Kočičí záchod je nezbytnost spokojeného kočičího života


Kočičí záchod

Čistotnost koček je pověstná a bývá jedním z důvodů, proč se je lidé nebojí chovat třeba v panelákových bytech. I tato milá zvířátka však musí vykonávat svou potřebu, což ale v takových podmínkách bývá složitější problém - avšak nikoliv neřešitelný. Kočičí záchod je v tomto případě tím zásadním prvkem čistoty a hygieny.Kočka domácí se začala v lidských domovech objevovat už v prvních sídlech ve starověku, což dělá přibližně osm tisíc let vzájemného soužití. Člověk a kočka tak bok po boku proplouvají dějinami a celou dobu řeší jeden zapeklitý problém v podobě kočičích exkrementů.

V chování koček mají obyvatelé České republiky evropské prvenství. V přepočtu na jednoho člověka jich nikde jinde tolik nenajdete; domácí mazlíček se nachází v každé druhé domácnosti v Česku. Kupříkladu v Německu si zvířecí společnost pořizuje jen 13% obyvatel.

5 důvodů, proč lidé tolik milují kočky
  • Jsou mazlivé a přitom tak nezávislé
  • Jejich čistota je pověstná
  • Rádi poleháváte na pohovce? V kočce najdete toho nejlepšího parťáka
  • Přítomnost kočky dělá lidi šťastnějšími
  • Nepotřebují příliš mnoho prostoru pro život, proto je lze chovat i v malých bytech

Nezbytný kočičí záchod

Kočky mají pověst čistotných mazlíčků. Proto není obtížně přivyknout je na kočičí záchod, který se naučí využíat poměrně rychle. Na lidech pak spočívá, aby kočce pořidili vhodný kočičí záchod, jenž ale budou udržovat v čistotě. To je nezbytné k tomu, aby do něj kočka vůbec zavítala, protože pokud se jí něco nebude zdát podle jejích představ, pak počítejte s tím, že exkrementy budou tam, kde se to zlíbí jí.
Pokud učíte používání kočičího záchodu od kotěte, tak nejdříve zvolte mělké misky. Důmyslnější zařízení nechte až na pozdější dobu.
Mezi takové patří kryté boxy, jenž disponují i filtrem, díky kterému neproniká kočičí zápach do okolí. Zároveň kočka nevyhrabe podestýlku ven.

Kočičí záchod

Kočkolit aneb podestýlka do kočičích záchodů

V současné době existuje řada steliv, která lze do kočičích záchodů ummístit. Kočkolit se vyrábí v několika podobách: hrudkující, nekrudkující, silikátové nebo přírodní.

  • Hrudkující kočkolit (usnadňuje čištění)
  • Nehrudkující kočkolit (absorbuje větší množství tekutiny a pachu)
  • Silikátové (bezprašné a rychle absorbující)
  • Rostlinné (obsahuje dřevo, starý papír, slámu – je tedy 100% biologicky odbouratelné; hrudkující i nehrudující)

Schopnost hrudkování je výhodná z toho pohledu, že se snadněji vybere a stelivo se v odpovídajícím množství jen doplní – není tak nutné vysypat vše.

Podestýlky do kočičího záchodu obsahují bentonit – látku, která zajišťuje savost a absorbci zápachu. Používá se například i jako těsnící látka na skládkách nebo jako pojivo. V přírodě se tvoří  rozpadem vulkanického skla a popela v alkalickém prostředí a tvoří velké nevysoké plochy.

Co s použitým kočkolitem

Likvidace kočkolitu závisí na jeho složení. Některé mohou být 100% přírodní, jiné už obsahují přidané látky, které vyžadují speciální zacházení. V některých případech stelivo vybízí ke splachování do toalety, ale na to pozor – kočkolit může být natolik přilnavý, že se snadno zachytí a ve více vrstvách pak ucpe potrubí. Některé druhy jsou ale snadno rozložitelné a tento způsob likvidace umožňují.
Jednou z možností je uzavření do pevného pytle a vhození do kontejneru nebo popelnice. Přírodní materiál lze kompostovat.

Pes nebo kočka? Co ukázaly průzkumy: majitelé koček jsou inteligentnější, citlivější a introvertnější.
Na základě výzkůmů bylo dokázáno, že lidé chovající psy nebo kočky jsou diametrálně odlišní – stejně jako jejich mazlíčci.

Zápach kočočího záchodu – co s ním?

Jak úspěšně bojovat proti nepříjemnému zápachu, který se line z místa, kde je kočičí WC? Čím déle exkremety leží, tím více zapáchají, proto je ideální odklízet je po každé vykonané potřebě, přestože některé podestýlky umí zápach alespoň z části absorbovat. Denodenní čištění je nezbytné, v ideálním případě by měla kontrola probíhat i vícekrát za den.
Tajemství kočky bez všudypřítomného zápachu tedy spočívá v důkladném a častém čištění a úklidu.

Kočičí záchod

Jak vyrobit kočičí záchod

Rádi kutíte a chcete se pokusit o výrobu kočičího WC svépomocí? Pro základní verzi potřebujete jen vhodnou nádobu – dostatečně velikou a vhodně hlubokou. Je ale téměř jisté, že v případě nekrytých záchodků bude dělat kočka nepořádek (při zahrabávání i prostém opouštění místa). Při výrobě myslete na snadné čištění, pohodlné používání a v neposlední řadě i na vzhled.

Kočičí záchod nezapomeňte dezinfikovat. Pro tyto účely existují speciální přípravky, které neublíží zvířátům, udrží jejich místa čistá a zabrání šíření případných chorob.
A hlavně – pokud máte doma koček více, pak by každá měla mít svůj záchod. Na společný si málokdy navyknou.
Umístění kočíčího záchodu přizpůsobte možnostem bytu. Počítejte raději s tím, že se kolem něj bude objevovat nepořádek i přes urputnou snahu o čistotu, občas zápach. S tím vším se ale u koček musí počítat. Všechna tato péče je ale jedním z důvodů, proč jsou tolik milovány.

publikováno: 6. 6. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.