Jak provádět čištění odpadu?
Když se obydlím začne šířit zápach, u kterého nebyla odhalena příčina ani po několika pátracích pokusech, je na čase zkontrolovat umyvadlový odpad, co je často zdrojem nevábného odéru. Čištění odpadu může znamenat snadné i náročnější úkony, tím nejlepším postupem je ale pamatovat na návyky, jejichž dodržováním lze těmto nepříjemným situacím předejít.
Umyvadlový odpad dokáže v domácí pohodě nadělat pořádnou paseku. Zápach, který se z něho může šířit, bývá totiž velmi intenzivní a k vůni domova má opravdu daleko. Příčinou tohoto nelibého stavu může být narušený či nesprávně instalovaný sifon nebo organické zbytky, co se v odpadu začnou rozkládat. V tomto ohledu tak bývá nejnáchylnější umyvadlový odpad v kuchyni, v němž se mohou hromadit zbytky jídel z nádobí při umývání.
Čištění odpadu – základem je kontrola sifonu
Jak už bylo nastíněno na řádcích výše, nejproblematičtějším místem bývá sifon, v němž by se v ideálním případě měla tvořit pachová uzávěra z vody. Její určité množství musí zůstávat v dolní části sifonu. Tím se utvoří zábrana mezi umyvadlovým odpadem a odtokem. Jestliže voda v sifonu z jakéhokoliv důvodu nezůstává, pak vznikající zápach proniká přímo do prostoru. Často tato situace nastává na chatách a chalupách, kde se voda pouští nepravidelně a nezbytné množství vody může vyschnout. Pokud se i přes časté prolévání sifonu vodou zápach objevuje, pak byl nesprávně namontován a je vhodné obrátit se na instalatéra.
Ne vždy je však příčinou nefunkční pachová uzávěra. V sifonu se mohou usazovat různé zbytky (jídlo, vlasy, kůže apod.), které v něm jednoduše hnijí. Pak nezbývá nic jiného, než čištění odpadu provést rozebráním této části a její důkladnou očistou. Ostatně - to by mělo být pravidelností, aby se zápachu mohlo úspěšně předcházet.
Čištění odpadu chemicky i mechanicky
Když příčina zápachu z odpadu není v sifonu, pak je vhodné využít sílu prostředků na čištění odpadu, vyráběných právě pro tyto účely. Ty si poradí nejen s odpadem jako takovým, ale i navazujícím potrubím. Hlavní složkou těchto pomocníků bývá hydroxid sodný, od jehož koncentrace se pak odvíjí i účinnost. Při práci s nimi však dbejte bezpečnostních pokynů, které musí mít každý takový přípravek uvedené na obale.
„U staršího plastového potrubí zacházejte s chemickými prostředky opatrně.“
Nechcete-li se ale pouštět hned do chemického boje proti zápachu, kterým umyvadlový odpad zamořuje obydlí, zkuste osvědčený gumový zvon. Práce s ním je často namáhavá, ale dokáže uvolnit ucpané a jinak znečištěné potrubí či sifon v případě, že není čas na důkladnou kontrolu nebo není žádný chemický pomocník po ruce.
Umyvadlový odpad dokáže velmi potrápit. Pokud ale budete pamatovat na preventivní opatření, riziko, že vás nepříjemně překvapí zápach z něj, snížíte na minimum. Čištění odpadu tedy provádějte pravidelně, abyste si stále uchovali komfort bydlení, na jaký jste zvyklí.
Diskuse k článku
Tonda
Používal bych sítko, které je zmíněno dole ve článku :) Mno a to vyřeší vážně hodně :))