Jak vybrat sušičku prádla: podrobný průvodce
Už vás nebaví po každém praní vytahovat sušák, který v domácnosti jenom překáží? Pořiďte si sušičku prádla, díky které budete mít oblečení voňavé a suché během chvilky. Pokud jste navštívili obchod s bílou technikou, možná vás překvapilo, kolik typů sušiček se vyrábí a v jak širokém cenovém rozpětí se pohybují. Jak správně vybrat sušičku prádla? Díky podrobnému průvodci výběru sušičky budete mít jasno.
Kondenzační sušičky – s topným tělesen, nebo tepelným čerpadlem
Podle technologie sušení prádla se sušičky rozdělují na ventilační a kondenzační. U ventilačních typů se musí horký vzduch odpařený z prádla odvádět potrubní hadicí ven z místnosti. S ventilačními sušičkami se u nás v podstatě nesetkáte, a tak jim nebudeme věnovat větší pozornost.
Máte z hromady vypraného oblečení noční můry? Pořiďte si sušičku!
Jinak je tomu v případě sušiček kondenzačních, u kterých se odpařená voda vysráží ve formě kondenzátu. Ta se buď ukládá do nádobky na odpadní vodu, nebo rovnou putuje do odpadního potrubí. Kondenzační sušičky se podle způsobu ohřívání ochlazeného vzduchu dělí na typy s topným tělesem a s tepelným čerpadlem.
Kondenzační sušička s topným tělesem: cenově dostupnější varianta. Ohřev zajišťuje topné těleso, které má však poměrně vysokou spotřebu elektrické energie.
Kondenzační sušička s tepelným čerpadlem: ohřev vzduchu zajišťuje tepelné čerpadlo, díky kterému se k ohřevu studeného vzduchu využívá odpadní teplo. Takové řešení přináší výraznou úsporu energie. Sušičky prádla s TČ jsou však dražší a vyžadují pravidelné čištění filtrů. Moderní sušičky pak disponují funkcí samočištění, a tak jsou takřka bezúdržbové.
Jakou sušičku prádla? Rozhodující je i spotřeba
Při výběru nové sušičky na prádlo se neorientujte jen podle pořizovací ceny spotřebiče. Velmi důležitým parametrem je spotřeba energie, která zásadním způsobem ovlivní provozní náklady vaší domácnosti. Čím častěji chcete sušičku využívat, tím víc se vám investice do velmi úsporného spotřebiče vyplatí. Orientujte se podle energetického štítku a průměrné roční spotřeby energie. Zatímco úsporné sušičky ve třídě A+++ spotřebují za rok kolem 180 kW energie, ty méně úsporné ve třídě B i 560 kW. Při srovnání těchto dvou spotřebičů vám ten šetrnější přinese úsporu přesahující 1500 Kč ročně.
Výrobci nabízí sušičky v designově sladěných setech s pračkou
Sušičky s napojením na odpad přináší pohodlnější obsluhu
Většina běžně dostupných sušiček prádla je vybavena nádobkou, do které se po každém sušení kondenzuje odpadní voda. Proto je nutné nádobku pravidelně vylévat a omývat. Existují však i sušičky s možností přímého připojení na odpad.
Chcete-li sušičku připojit na odpad, musíte tomu přizpůsobit i napojení na odpadní potrubí. U novostaveb se často instalují dva pračkové sifony vedle sebe, na jeden se pak připojí pračka, na druhý sušička. Sifony se vyrábí v různém provedení, například břeclavský výrobce Alcaplast dodává na trh jak venkovní pračkové sifony, tak sifony podomítkové.
Pokud máte v koupelně nebo technické místnosti jen jeden sifon, i tak na něj můžete připojit jak pračku, tak sušičku. Musíte si však pořídit dvojité kolínko, díky kterému připojíte k jednomu sifonu dva různé spotřebiče. Počítejte však s tím, že kolínko je delší než jednoduchý pračkový sifon, a tak budou muset být sušička a pračka o pár centimetrů dál od stěny.
Dvojité kolínko pro připojení pračky i sušičky na odpad
Moderní sušičky si poradí s téměř všemi typy prádla
Máte jasno v tom, jakou technologii sušení zvolíte, pro kterou energetickou třídu se rozhodnete a jak sušičku napojíte na odpad? Pak můžete přejít ke srovnávání jednotlivých funkcí a programů. Moderní sušičky nabízí opravdu širokou škálu programů, díky kterým šetrně vysušíte téměř jakýkoliv druh prádla nebo oblečení. Mezi oblíbené programy patří:
- Mix oblečení – určený pro sušení různých typů tkanin, vhodné pro standardní sušení.
- Košile – program přizpůsobený pro sušení košilí se postará o to, aby jemné tkaniny zůstaly neporušené a barvy nebledly. Patří k šetrnějším programům sušení.
- Automatické sušení – vyšší řady sušiček na prádlo jsou vybaveny citlivými senzory, které automaticky nastaví optimální vlhkost a teplotu.
- Osvěžení prádla – zdá se vám, že oblečení dvakrát nevoní a působí zatuchle? Sušičky s funkcí osvěžení prádla zbaví oblečení nežádoucích pachů a příjemně ho načechrají.
- Funkce snadného žehlení – většina sušiček prádla je vybavená funkcí snadného žehlení, díky které se při sušení oděvy nemačkají. Pak stačí jen prádla lehce přežehlit, případně jej pouze vyvěsit.
- Sušení dětského prádla – zajistí, aby bylo dětské prádlo hebké a jemné.
Pokročilé funkce sušiček prádla
Až budete řešit otázku, jak vybrat sušičku prádla, zamyslete se, co vše od ní očekáváte. Chcete-li si maximálně usnadnit práci a dosáhnout vysokého uživatelského komfortu, sáhněte po vyšších modelových řadách s různými pokročilými funkcemi. Některé sušičky lze například připojit na SMART Home řízení domácnosti a ovládat je přes telefon nebo tablet. Jiné jsou vybavené funkcí tichého „nočního“ provozu, funkcí parního sušení, praktickým osvětlením bubnu nebo množstevní automatikou.
Jakou sušičku prádla zvolit? Nakonec si na to budete muset odpovědět sami. Rozhodně se při výběru nezaměřujte jen na pořizovací cenu. Mnohem důležitější je nízká spotřeba energie, a to zejména u početnějších rodin, kdy spotřebič poběží skoro každý den.
Diskuse k článku