Kapající kohoutek je velkým žroutem vody! Jeho opravu přitom zvládnete sami
Už delší dobu vám v koupelně kape kohoutek, ale ještě jste si nenašli čas na jeho opravu? I když se to na první pohled nezdá, přes protékající nebo kapající vodovodní koutek proteče nezanedbatelné množství vody. Zbytečně tak platíte za pitnou vodu, která putuje rovnou do kanalizace. Oprava vodovodní baterie přitom ve většině případů zabere jen pár minut a zvládnete ji i bez pomoci instalatéra. Přečtěte si, jak na opravu klasické kohoutkové i pákové baterie.
Přes kapající kohoutek odtečou desítky litrů vody za den
Hlavním důvodem, proč opravu protékajícího vodovodního kohoutku neodkládat, je spotřeba vody. Pokud vám voda z kohoutku kape jen lehce, zbytečně přijdete přibližně o 20 litrů vody denně. U silně kapajících kohoutků může unik přesahovat i 50 litrů za den. Počítáme-li s průměrnou cenou za vodné a stočné, kvůli protékající baterii za rok zaplatíte 500 až 1400 korun, a to naprosto zbytečně. Oprava baterie svépomocí vás bude stát podstatně méně než roční samovolný únik vody.
Skrytým žroutem vody je i netěsnící splachování na WC
Když už je řeč o kapajícím kohoutku, je namístě zmínit i dalšího skrytého žrouta vody, kterým je netěsnící splachovač toalety. Pokud voda ve splachovači protéká nepřetržitě, je spotřeba opravdu markantní. O stovky až tisíce korun se vám účet za vodu prodraží ne za rok, ale už za měsíc. Proto je namístě technický stav WC splachovače pravidelně kontrolovat a je-li v nevyhovujícím stavu, vyměnit jej za nový.
Moderní splachovací systémy jsou navíc úspornější a dostupné v mnoha provedeních. Například český výrobce sanitární techniky Alcaplast vyrábí špičkové WC systémy i ve speciálních variantách včetně odvětrávání, ovládání shora nebo ve SLIM provedení pro úsporu místa. Jednorázová investice do kvalitního splachovače vám z dlouhodobého hlediska přinese výraznou finanční úsporu a eliminuje riziko zbytečného úniku vody.
Jak opravit protékající kohoutkovou baterii?
Když už víte, proč se nevyplatí nechat kapající kohoutek ležet ladem, poradíme vám, jak jej opravit. Používáte klasickou kohoutkovou baterii? Pak nejprve zastavte přívod vody a pomocí hrany šroubováku nebo nože vyjměte barevnou krytku. Objeví se šroubek, po jehož odšroubování se uvolní ovládací růžice, která půjde jednoduše vysunout.
Pomocí francouzského klíče uvolněte ventil a vyšroubujte jej. V zadní části ventilu se nachází těsnění. To se může po nějaké době poškodit či zkřehnout a je příčinou samovolného kapání kohoutku. Těsnicí kroužek vyjměte a nasaďte nový stejné velikosti. Baterii zkompletujte, dotáhněte a zapněte přívod vody. Uvidíte, že po kapání nebude ani památky.
U pákové baterie vyměňte celou kartuši
V moderních koupelnách se častěji používají pákové baterie, které přináší jednodušší regulaci průtoku i teplotu vody. I v jejich útrobách se nachází těsnění, které může po nějaké době začít protékat. Oprava protékající pákové baterii není náročná časově ani mechanicky, ale je nákladnější. Ve většině případů je totiž nutné vyměnit celou kartuši.
Postup je podobný jako u opravy kohoutkové baterie. Vypněte přívod vody a najděte šroubek po uvolnění pákové hlavice. Po jejím vysunutí se vám odhalí kartuše, kterou můžete jednoduše vysunout a vložit novou. Po výměně bude baterie fungovat zase jako nová. Je důležité pořídit kompatibilní typ kartuše a upřednostnit modely od renomovaných výrobců, které vydrží řadu let.
Perlátory i úsporné splachovače šetří vodu v domácnosti
Oprava protékajících kohoutků či WC splachovačů je prvním krokem na cestě za snížením spotřeby vody v domácnosti. Nabízí se však řada dalších způsobů, jak spotřebu vody snížit. Jednou z možností je použití perlátorů, které omezí průtok vody při dosažení stejného či velmi podobného mycího účinku. V případě WC splachovačů se pak vyplatí pořídit úsporné modely, například úsporný systém ECOLOGY od společnosti Alcaplast. Ty přinesou úsporu až 33 % vody při každém spláchnutí. Na malé spláchnutí se totiž spotřebují jen 2 litry vody a při velkém spláchnutí 4 litry vody, a to bez snížení kvality splachování.
Protože za protékající kohoutek může ve většině případů vadné těsnění, není oprava nijak náročná. Sami ji zvládnete jak u kohoutkových, tak pákových baterií. Myslete na to, že za každý litr vody zaplatíte. Hledejte jednoduché cesty, jak ušetřit. Snížením spotřeby vody ulehčíte životnímu prostředí a nezatížíte rozpočet své domácnosti.
Diskuse k článku