem, který se odkazoval na běžné opotřebení.

publikováno: 5. 7. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.