Kontejnerové domy – výhody a nevýhody


kontejnerové domy

Kontejnerové domy jsou stavby, které jsou postaveny z lodních kontejnerů. Blíže jsme se jim věnovali v první části článku. Jistě vás ale zajímá, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody těchto staveb a jak si stojí v porovnání s klasickými domy. Kontejnerové domy mají řadu výhod od cenové dostupnosti po variabilitu, je však důležité počítat i s nevýhodami a problémy, které se mohou během výstavby objevit. Pojďme se zaměřit na to, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody kontejnerových domů.

DÁLE NA TÉMA: KONTEJNEROVÉ DOMY

Výhody kontejnerových domů

Domy postavené z vyřazených lodních kontejnerů mají celou řadu výhod. Patří mezi ně především rychlost výstavby. Dům z kontejneru snadno postavíte za několik týdnů až měsíců, protože hlavní nosná část je v podstatě už hotová. Stačí kontejnery usadit a upravit dle potřeby. Nespornou výhodou je také šetrný přístup k životnímu prostředí. Vzhledem k tomu, že se recykluje vyřazený materiál, je ekologická zátěž minimální.

Kontejnerový dům postavíte s trochou šikovnosti i svépomocí, i u nás však narazíte na několik společností, které se věnují realizaci takových staveb na klíč. Kontejnerové domy jsou cenově dostupné, hrubou stavbu z několika kontejnerů postavíte za cenu v řádech stovek tisíc. Kontejnery lze navíc upravit dle potřeby, doplnit je i rovnou i šikmou střechu, snadno v nich realizuje i vytápění a vedení elektřiny. Pokud budete chtít, můžete je upravit tak, aby byly na první pohled k nerozeznání od klasické zděné stavby.

kontejnerové domy

Nevýhody kontejnerových domů

Realizace kontejnerových domů není v českém prostředí příliš rozšířená, a tak se neobejdete bez experimentování a hledání té nejlepší cesty. I když u nás existují firmy, které se realizací těchto staveb věnují, je jich jen několik. Výběr stavební firmy je tak ve srovnání s klasickými stavbami omezený.

Kontejnery

Při realizaci kontejnerových domů budete muset věnovat dostatek času vyřízení všech povolení. Ve stavebním zákoně totiž kontejnerové domy zatím zakomponovány nejsou, a tak mohou nastat s úředníky různé komunikační šumy a nepochopení na obou stranách. Nezapomeňte, že potřebujete zajistit vodu, elektřinu, kanalizaci, topení i popisné číslo. S tím vším se budete muset vypořádat.

publikováno: 8. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.