Keramická venkovní dlažba je stále populární


Fotolia_33465723_XS

Venkovní dlažba musí pěkně vypadat a snadno se uklízet. Zároveň je potřeba, aby vydržela rozmary počasí i zatížení autem. Keramická venkovní dlažba splňuje všechno, snadno nenasákne a správně vybraná disponuje i protiskluzovou úpravou, takže si připisuje další plus. Pokud ji dobře položíte, bude nezničitelnou ozdobou. 

Vhodně zkombinovaná s fasádou a okolím domu bude působit velice příjemně. Vybírat lze z mnoha barevných odstínů, tvarů, typů i velikostí, které můžete navzájem kombinovat. Nejedná se zrovna o levnou záležitost, cena metru čtverečního se pohybuje nad 300 korun,  ovšem výdrž se počítá na desítky let, a tak se vyplatí.

Keramická venkovní dlažba – proč ano

  • snadno se udržuje: glazovaná dlažba na rozdíl od dřeva nevyžaduje žádné speciální úpravy před pokládkou ani v průběhu let
  • široký výběr: s nadsázkou se dá říci, že je k dostání na každém rohu. Navíc nabídka je opravdu široká a vybrat si můžete z nerůznějších barev i tvarů.
  • odolnost: keramická venkovní dlažba je mrazuvzdorná, takže po tuhé zimě nebude třeba oprav (např. oproti betonu). Další z ceněných vlastností je i pevnost.

Fotolia_18167163_XS

Keramická venkovní dlažba – proč ne

  • neprodyšnost: tento druh dlažby má vlastnosti prostupnosti blízké sklu, důležitá je tedy pokládka – vytvoření drenáže, izolace, způsob přilepení…
  • kluzkost: při výběru dávejte pozor, zda vybíráte tu s protiskluzovou úpravou
  • cena: u některých druhů poměrně vysoká

Glazované versus neglazované

Také u keramické dlažby je na výběr z několika druhů. Nejzřetelnější rozdíl je mezi glazovanými a neglazovanými dlaždicemi, tedy těmi s povrchovou úpravou nebo bez ní. Glazovaná keramická dlažba může být buď lesklá nebo matná a hlavně díky další vrstvě i různobarevná. Glazura může dodat i zajímavý vzorek. Takto upravené jsou odolnější proti odření. Při výběru dávejte pozor na symbol protiskluzovosti a na plochy, kde se pohybujete, vybírejte tu s největšími hodnotami.
Neglazovaná venkovní dlažba má přírodní vzhled, ovšem je potřeba ošetřit ji hydrofobní úpravou.

 

To, jak vám bude venkovní keramická dlažba sloužit, závisí také na kvalitě pokládky. Jelikož se jedná o nepropustný materiál, je potřeba řádná izolace a drenážní kanálky, stejně jako správně udělaný podklad. Právě tento druh dlažby patří mezi ty nejpoužívanější, a proto se můžete spolehnout na bohaté zkušenosti, osvědčené postupy i reference o výrobcích.

publikováno: 20. 10. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.