Kdy poprvé posekat trávu po zimě a jak správně postupovat


kdy sekat trávu po zimě2

S příchodem Velikonoc bývá zahrádkářský sezóna část v plném proudu, ale letos je tomu jinak. Zima je poměrně dlouhá a sem tam ještě poletují sněhové vločky. I tak se ale blíží doba, kdy budete muset probudit sekačku ze zimního spánku a pustit se do prvního sečení trávníku. Uklidníme vás – na sekání trávy nemusíte příliš spěchat. Přečtěte si, kdy se do údržby trávníku či sečení pustit a jak při tom správně postupovat.

Počkejte, až půda proschne

Trávník se po zimě začne probouzet až ve chvíli, kdy se půda ohřeje na teplotu kolem 5 °C. Do té doby je stále v režimu hibernace a jakýmikoliv zásahy byste jí mohli uškodit. Do regenerace trávníku se pusťte až ve chvíli, kdy se denní teploty začnou pohybovat kolem 8 °C a půda proschne. Údržbou trávy na promokřené půdě byste mohli nadělat spoustu škody.

Vyhrabejte odumřelé listy a stébla trávy

Než se chopíte sekačky, musíte trávník zregenerovat a pečlivě připravit. Jarní údržba by měla začít shrabáním listů, odumřelých stébel trávy a nečistot, které se po zimě na trávníku nahromadily. Při hrabání rovnou půdu srovnejte a rozhrabejte krtince. Z povrchu trávníku musí jít pryč také mech, který by se mohl rychle rozšířit do okolí a zbytečně by kazil dojem.

Použijte vertikutátor

Aby během celého roku tráva krásně a rovnoměrně rostla, musí dýchat. Proto se doporučuje provádět provzdušnění pomocí vertikutátoru. Do vertikutace trávníku se pusťte asi dva týdny po shrabání trávníku a vyrovnání půdy. Při provzdušnění se trávník prořeže do hloubky kolem 2 milimetrů a získá dostatek prostoru pro příjem živin, vody a vzduchu.

Kdy posekat trávník po zimě?

Konečně se dostáváme k dotazu, který nám pokládáte nejčastěji: „Kdy posekat trávník po zimě?“. Odpověď není jednoznačná, vždy se odvíjí od stavu konkrétního trávníku a klimatických podmínek v dané lokalitě. Platí základní pravidlo, že první sečení by se mělo provádět až poté, kdy tráva doroste výšky alespoň 8 cm. V opačném případě nemá sečení velký význam.

Nastavte sekačku na nejvyšší úroveň

Pokud byste trávník posekali na nízkou výšku, v případě přízemních či nočních mrazů by mohlo dojít k poškození kořenového systému. Až budete poprvé sekat dostatečně vzrostlý trávník, sekačku nastavte do nejvyšší možné pozice. Vždy je lepší na začátku jara sekat trávu častěji a na větší výšku, než jednou za dlouhou dobu a nakrátko.

Zatočte s vysokou trávou! Pomůže bubnová sekačka i křovinořez

Na hnojení trávníku máte ještě čas

Pro kvalitní růst trávy je dobré trávník na jaře přihnojit. Ani na to nemusíte příliš pospíchat. Platí to zejména pro letošní rok, kdy je zima dlouhé a poměrně tuhá. Obvykle se první hnojení trávníku doporučuje provádět na začátku dubna, v tomto roce můžete však s klidem přistoupit k hnojení až na konci dubnového měsíce.

Na problematiku sekání a údržby trávníku se zaměřujeme dlouhodobě. Přečtěte si některý z dřívějších článků, které jsme pro vás připravili:

publikováno: 30. 3. 2021
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.