Když je WC součástí koupelny – výhody a nevýhody


463545370_b2e33d28ea

Především majitelé menších panelákových bytů se při rekonstrukcích obydlí rozhodují, zda neušetřit místo vybouráním příčky mezi toaletou a koupelnou a nespojit tato dvě důležitá zázemí v jedno. Pro takové řešení hovoří řada argumentů, ty jsou však vyváženy i jistými nevýhodami. O těchto protipólech informuje dnešní článek.

WC spojené s koupelnou s sebou nese spoustu výhod, především z již vzpomínaného hlediska ušetření volného místa. A v bytě se počítá každý centimetr. Na druhé straně u vícečlenných domácností se s tím snižuje komfort bydlení. Představa, jak v koupelně někdo provádí ranní hygienu a zároveň někdo jiný vykonává potřebu na toaletě, není zrovna lákavá. Pokud se však přes toto přenesete, pak to může být vítaná změna, kdy si budete moci pořídit vybavení, co by se vám za normálních okolností jinak do bytu nevešlo. Před samotným započetím rekonstrukce si však pročtěte stavební zákon, v němž jsou přesně specifikovány podmínky takového řešení. Ne ve všech bytech je totiž povoleno, zpravidla je možné jen u bytů, co tvoří nanejvýš 2 obytné místnosti.

WC spojené s koupelnou – výhody

Podívejme se nejprve na výhody. Jednou z prvních věcí, co mnohé lidi napadne, jsou určitě změny prostoru. Zbavíte se tak dveří, které při používání mohou překážet v chodbě. A stěna, co místo nich vznikne, umožní umístit třeba poličku. Netřeba ani připomínat, že se celá koupelna zvětší, protože i těch několik málo centimetrů, co přestavba WC přidá, je na malých rozměrech původního řešení opravdu znát. Vzhledem k tomu, že na běžném WC není umyvadlo, dá se hovořit i o efektivnější hygieně, kdy po vykonání potřeby není nutné sahat na kliky všech dveří, než se dostanete k umyvadlu. Pokud je WC spojené s koupelnou, je vše hned po ruce. Nutno zmínit i estetickou sjednocenost, pokud pořídíte vybavení koupelny z jedné série.

144885956_4e503a841e

WC spojené s koupelnou – nevýhody

Budete-li se při rekonstrukci bytového jádra (se kterou vám pomáháme v článcíchRekonstrukce bytového jádra - jak na to - díl 1., díl 2. a díl 3.) rozmýšlet, zda původní WC implementovat do koupelny, pamatujte i na nevýhody, s nimiž se následně budete muset vypořádat. O komfortu, který tím dost utrpí, se snad ani netřeba zmiňovat. Jak už bylo popisováno výše, sejde-li se několik osob, co potřebují využít koupelnu a WC, není to příjemná situace. 4815028302_58661d4a40Navíc je velice nezbytné mít vyřešeno správné a efektivní odvětrávání, jehož základem je určitě koupelnový ventilátor. Někdy se lze setkat i s názorem, že umístěním WC do koupelny utrpí hygienické prostředí, kdy jsou bakterie vyskytující se okolo mísy roznášeny po celé místnosti, tedy i například na ručníky či kartáčky na zuby. Pravdou ale je, že všemožné bakterie se vyskytují po celém bytě. Bylo prováděno několik výzkumů, které potvrdily, že kamkoliv v obydlí bychom si odložily právě kartáček, tak všude se na něj dostane spousta nežádoucích částic. Záleží proto jen na vlastním přesvědčení a vnímání problematiky WC spojeného s koupelnou v otázce hygieny.  

Pokud neustále váháte, zda ze dvou místností udělat jednu, zkuste se zamyslet nad tím, jak chcete bydlet v budoucnu. To, co se vám zdá nyní jako dobrý nápad, by v konečném důsledku nemuselo být za nějakou dobu praktické. Proto nelze doporučit spojení, ani zcela vyzdvihovat řešení v podobě oddělených prostor. Je to jen na vás.

 

publikováno: 4. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.