Koupě bytu: dlouhá anabáze, při které je důležité mít jasno


Koupě bytu je věda.

Bytu je s velkou pravděpodobností to nejnákladnější, co si v životě pořídíte. Plánujte proto dlouho dopředu, důkladně a detailně, sepisujte a vybírejte, jak jen chcete. Důležitá rozhodnutí, mezi než koupě bytu patří, se nedělají snadno, a tak je vhodné mít osnovu, podle níž se můžete řídit.

 
 

 

Můžete si být jisti, že budete muset udělat spoustu kompromisů. Představy se totiž snad ve všech případech značně liší o reality a některé sny bývají neuskutečnitelné. Nejčastějším důvodem je, jak jinak, než cena.

Koupě bytu: prioritou je lokalita

Ať hodláte bydlet jen přechodně nebo se usadit na zbytek života, prostředí je nejdůležitější. Výhody bydlení ve městě nebo na vesnici si musí každý zvážit dle svého, pokud zvítězí město, pak se zaměřte i na jeho oblasti: zda upřednostníte centrum či okrajovou čtvrť, jaká je občanská vybavenost, dopravní dostupnost nebo míra kriminality. Dívejte se i do budoucnosti: bude vám místo vyhovovat, když si pořídíte děti, případně se z vás stanou senioři?

TIP: Můžete se zkusit s majitelem dohodnout na „zkušební lhůtě“ a na několik měsíců si byt před koupí jen pronajmout.

Panelák nebo cihlový dům

Panely znamenají více hluku, je slyšet téměř vše. Cihly lépe izolují, za to byty jsou dražší. Pro soukromí je rozhodně vhodnější volit druhou variantu, stejně tak se v takových prostorech budou snáze provádět stavební úpravy. Cihlové domy nebývají tak rozsáhlé stavby jako paneláky, proto se v nich mnoho obyvatel cítí jednoduše příjemněji. Pro „beton“ ale jednoznačně hovoří cena – zde ale pozor na nutnost dalších výdajů, aby se nakonec i takový byt neprodražil.

S nedostatkem volného prostoru si poradí i shrnovací dveře_Fotolia_27499013_XS 

Patro, přízemí, podkroví?

Je známo, že nejméně žádaným patrem je přízemí, v závěsu za ním je potom patro poslední. V prvním případě se jedná o obavy ze zlodějů a ruchu, ve druhém potom z vadné střechy. Obojí je samozřejmě oprávněné, ale i toto se odráží v ceně a byty tak vyjdou levněji. A také nezapomeňte myslet na budoucnost, až budete jako důchodci stoupat po schodech.
Naproti tomu byty v podkroví s luxusním výhledem jsou velmi žádaným artiklem, zejména mezi mladou generací.

Náklady na běh domácnosti

Kromě toho, jakým způsobem je objekt vytápěn, sledujte i míru izolace, protože ta napoví spíše, jak moc náročné bude vytápění. Nechte si ukázat vyúčtování alespoň z posledních tří let, abyste měli představu, co vás čeká. Ptejte se i na fond oprav.

TIP: nejmenší náklady na energie bývají v bytech, které jsou obklopeny dalšími bytovými jednotkami. Technický stav a vybavení.

Technickým stavem se myslí rekonstrukce, ať už menší nebo větší, která se také odrazí v ceně bytu. Obojí má své výhody, takže by se neměla zavrhovat ani možnost bytu bez předchozí rekonstrukce, neboť sis jej můžete sami upravit k obrazu svému. Záleží na aktuálních potřebách a možnostech.

V některých případech nechávají majitelé části přechozího vybavení na místě, to se však v ceně příliš neodráží.Zaměřte se také na to, jak rychle se chce majitel bytu zbavit. Někdo s prodejem spěchá, a proto mu na ceně až tak nezáleží. Ti, kteří si mohou dovolit počkat, pak doufají ve vyšší částku.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 2. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.