Kočičí dvířka vaše kočka ocení


kocici dvirka_1

Snad všichni majitelé koček před pořízením tohoto přítulného chlupatého mazlíčka někdy řešili otázku, zda mít kočku venkovní nebo „gaučovou“, která přístup ven nemá. Pokud ale chcete své kočce dopřát luxus venkovního výběhu, je na místě zvážit pořízení kočičích dvířek. Mohou vám totiž po počáteční drobné finanční a pracovní investici do jejich pořízení ušetřit spoustu času a hlavně nervů a vaší kočce zajistit zdravý pohyb.

Jde o jednoduchého pomocníka, kterého ocení v první řadě vaše kočka a samozřejmě také vy, protože tak nebudete například muset vstávat v pět ráno, abyste kočku pustili z venkovního lovu domů.

Svoboda pohybu pro vaši kočku

S pořízením kočičích dvířek do vaší domácnosti poskytnete vaší kočce velkou svobodu pohybu. Kočka se tak bude moci kdykoli sama rozhodnout, zda chce odejít na zahradu, vypravit se na dvoudenní výpravu, přinést vám uloveného vrabce nebo raději zůstat doma v teple. Pobyt venku, zvláště pak ve větších městech, může ale pro kočky skýtat samozřejmě také řadu nebezpečí. Pokud jste ale zvážili možnost případného zranění nebo zatoulání kočky a přesto ji chcete pouštět dle její libosti ven, kočičí dvířka jsou pro vás nejpohodlnější volbou.

Vynález kočičích dvířek spadá asi až do 17. století

Říká se, že za vynálezem kočičích dvířek stojí sám Isaac Newton. Tento, anglický fyzik, který žil na přelomu 17. a 18. století, se prý totiž kromě zákona o všeobecné gravitaci věnoval také chovu koček. Jeho kocour ale svého majitele při každé touze jít z bytu ven svým hlasitým mňoukáním vytrhoval od vědeckého bádání, což Newtona údajně časem dohnalo k jednoduchému, ale důmyslnému vynálezu kočičích dvířek.

Kočičí dvířka jsou praktickým a nerušivým prvkem

Výhody kočičích dvířek majitelé koček mohou spatřovat právě v jejich praktičnosti. Nejedná se sice většinou o žádný vrcholný designérský počin, ale nijak extrémně rušit vzezření vašich dveří určitě také nebudou. Navíc ve spojitosti s láskou ke zvířatům jde obvykle design spíše stranou a důležité je pohodlí zvířecího miláčka.

 

cat_1

 

Jaké existují typy kočičích dvířek?

V současné době trh s produkty pro domácí mazlíčky nabízí poměrně širokou škálu různých typů kočičích dvířek. Dvířka mohou zamezovat průvanu, unikání tepla nebo také vstupu cizích zvířat. Je tomu tak ale spíše u důmyslnějších typů dvířek, ty jednodušší umožňují i vstup cizích koček, které ze svého domova umějí dvířka používat.

Možnost uzamčení dvířek je k nezaplacení

Dvířka mohou být zajištěna magnetickým zámkem nebo mohou být elektronická. Tato kočičí dvířka pak dovolí vstup pouze a jen vaší kočce. Za vyšší cenu, ve které dostanete obojek s magnetem nebo čipovým kódem pak máte pro sebe a vaši kočku zajištěn komfort ve formě bezpečnosti.

To, že jsou totiž dvířka uzamykatelná oceníte zejména v obdobích, kdy je třeba vaše kočka v rekonvalescenci nebo je v říji. Pro kočku jsou pocitově příjemnější dvířka z průhledného materiálu. Může si totiž sama zkontrolovat, zda je vstup domů nebo odchod z něj bezpečný a nečíhá na ni žádný nepřítel.

Výhody kočičích dvířek:

  • pohodlné řešení pro vaši kočku

  • nemusíte stále otevírat dveře

  • možnost uzavření, uzamčení nebo jednosměrného provozu

  • lze použít i mezi pokoji v bytě

 

Nevýhody kočičích dvířek:

  • u jednodušších typů riziko návštěvy cizí kočky

  • menší kontrola nad tím, jaké „poklady“ si kočka domů nosí

  • hrozí větší nepořádek

  • může dojít k drobnému úniku tepla

 

Vhodné umístění kočičích dvířek

Kočičí dvířka můžeme umístit do dveří, okna nebo trochu složitěji i do zdiva. Nejčastěji se kočičí dvířka ale instalují do dveří a k tomuto účelu je možné použít prakticky všechny jejich typy. Ať jsou dveře kazetové, hladké, vitrážové, profilované nebo skleněné, můžeme do nich kočičí dvířka umístit. Poměrně jednoduché je jejich vložení do balkonových dveří, které mají jednoduché sklo. Chceme-li mít ale kočičí dvířka součástí okna s dvojitým sklem, musíme si takovéto okno nechat předem vyrobit celé. Může se stát ale vhodným řešením například do panelákových přízemních bytů nebo těch v prvním patře.

publikováno: 11. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.