Klepadlo dodá vašim dveřím punc elegance


klepadlo na dveře2

Klepadla z českých vchodových dveří téměř vymizela. Jejich historie je však velmi dlouhá a v některých zemích, kupříkladu ve Velké Británii, si zachovávají tradici dodnes. I tam jsou ale už méně častá. Do měst se klepadla na dveře příliš nehodí, mohou však zpestřit vchodové dveře či vrata na vaší chalupě, chatě nebo usedlosti. Klepadlo podtrhne styl vašeho domu a dodá mu nádech noblesy.

Klepadla se montují především na masivní dřevěné nebo kovové vchodové dveře.  Skládají se z několika částí. Volná část nazývaná kladívko slouží k samotnému klepání. Ve většině případů je součástí klepadla i kovadlinka, na které kladívko dopadá – nezpůsobuje tak poškození dřevěných dveří a zároveň vydává specifický dunivý zvuk. Klepadlo je třeba před koupí vyzkoušet, aby vám jeho zvuk vyhovoval. Samozřejmě je důležitý i jeho vzhled, který musí ladit se stylem dveří i celého obydlí.

Mytický význam klepadel

Klepadla v minulosti nesloužila jen jako náhrada domovních zvonků. Krom toho, že svým vzhledem naznačovala movitost majitele domu, měla obyvatele chránit před nezvanou návštěvou. Proto je vyrobena většina klepadel ve tvaru lví hlavy svírající v tlamě klepací kroužek. Lev je symbolem statečnosti, moci a odvahy, je tedy ideálním ochráncem domu. Často se na dveřích objevují i psí hlavy (podobný význam) nebo různé kroužky a věnečky.

V oblasti Středního východu a Afriky lze nalézt klepadla vypadající jako ženská ruka. Jedná se o „Ruku Fátimy“, který má chránit dům před vším zlým. Dcera vezíra Fátima ochránila svého otce před smrtícím otráveným šípem svou rukou a následně na otravu krve zemřela. Muslimové od té doby uctívají její ruku jako ochranný symbol. Na jih Pyrenejského poloostrovu jej přinesli Maurové. Klepadlo ve tvaru ženské ruky se často objevuje i ve Španělsku či Portugalsku, kde odkazuje spíše na křesťanskou tradici.

Klepadlo – v mnoha zemích tradiční záležitost

Ve Velké Británii jsou klepadla tradiční záležitostí, a tak zdobí i vchodové dveře domů, které mají elektrické zvonky. U nás se klepadla příliš neuchytila, nicméně poslední dobou se začínají objevovat u některých chalup, kde by moderní zvonek nemusel působit dobře. Klepadla lze koupit v obchodech s klikami a zámky, umělecky zpracovaná kovová klepadla vyrábějí umělečtí kováři. Klepadla se také odlévají z litiny, mosazi nebo bronzu. Cena zdobených klepadel nebývá nižší než pět set korun

Klepadlo na dveře může mít i moderní podobu.de

Litinová klepadla jsou pro venkovní použití ideální

Pokud si chcete pořídit zdobené klepadlo na chalupu nebo historickou budovu, zaměřte se nejen na vzhled, ale i použitý materiál. Z hlediska mechanické odolnosti i odolnosti vůči přírodním vlivům jsou ideální volbou klepadla z litiny. Litinové klepadlo snese i působení dešťů, mrazu či deště a vaše dveře bude zdobit dlouhá léta. Tvar, barvu, zdobení a velikost pak vybírejte s ohledem na typ dveří a na jejich velikost. Pro velká masivní vrata můžete bez obav použít i velká klepadla s výraznými kruhy, úzkým vchodovým dveřím zase sluší méně nápadné typy klepadel.

Klepadlo jako památka z dovolené

Pokud si z cest po cizích zemích rádi vozíte upomínkové předměty, můžete si přivézt i hezky zdobené klepadlo, které vám bude vaši cestu stále připomínat. Zejména v zemích, kde je používání klepadel běžnou záležitostí, se s nimi setkáte na různých řemeslných trzích. Klepadla často zakoupíte i přímo u prodejců s turistickými předměty, dejte si však pozor na přemrštěné ceny a kvalitu zpracování.

Přečtěte si další články o dekoracích pro vaše bydlení:

publikováno: 14. 8. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.