Ke zlepšení odolnosti povrchu přispěje barva na beton


Ke zlepšení odolnosti povrchu přispěje barva na beton

Beton je materiálem poměrně hojně žádaným, a to zejména pro potřeby úprav, zpevnění nebo budování povrchů. Za tuto skutečnost mohou především jeho dobré vlastnosti v otázkách odolnosti a pevnosti. Aby však vydržel nebo doplnil stávající vzhled okolí, je třeba opatřit ho vhodně zvoleným nátěrem. K tomu poslouží barva na beton, co prodlouží i životnost daného povrchu.

Barva na beton se nejčastěji používá na podlahy, avšak nejen na ty je určena. Vše se odvíjí od účelu, k jakému byl beton jako materiál využit. Nátěr z těchto speciálních barev má poměrně vysokou životnost, vždy ale záleží na tom, jak a jakým způsobem je konkrétní povrch využíván. Z dalších vlastností těchto barev je určitě vhodné zmínit pružnost a odolnost. A nejen to.

Barva na beton nachází široké uplatnění

Barva na beton je k dostání v různých variantách, obvykle se však jedná o epoxidový nebo vodou ředitelný druh. Druhý zmiňovaný typ je vyhledávanější o trochu více, a to díky vyšší odolnosti. Barvy na beton jsou hydrofobní, na druhé straně je nátěr schopný odolávat teplotám i do mínus 20 °C. Na základě toho je barva na beton využívána i do venkovního prostředí, které je vystavováno poměrně velké zátěži a kde mají na stavbu velký vliv i stavy počasí. Barva na beton v domácím využití je nejčastěji k vidění v garážích, skladech, sklepech, na balkónech, terasách, chodbách, parkovacích plochách u domu apod.

Barva na beton a aplikace

Před samotnou aplikací je v případě podlahy nejdůležitější izolovat podkladový materiál proti zemní vlhkosti, která by mohla způsobit popraskání nebo odlupování vrstvy nátěru. Poté se už aplikace jako taková řídí pokyny na balení s barvou. Základní pravidla pro práci s barvou na beton je možné následovně shrnout:

  • beton musí být suchý a očištěný
  • trhliny by neměly být příliš velké
  • na povrchu nesmí být prach, ani mastnota
  • prostor musí být při aplikaci větrán

Před natíráním se také nevyhnete nutnosti penetrovat daný povrch. Co se týče síly nátěru, ta by měla být vždy odvíjena od toho, kde bude barva na beton užita. Je rozdíl, zda se jí upravuje přístupová cestička k domu nebo podlaha v garáži, kde bude barva na beton „nést“ váhu auta a snášet vlivy, které s provozem vozidla souvisí. Samotné nanášení je možné provádět klasickou štětkou, případně se doporučují i válečky nebo moderní stříkací zařízení, která dokážou celý proces urychlit.

Barva ne beton dává možnost upravit povrch dle představ a ještě prodloužit jeho životnost, protože je určitým druhem ochrany před vnějšími vlivy, co dokážou beton po čase nenávratně zničit. Díky široké nabídce je možné barvu vybírat dle preferencí uživatele, který si může konkrétní plochu uzpůsobit všem svým požadavkům.

 

publikováno: 29. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.