Kokosový substrát se postará o tuhý kořínek pokojových i venkovních rostlin
Kokosový substrát vyniká mezi zahradnickými substráty vzdušností a schopností zadržovat větší množství vody. Rostlinám se v něm bude dařit bez toho, aby jim dělal společnost plevel nebo nežádoucí půdní organismy. Menší cihlička kokosového substrátu nabobtná tak, že zaplní květináč a „uživí" rostliny i ve velkých nádobách.
Dodáváním živin zajistíte ideální prostředí, proto se neobejdete bez hnojiv. Kořeny pěstovaných rostlin budou bohatě zásobeny kyslíkem a budou tak moci sílit jak jim jen bude vyhovovat. Sami určitě víte, že tuhý kořínek je ten nejlepší základ pro dlouhá léta.
Kokosový substrát
Rozeznat kvalitní kokosový substrát od bezcenné náhražky není jednoduché. Ten správný se skládá z rozdrcených kokosových vláken a obalů.
Součástí balení bývá i první dávka hnojiva, které dodá potřebné živiny. Později se o jejich přísun musíte už ale postarat sami, protože samotný substrát je neobsahuje. Využívá se proto pro předpěstování, po němž se mladé rostliny přesazují do bohatší půdy. Týká se to hlavně trvalek, ostatní si vystačí s přidaným hnojivem.
Kokosový substrát se často využívá jako příměs jiných, na živiny bohatých směsí. Hlavní devízou je schopnost zadržování vlhkosti, která se v takových půdách hodí.
Substrát tvoří kokosová drť, štěpka a vlákna. Struktura závisí na jejich poměru a velikosti. Hodně malých částic znamená velké množství malých pórů, ve kterých se zadržuje hodně vody, ale málo vzduchu. Velké póry fungují zase opačně: více vzduchu, méně vody.
Kokosový substrát do terária
Kromě pěstování rostlin se lignocel, jak je kokosový substrát pojmenovaný, používá i v teráriích pro chování různých živočichů – nejčastěji bezobratlých. S příměsí dalších složek pak vyhovuje i plazům. Vhodný je hlavně proto, že saje vodu, nevede teplo a má dobré izolační schopnosti. Podle potřeby se míchá s pískem. Takovou směs můžete zakoupit už připravenou a ve vyváženém složení.
Jak vzniká kokosový substrát
Kokosová vlákna vznikají jako vedlejší produkt kokosového průmyslu a dříve byla považovaná za odpad. V současnosti se používají pro výrobu lan, rohožek nebo jako obalový materiál. A v neposlední řadě mají místo v ekologickém pěstebním substrátu. Tam působí jako houba a nasají sedmi až osminásobek svého objemu. Voda je tak v půdě zachována a postupně uvolňována. V okamžiku, kdy jsou vysušena na maximum, se lisují do substrátu.
Jako příměs do rašeliny je doporučována kokosová drť. Rozkládá se pomaleji a zajistí tak vzdušnou strukturu půdy po delší dobu.
Bez patogenních organismů
Nepřítomnost patogenů je základní vlastností všech substrátů. Tento faktor ovlivňuje kyselost a zásaditost prostředí a půdní reakce je tak jedním ze základních faktorů prospívání rostlin. Většina se jich spokojí s neutrální půdou a nevadí ani mírně kyselá. Pokud je půda příliš kyselá, rostliny nepřijímají tolik živin, kolik by měly.
Nižší pH kokosového substrátu (v rozmezí 5 – 6) brzí činnost mikroorganismů a nelíbí se v ní ani škůdcům. V hlíně by to způsobilo škody (tvoří jednu velkou a hutnou hroudu), u kokosového substrátu nikoliv. Zůstává jen lepší vstřebávání fosforu, hořčíku a molybdenu.
Kterým rostlinám vyhovuje nižší pH? Ze zeleniny se jedná o okurky, dýně, hrách, chřest, rajčata a brambory; z okrasných květin o fialky, begónie, sedmikrásky, petrklíč, konvalinky, pelargonie, hortenzie nebo rododendrony. V případě přimíchání kokosového substrátu do půdy na zahradě, potěšíte jabloně, hrušně, rybíz, rajčata i brambory.
Připravte kokosový substrát sami
Lehký, vzdušný, nasákavý a prostupný substrát se dá připravit i v domácích podmínkách. Přizpůsobíte si v něm poměr kokosových vláken a zeminy. Ten starý je možné vysypat na kompost, protože vlákna jsou přírodní materiál a rozloží se.
Ke kokosové drti nebo substrátu patří plíseň trichoderma, která ale přebírá ochranu kořenů a stává se jejich bodyguardem. Zabrání škodlivým plísním, aby napadly kořeny a zničily rostlinu. Do předpřipravených substrátů se přidává záměrně a do substrátů bez její přítomnosti by se měla dodatečně přidat.
- Kokosový substrát lze kompostovat
- V jedné dávce mohou proběhnout až tři pěstební cykly
- Po přesazení je zakořenění základním okamžikem, proto zalévejte rostlinu střídmě a nechte kořenům čas, aby se přizpůsobily
- Pro ještě větší účinek substrátu vysypte dno keramzitem, protože substrát s kokosovou drtí časem usedá
- Průběžně obohacujte substrát o živiny, protože se nemají jak vytvářet a rostliny je ke svému životu potřebují
- Lepší vlastnosti mají silnější (hrubší) vlákna
Jak se starat o rostliny v kokosovém substrátu
Zalévejte pravidelně a hlavně nezapomínejte. Kokosový substrát totiž po vyschnutí už nedostanete do původní formy a ztratí tak své hlavní výhody. Nezapomeňte na doplňování živin, protože základní obsah vystačí rostlinám asi na týden.
Kokosová vlákna v květináči postupně sesedají. První pokles je znatelný už po prvním zalití, ale není to problém. Dají se snadno dosypat a znovu naplnit nádobu.
Povrch květináčů nebo truhlíků se dá pokrýt kokosovými chipsy. Co od takového produktu čekat? Nelekejte se, nejde o žádnou smaženou pochutinu, ale o kusy odsekané z kokosového ořechu. Krásná přírodní dekorace postupně sesychá, hnědne a chrání rostlinu. Zabraňují nechtěnému odpařování vody nejen v květináčích, ale také na zahrádce. Tam splní i funkcí bariéry pro plevel.
Věnujte svým květinám náležitou péči:
- V chladných měsících dejte pozor na zálivku i další péči o rostliny
- Nedaří se vám pěstovat pěkné pokojovky? Zkuste tipy pro všechny antitalenty
- Které rostliny nevyžadují tolik péče?
- Aby nepříjemní škůdci byli bez šance
- Nudné truhlíky přenechte sousedům, vy zvolte zajímavé kombinace
- Méně zalévání, stejný komfort pro rostliny: samozavlažovací truhlíky
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- 5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
- Vytápění venkovních ploch: Zbavte se jednoduše sněhu a námrazy před garáží
- Rozvíjejte dětskou kreativitu i motorické dovednosti s hračkami na zahradu
- Sněhové zábrany či háky na střechu ochrání dům i kolemjdoucí
- 5 důvodů, proč se do betonování v zimě raději nepouštět

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...