Kontokorentní úvěr nepřináší jen výhody, záludnosti se skrývají za poplatky


uver2

javascript:mctmp(0);Kontokorent býval často skloňovaným slovem v posledním desetiletí, kdy se masově rozšířilo zřizování osobních bankovních účtů. Jedná se totiž o službu, která bývá sjednávána právě k nim. Klientovi je umožněno čerpat finance i v případě, že na účtu není dostatečné množství prostředků. Zažil se pro to termín „jít do mínusu." Správně se však tento úkon označuje jako kontokorentní úvěr.

Za největší výhodu je považována možnost neplatit pevně stanovené splátky, ale částku jen v určitém termínu vrátit celou a stav účtu tak dostat opět do plusových hodnot. Poté se může celý proces znovu opakovat.

Kontokorent může být řešení rychlé půjčky.

Jak kontokorent funguje?

Možnost využívat kontokorent je potřeba sjednat předem ve smlouvě. Stanovena bude maximální výška čerpání, jež je nepřekročitelná. Na co je třeba dávat pozor, to je výše úrokové sazby kreditního zůstatku, který se mění a banka změny ohlašuje.

Jedná se o krátkodobý typ úvěru, maximální doba pro splacení závazku bývá jeden rok, mnohdy i o polovinu kratší.

Hlavní parametry kontokorentu:

  • úvěrový limit
  • žádná pevná splátka
  • pohyblivá úroková sazba
  • poplatky za vedení účtu
  • možnost opakovaného čerpání

Proč využít zrovna kontokorentní úvěr?

Jedná se o nejběžnější a nejvyužívanější typ úvěru splatného v krátkém horizontu. Výše limitu záleží na jednotlivých bankách. Jedná se o neúčelový a nezajištěný úvěr – to znamená, že banka nezjišťuje, k čemu budou peníze využity a ani nevyžaduje ručitele. Ovšem je nutno, aby byl klient solidní, tedy bez dluhů a spolehlivý. Nemusí jej však využívat jen fyzické osoby, ale i podnikatelé pro zajištění provozních potřeb, k profinancování zásob nebo k uhrazení krátkodobých pohledávek.
Kontokorentní úvěr umožňuje pružně reagovat na finanční výkyvy a je jakousi jistotou v dostupnosti finančních prostředků.
Všechny výhody mírní vyšší úrok (většinou přes 16%), který bývá s těmito účty spjat. Jak už to tak bývá, nic není zadarmo.

uver 

Co hrozí při překročení limitu: Ošemetnou záležitostí je paradooxně právě ta nejvýhodnější – tedy zmiňovaný limit. Jeho překročení znamená obrovské náklady navíc – penále se pohybují kolem 25%!

Na kontokorent dosáhne téměř každý – podmínkou je totiž pravidelný příjem. Od jeho výše se pak odvíjí výše limitu. Většinou je to tak, že lze čerpat kontokorent do výše dvou pravidelných příjmů (při deseti tisících to bude dvacet; u pětadvaceti pak padesát atd.).
Při sjednávání účtu s možností kontokorentního úvěru si ale dejte pozor na jednu „maličkost" - a to na poplatky za jeho využívání a vedení vůbec. Může se totiž stát, že budete platit i bez toho, abyste jej využívali. Proto pokud nemáte v plánu čerpat finanční prostředky „do mínusu," pak je kvůli poplatkům zbytečné jej vůbec zřizovat.

publikováno: 7. 2. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.