Kliky ke dveřím mohou být i ozdobou


Kliky ke dveřím mohou být i ozdobou

I když pozornost poutají především dveře jako takové, i klika, která se stará o jejich bezproblémové užívání, se může svým vzhledem na výsledném stylu výrazně podílet. Designové kliky ke dveřím, které jsou v dnešní době k dostání, mohou být velice neobvyklé. Na druhé straně však existují i typy zcela obyčejné, které plní pouze svou funkci. Jaké tedy mohou být kliky ke dveřím?

Kliky ke dveřím, tudíž i celé kování, mohou být vyrobeny z různých materiálů, aby bylo možné užívat je nejen podle potřeb plynoucích z estetických nároků, ale také podle toho, zda jsou určeny pro dveře v interiéru nebo exteriéru, kde na kování působí různé okolní vlivy.

Kliky ke dveřím – různé materiály i tvary

Kliky ke dveřím jsou k dostání především z plastu, oceli nebo hliníku. Výjimkou však nejsou ani o trochu méně typická řešení, například ze skla, dřeva nebo kované, případně kombinované. Poslední zmiňovaný typ je k vidění spíše na starších a historických stavbách. Plastové kliky ke dveřím mohou být různě barevné a originální, ocel a hliník plní přísné nároky moderního minimalistického stylu. Co se týče tvaru, tak ani v tomto ohledu nechybí nápadité kousky. Kliky ke dveřím tak mohou být různě ohýbané, kroucené a jinak tvarované, čímž je porušena jejich přirozená a klasická linie. Ať už se jedná o lesklý, nebo matný typ, v otázce designu jsou v dnešní době kliky ke dveřím neopomíjeným prvkem, jak tomu bylo dříve.

Jak na výběr kliky ke dveřím?

Málokdo při výběru kliky ke dveřím přemýšlí nad tím, jak bude u daných dveří takový typ vypadat. Pravdou však je, že kritéria moderního bydlení udávají, aby vybrané kování korespondovalo s celkovým stylem dveří i okolí. Neméně důležitá je samozřejmě funkčnost a rozlišení podle toho, jak jsou místa, potažmo tedy dveře, využívána. Základní dělení však spočívá v typu kování, k němuž klika patří. To tak může být štítové, kdy je klika a otvor pro zámek jedním celkem, rozetové, u něhož je klika a otvor pro zámek na rozdělených částech, a speciální bezpečností, kdy je kování vybaveno systémem prvků, jež slouží k lepší odolnosti zámku. V otázce konkrétních parametrů je pak potřeba brát v potaz především rozteč, což je údaj, který popisuje vzdálenost mezi osou kliky a osou otáčení klíče.

Neobvyklý nápad – samočisticí kliky ke dveřím

Dle výzkumů a praktických zkušeností patří povrch kliky ke dveřím k nejšpinavějším plochám vůbec. Čím je vytíženější, tím míra usazených bakterií stoupá. Není divu, že se objevují nápady, které chtějí tento nežádoucí efekt omezit či úplně odstranit. Tak vznikl i nápad na samočisticí kliku, která by se každé dvě hodiny UV zářením bakterií zbavila.

Kliky ke dveřím jsou poněkud podceňovanou součástí obydlí, i když by se bez nich víceméně neobešlo. Pokud budete i vy myslet na to, že klika může být pomyslnou třešničkou na dortu nastoleného vzhledu interiéru nebo exteriéru, stane se prvkem, který bude patřit k nápaditým dominantám prostoru.

 

publikováno: 7. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.