Koupelnové radiátory místnost vytopí i ozdobí


Koupelnové radiátory místnost vytopí i ozdobí

Krásná a příjemná koupelna, to je sen mnohých obyvatelů domů i bytů. Nejen doplňky, nábytek či barvy, které se v této místnosti nachází, však utváří pocit útulnosti. O ten se jednoznačně zasazuje i dostatečné teplo, díky kterému se pobyt v koupelně v chladném období nestává utrpením. S jeho bezproblémovou dodávkou pomáhají žádané koupelnové radiátory.

Vyřešit otázku vytápění koupelny je vcelku snadné, zvláště v této době, kdy jsou na trhu k dostání rozličné koupelnové radiátory, schopné vyhřát jakýkoliv prostor. Méně snadné je však zvolit správný typ. Jaké koupelnové radiátory jsou momentálně k dostání a na co nezapomenout před nákupem?

Koupelnové radiátory – žebříky

I když se pojem radiátor užívá spíše ve smyslu tradičního žebrového, článkového či deskového topení, v koupelnách se stal obecným označením pro otopné těleso, co svým tvarem připomíná žebřík. Díky tomu mají tyto koupelnové radiátory širší využití, než pouze zajištění vytápění. Lze na nich sušit mokré ručníky či jiné kousky oblečení a textilií, když je potřeba.

Provoz je možné zajistit dvěma způsoby, kdy mohou být koupelnové radiátory součástí topného systému nebo k nim náleží elektrické topné těleso. Také lze podle potřeb domácnosti zajistit chod radiátoru kombinací obou možností. V obou případech je však vhodné, z hlediska úspor, mít koupelnový žebřík spíše jako doplňkový zdroj topení, kterým se vzduch v koupelně ohřeje nárazově, například pouze před koupelí či jiným užitím této místnosti.

Levné koupelnové radiátory začínají s cenou na zhruba 1500 Kč.

Koupelnový radiátor může být i nápaditým doplňkem

Vzhledem k tomu, že koupelnové radiátory mají různé tvary trubek, povrchových úprav a také různorodé méně či více originální formáty a barevná provedení, mohou být i estetickým prvkem místnosti. Zvláště chromované typy, které jsou velmi stylové, stejně jako ty z nerez oceli. Finančně dostupnější koupelnové radiátory jsou však lakované v bílé barvě, které jsou také v tuzemských koupelnách nejběžnější variantou. V případě specifik v rámci nároků na koupelnový radiátor lze volit možnost výroby na míru.

Jak vybrat vhodný koupelnový radiátor?

Při výběru však nesehrává nejdůležitější roli vzhled či rozměry, ale především výkon tělesa, aby bylo vytápění koupelny zajištěno komfortně a bez kompromisů. S výpočtem potřebného výkonu (odvíjejícího se od množství tepelných ztrát) poradí odborníci, velmi orientačně si lze pomoci údajem, že na každý 1 m3 místnosti by mělo připadnout zhruba 50 W. Samozřejmě je nutné nezapomínat okolní vlivy, stav budovy, případné zateplení apod. V zásadě lze stručně doporučit, aby bral uživatel při výběru v potaz:

  • výkon
  • počet trubek
  • materiál a kvalitu zpracování
  • maximální provozní teplotu

Koupelnové radiátory (žebříky) pomáhají udržovat komfort a pohodlí bydlení i v otázkách využívání koupelny, ať už se jedná o denní očistu nebo praní prádla apod. Teplo se vysokou měrou podílí na spokojenosti s obydlím, a tak by nemělo být podceňováno. Nevyhovující tepelná pohoda totiž značně ovlivňuje i zdraví a fyzickou kondici.

 

publikováno: 6. 12. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.