Komínová hlavice – rozdělení podle konstrukce a pravidla výběru


komínová hlavice

Ať už používáte komín pro odtah spalin z kamen, nebo plynových kotlů, měli byste se postarat o vhodné zakrytí otvoru komínového systému na střeše. Za tímto účelem se používají komínové hlavice, které chrání komín před vniknutím dešťové vody, sněhu, zabraňují pádu ptáků do komína, mají ale i další funkce. Na trhu je k sehnání několik tipů komínových hlavic, zaměříme se tak na to, podle čeho ji vybírat.

Komínová hlavice chrání před zatékáním i nečistotami

Komínové hlavice se začaly používal už od 19. století, dříve se stavěly z cihel. Mimo jiné plnily i estetickou funkci, kdy se stavěly v různých tvarech a zdobily zakončení komínů. Zedničtí mistři komíny zakončovali hlavicemi a stříškami ve tvaru křížů, pyramidek i náročnějších plastik. V současné době mají komínové hlavice především ochrannou funkci, konstruují se s ohledem na maximální životnost a účinnost spalinového systému. Místo klasických zděných hlavic se dává přednost plechovým či nerezovým.

Komínové hlavice mají za úkol ochránit komín před zatékáním, pronikáním dešťové vody, sněhu, drobných předmětů, ale třeba i pádu ptactva do komína. Zapadnutí a následné ucpání spalinové cesty uhynulým ptákem může způsobit vážné nepříjemnosti a je dobré se mu vhodným způsobem vyhýbat.

Zděné komínové hlavice

Staré komínové hlavice byly malými uměleckými díly.

Potřebujete zlepšit tah komína? Vyberte vhodnou hlavici

Komínové hlavice mají kromě ochranné funkce i funkci regulační. Významným způsobem se podílí na tahu komína a slouží tak k jeho regulaci. Pokud máte problém s tahem, zaměřte se mimo jiné právě na úpravu či výměnu komínové hlavice. Tah komínu musí být nastaven optimálně, nesmí být ani rychlý, ani pomalý. Pořízením správného typu komínové hlavice a vhodným nastavením lze docílí jak zrychlení, tak zpomalování. Komínovou hlavici vybírejte podle toho, jakým způsobem potřebujete tah komína regulovat. Dělí se na několik typů.

Kominová hlavice

Meidengerova komínová hlavice

Jedním z hojně využívaných typů je Meidengerova hlavice, která je zkonstruovaná v plochém kónickém tvaru a chrání komín před nepříznivými povětrnostmi vlivy, ale také sněhem a deštěm. Meidengerova hlavice sama o sobě tah komína nezvyšuje, ale komín chrání před větrem. To znamená, že při silných větrech zabraňuje snižování tahu, ke kterému by v případě absence hlavice docházelo.

Rotační komínová hlavice

Rotační komínové hlavice jsou zkonstruovány z několika lamel, které se při působení větru roztočí. V komíně vytváří podtlak a podporují odvod spalin z prostoru komína ve do ovzduší. Tyto hlavice se tak rovněž používají ke zvýšení tahu, jejich účinek oceníte právě při silném větru.

Otočné komínové hlavice

Stále častěji se používají otočné komínové hlavice, které jsou vhodné zejména při používání kotlů na tuhá paliva, kde může být teplota na výstupu klidně i 500 °C. Otočné komínové hlavice jsou vybaveny kuličkovým ložiskem a sami se otáčí vždy ve směru vanoucího větru. Tah komína tak bude dobrý bez ohledu na to, z jaké strany bude vítr zrovna foukat.

Komínová stříška typu HUBO

Oblíbeným typem zakončení komínů jsou komínové stříšky typu HUBO, které jsou tvořené obvykle ze 4 lamel. Jejich použití se doporučuje především tam, kde je komín rovný a směřuje přímo do kamen nebo krbu. Do těchto komínů se při použití obyčejných komínových hlavic často dostává voda, která díky přímé cestě může skončit až u vás doma. Použití tohoto typu hlavice problém řeší.

Výběr konkrétní komínové hlavice tak závisí na několika faktorech. V první řadě je třeba hlavici vybírat s ohledem na ochrannou funkci před pronikáním vody, sněhu a nečistot. Ve druhé řadě je třeba vybírat hlavici podle toho, jak chcete upravit tah komína. Nakonec je důležité zohlednit i typ a tvar komína, aby vám voda nepronikala třeba i do obýváku. Příkladem je poslední zmíněný typ hlavic HUBO, který je v podstatě jediným řešením kvalitní ochrany před zatékáním u rovných komínů směřujících přímo do kamen či krbu.

publikováno: 16. 1. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.