PR článek

Kdy refinancovat hypotéku? Jaké jsou podmínky


Hypotéka na bydlení

Refinancování hypotéčních úvěrů patří do každodenní praxe bankovních i nebankovních společností. Jde o proces, během něhož dochází k nahrazení současného produktu úvěrem novým a ve všech případech i výhodnějším. Právě proto se lidé rozhodují pro refinancování.
Otázkou však zůstává, kdy se k takovému kroku odhodlat a jaké podmínky musí žadatele vlastně splňovat? Na to všechno a mnohé další vám odpoví následující řádky.

Refinancujte ideálně na konci fixace

Jestliže máte hypotéku na bydlení, jistě moc dobře víte, že se vztahuje k danému fixačnímu období. To bývá v délce trvané jednoho roku a tří nebo pěti let. Výjimkou však nejsou fixace na delší období. A právě na jejím konci je nejlepší požádat o refinancování hypotéky. Má to jeden zásadní důvod. Nebudete platit jakékoliv penále a poplatky navíc, pokud byste se rozhodli přejít k jiné bankovní či nebankovní společnosti ještě v průběhu platnosti fixace.

Refinancujte s dostatečným předstihem

Konec fixačního období pro vás tedy bude zlomovým okamžikem. Nenechávejte však plánované refinancování na poslední chvíli. Tento proces totiž vyžaduje jistý čas.

  • Musíte oslovit několik bankovních domů a nebankovních společností
  • Vyčkat na zpracování konkrétní nabídky
  • Porovnat jednotlivé výsledky

To jsou dny až týdny, než se dopracujete ke kýženému závěru. Tento čas mohou samozřejmě výrazně zkrátit srovnávací portály zaměřené na hypotéku, půjčku a jiné finanční produkty. Ideálně, pokud se o refinancování hypotéčního úvěru začnete zajímat alespoň dva až tři měsíce před koncem fixace.
Počítat totiž musíte i s tím, že následující administrativní procesy nepatří mezi nejrychlejší a banka rozhodně nebude spěchat, navíc, když ji chcete opustit.

Změna hypotéky se vyplatí

Refinancování hypotéky se ve většině případů vyplatí. Záleží bezpochyby na tom, jaké jsou aktuální úrokové sazby a za jakých podmínek jste podepsali původní smlouvu na hypotéční úvěr. Vždy se však na konci fixačního období o tuto možnost zajímejte a využijte ji. Díky porovnávacím serverům jednotlivých produktů vám to nezabere tolik času a ve výsledku možná ještě výrazně ušetříte.

publikováno: 23. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.