Koupelna na chalupě není nesplnitelný sen


Akrylátová versus smaltovaná vana_Fotolia_3824649_XS

Chalupy bývají často našim druhým domovem, a tak není divu, že se chceme pohodlí a komfortu užívat i tam. Někdy je to však obtížnější, protože víkendová obydlí nedisponují vším potřebným, jako byty a domky v zástavbách. Konkrétně se to týká kanalizace, bez níž budete muset udělat při udování koupelny několik kompromisů. Nic ale není ztraceno!
 Koupelna na chalupě není samozřejmost. Bez ní to má také své kouzlo, ovšem časem podlehne volání civilizace téměř každý. Kromě chybějící kanalizace ale může být překážkou i velikost chalupy. Jaké postupy tedy při budování koupelny nevynechat?

Základem je izolace

Je jedno, jestli pro koupelnu využijete už existující prostor nebo budete přistavovat, vždy je nejdůležitější začít od izolace. Staré místnosti je možné podřezat, což ale bývá problém např. u kamenných zdí, kde je třeba udělat výkop a vyložit folii. U starých zdí potom nezapomeňte na čištění (často i kartáči) a vhodnou penetraci, na nových si dejte záležet a všechny práce provádějte důkladně.

Pozor!!! V případě, že koupelnu k chatě přistavujete, je potřeba obstarat si stavební povolení na příslušném stavebním úřadě. Jedná se totiž o drobnou stavbu, u které stačí jen povolení obecního úřadu, protože se starým objektem bude propojena.

Přívod vody a elektřiny

Obvykle bývá jediným možným řešení přívod trubkami, jež vedou na viditelných místech. Nic si z toho nedělejte, protože i to jde snadno zamaskovat sloupky či skříňkami. Horší už je to ale v případě elektroinstalace, kterou je potřeba ukrýt pečlivěji a náročným pracím se tak nevyhnete. V ideálním případě jen prohlubte spáry, abyste se vyhnuli vysekávání. Pro jistotu si nechte od elektrikáře vystavit revizní zprávu, pro případ, že by se něco pokazilo.

Koupelna na chalupě bez kanalizaceKoupelnový nábytek pomáhá vytvořit útulné prostředí_Fotolia_30610481_XS

V tomto případě existuje několik možností. Tou první je stavba žumpy (bezodtokové jímky), která vyžaduje jednou za čas vývoz. Dbejte na to, aby byla dostatečně objemná a čištění nebylo nutno provádět každých 14 dní.
Druhou variantou jsou domácí čističky, které likvidují odpadovou vodu přirozenou cestou a zcela ekologicky. Ty moderní jsou navíc zcela bezúdržbové.
Podlahy a zařízení

Na chalupu se hodí dřevo a proto se nebojte jej využívat, stejně tak je zde ideální prostor pro experimenty. Na podlahu můžete umístit klasickou dlažbu, případně už zmiňované dřevo nebo příjemný korek. Stejně můžete obložit i strop. Nebojte se využít zajímavé prvky, jakými jsou třeba zajímavá kamenná umyvadla, jenž pro použití v koupelně na chalupě přímo vybízí.

Jestli máte možnost stavby koupelny v patře, rozhodně toho využijte. V kombinaci s velkým oknem se vám totiž naskytne krásný výhled do přírody, který nahradí všechny moderní relaxační metody.

publikováno: 7. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.