Konopí jako stavební materiál: konopný dům


Kvalitní půdní schody zajistí bezpečný přístup do prostoru pod střechou_Fotolia_30999229_XS

Materiál pro stavbu domu musí splňovat několik požadavků: být kvalitní, tedy dobře tepelně izolační, být paropropustný, pevný a masivní. To doplňuje paropropustnost, odolnost a trvanlivost. Alternativní materiály pro stavbu domu nemusí vždy vzbuzovat důvěru, i když všechny parametry splňují na jedničku. Mezi takové moderní materiály se řadí konopný beton, díky němuž mohou po celém světě vznikat konopné domy.

 

Využivání technického konopí ve stavebnictví trvá necelá dvě desetiletí. Z rostliny se využije stonek s pevnými lýkovými vlákny. Vypěstovaný objem materiálu bývá velký, navíc rostliny není nutno ošetřovat pesticidy a hnojivy.
Kromě vlákna se ze stonku získává ještě druhá surovina: tzv. pazdeří - dřevitá dužina s obrovskou izolační schopností. U ekologického materiálu pro izolaci se dá očekávat velká budoucnost.

Přeměna konopí v kámen není kouzlo

Dlouhá stébla, která se nevětví, se pěstují hustým vysetím. Vlákna tvoří až 25% konopné slámy a získávají se strojově. Podstatnější složkou pro stavebnictví je ale pazdeří, které tvoří zbylých 75%. Připomíná jemné třísky, má ale ještě nižší váhu. Je schopno absorbovat velké množství vlhkosti (až pětinásobek své váhy).
Hlavně se však jedná o ekologický výrobek. Pázdeří se dokonce lisuje na drobné kuličky, které se prodávají jako stelivo pro kočky.
Pro stavebnictví je stěžejní vysoký obsah křemene. Při kontaktu s vápnem dochází k petrifikaci – zatvrdnutí až zkamenění, a materiál se tak stává ideálním pro stavbu. Pevný, spolehlivý, levný a přírodní!

Hodí se pro izolace stěn, podlah, stropů i krovů a dále i na utěsnění spár roubených stěn či spár při osazování  oken a dveří.

Konopný beton jako zdivo

Směs konopného vlákna a pazdeří k sobě potřebuje ještě jednu příměs – pojivo. Nejčastěji se využívá bílý cement nebo hydraulické vápno. Další z výhod tohoto lehčeného materiálu je jeho paropropustnost. Umožnění prostupování vody zajišťuje dýchání stavby.
Podle poměru vápna a pazdeří se směs využívá pro různé části stavby. Lehké izolační směs najde využití v podlahách, stropech a stěnách; hutnější se pak používá pro omítání.
Množství pazdeří ovlivňuje funkčnost a platí, že čím je jeho obsah vyšší, tím více izoluje – tepelně i zvukově. Těžké stěny vytváří masu, která akumuluje teplo.

Konopí tak jako přírodní tepelná izolace hrdě konkuruje průmyslově vyráběným materiálům, jako je vata nebo polystyren. Další technologií na trhu v oblasti tepelné izolace je polyuretanová pěna, která nepodléhá plísním, splňuje přísné hygienické standardy a poskytuje tak prostředí vhodné pro alergiky.

 

Fotolia_24206464_XS

Konopná omítka reguluje vzdušnou vlhkost

Další variantu směsi konopného vlákna s vápnem získáte přidáním písku. Vzniká tak jedinečná izolační omítka, kterou lze nanášet až ve vrstvě deseti centimetrů. Kromě toho, že se s ní dobře pracuje a je možno ji tvarovat, má jako největší výhodu to, že dýchá. Hliněno-konopná omítka vypadá přirozeně, neobsahuje škodliviny.
Konopná omítka vstřebává velké množství vody a uvolňuje ji postupně. Pomalejším prosycháním nedochází k jejímu praskání.

Konopí může připomínat slámu - ale opravdu jen připomínat. Vlastnosti má o dost lepší.

Využití vlákna z konopného stonku

Žádné plýtvání materiálem, protože ani vlákna nepřijdou na zmar. Využití najdou při izolaci. Nejčastěji se můžete setkat s izolačními rohožemi, které připomínají polystyren. Jak už ale bylo zmiňováno, oproti němu jsou vzdušné a konstrukci dávají prostor k dýchání.

Jaké jsou nejvýraznější vlastnosti konopných vláken?

  • Paropropsutnost
  • Nehořlavost (termoizolační konopné rohože se skládají z 15% polyesterových vláken pro kompaktnost a 3,5% sody pro zajištění ohnivzdornosti)
  • Jsou antibakteriální
  • Přírodní – nedráždí dýchací cesty a pokožku
  • Recyklovatelné

Součinitel tepelné vodivosti se u konopných vlákenných izolací pohybuje od 0,038 do 0,04 W/m.K, což je srovnatelná hodnota s minerálními vlákny. Řadí se tak mezi nejlepší běžné izolanty.

fotolia_40568610_xs_1600x900ms

Konopný dům může být stavbou budoucnosti

Stavba domu s přispěním konopí nezabere mnoho času. Dřevěná konstrukce je otázkou několika týdnů, následné vylévání betonem zabere asi měsíc.
Konstrukce se nejčastěji buduje z OSB desek a tekutá směs ztvrdne během několika hodin. Proces přeměny na beton ale probíhá dlouhodobě a nemusí být dokončen ani po letech. Stále živá stavba tak bude stále pracovat.

Zajímavosti
- Na vypěstování materiálu stačí 4 měsíce.
- Nemusíte se bát alergických rekcí – žádné nevyvolávají.
- Z konopí je možno rovněž vyrábět umělé hmoty, které dokáží plně nahradit plasty vyráběné z ropných nebo uhelných produktů; neuvolňují ftaláty, materiál odčerpává ze vzduchu v interiéru škodlivý CO2, takže vlastně čisti vzduch.
- Konopný materiál se využívá také jako podklad podlahové krytiny.  

Pěstování technického konopí už není ničím výjimečným, protože jeho využití má stále nové a nové možnosti. Technické konopí není náročné na pěstování a sklízení a možnosti využití jsou široké. 
Plochy, na kterých se technické konopí pěstuje, jsou rok od roku větší. Stále ale platí, že jeho význam je v Česku nedoceněný.

publikováno: 29. 8. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.