G+

 

 

Krbová kamna s teplovodním výměníkem


Vytápění či jen přitápění dřevem? Variantou jsou krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Krbová kamna s teplovodním výměnínek jsou taková kamna, která je možné napojit na rozvod ústředního topení. Zní to zajímavě, nebo je to podle vás hloupost? Utvořte si svůj názor na krbová kamna s teplovodním výměníkem sami. Takováto krbová kamna umí topit nejenom sáláním a cirkulací teplého vzduchu v jedné místnosti tak, jak to známe u běžných kamen, ale také podle svého typu a velikosti umí vytápět vedlejší místnosti či dokonce celý dům. A jak? No právě přes rozvod ústředního topení a vaše radiátory.

Jak fungují krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou v podstatě tlaková nádoba zkonstruovaná na principu souproudého výměníku tepla. Celá konstrukce výměníků je založena na průchodu spalin konstrukcí výměníku, ve kterém dochází k přechodu vzniklého tepla spalováním, a to přes plášť výměníku do vody.

Bezpečnostní prvky krbových kamen

Právě voda je totiž u krbových kamen s teplovodním výměníkem oním topným médiem přenášejícím teplo  v teplotním okruhu v dané budově. Ohřátá voda z výměníku se tak pomocí čerpadla rozvádí do napojených radiátorů.

U některých typů mohou být krbová kamna s teplovodním výměníkem doplněna o prvky, jako je například dochlazovací smyčka, která má zvýšit bezpečnost celého procesu tím, že brání přetopení výměníku při nečekaném výpadku elektřiny. 

Dalším možným ochranným prvkem krbových kamen s teplovodním výměníkem pak jsou záložní elektrické zdroje nebo regulace, která má za úkol překročení jisté (vysoké) teploty uzavřít přívod vzduchu a omezit intenzitu spalování.

Důležité je také při provozu krbových kamen s teplovodním výměníkem pamatovat na dostatečný přívod vzducho do místnosti, ve které kamna stojí. Tento problém se týká zejména novějších staveb, kde okna i dveře perfektně těsní. 

Čištění výměníku krbových kamen je důležité

Teplovodní výměník krbových kamen je třeba občas také udržovat - čistit, protože na plochách výměníku během provozu krbových kamen dochází k usazování vzniklého dehtu. Pokud nečistíme teplovodní výměník dostatečně, zbytečně tím snižujeme výkonnost krbových kamen s teplovodním výměníkem, respektive účinnost přenosu tepla do ohřívané vody. 

Argumenty výrobců krbových kamen s teplovodním výměníkem

Ceny za energie, jako je elektřina a plyn, se zvyšují, stejně jako DPH. Těmito argumenty se snaží výrobci krbových kamen s teplovodními výměníky přesvědčit své zákazníky o výhodnosti jejich výrobků. Dalším z argumentů, vedle úspornosti tohoto systému, proč bychom se podle výrobců měli pro krbová kamna s teplovodním výměníkem rozhodnout, je jistá nezávislost v případě výpadku elektřiny či odstávky plynu. Takovéto případy jsou ale v našich končinách už snad přežité a zas tak často se jich nedočkáváme.

Ekonomický provoz a paralelní zapojení

Mezi priority, o kterých se lze v různých zdrojích o krbových kamnech s teplovodním výměníkem dočíst, řadíme poměrně ekonomický provoz, který se odvíjí od relativně nízkých pořizovacích cen dřeva.

Další výhodou je, že krbová kamna s teplovodním výměníkem můžeme zapojit do našeho otopného systému paralelně s naším již stávajícím tepelným zdrojem. Tato krbová kamna také prakticky nepotřebují dohled žádné speciální obsluhy.

publikováno: 2. 10. 2013
přečteno: 871×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...