Krbová kamna s teplovodním výměníkem


Vytápění či jen přitápění dřevem? Variantou jsou krbová kamna s teplovodním výměníkem.

Krbová kamna s teplovodním výměnínek jsou taková kamna, která je možné napojit na rozvod ústředního topení. Zní to zajímavě, nebo je to podle vás hloupost? Utvořte si svůj názor na krbová kamna s teplovodním výměníkem sami. Takováto krbová kamna umí topit nejenom sáláním a cirkulací teplého vzduchu v jedné místnosti tak, jak to známe u běžných kamen, ale také podle svého typu a velikosti umí vytápět vedlejší místnosti či dokonce celý dům. A jak? No právě přes rozvod ústředního topení a vaše radiátory.

Jak fungují krbová kamna s teplovodním výměníkem

Krbová kamna s teplovodním výměníkem jsou v podstatě tlaková nádoba zkonstruovaná na principu souproudého výměníku tepla. Celá konstrukce výměníků je založena na průchodu spalin konstrukcí výměníku, ve kterém dochází k přechodu vzniklého tepla spalováním, a to přes plášť výměníku do vody.

Bezpečnostní prvky krbových kamen

Právě voda je totiž u krbových kamen s teplovodním výměníkem oním topným médiem přenášejícím teplo  v teplotním okruhu v dané budově. Ohřátá voda z výměníku se tak pomocí čerpadla rozvádí do napojených radiátorů.

U některých typů mohou být krbová kamna s teplovodním výměníkem doplněna o prvky, jako je například dochlazovací smyčka, která má zvýšit bezpečnost celého procesu tím, že brání přetopení výměníku při nečekaném výpadku elektřiny. 

Dalším možným ochranným prvkem krbových kamen s teplovodním výměníkem pak jsou záložní elektrické zdroje nebo regulace, která má za úkol překročení jisté (vysoké) teploty uzavřít přívod vzduchu a omezit intenzitu spalování.

Důležité je také při provozu krbových kamen s teplovodním výměníkem pamatovat na dostatečný přívod vzducho do místnosti, ve které kamna stojí. Tento problém se týká zejména novějších staveb, kde okna i dveře perfektně těsní. 

Čištění výměníku krbových kamen je důležité

Teplovodní výměník krbových kamen je třeba občas také udržovat - čistit, protože na plochách výměníku během provozu krbových kamen dochází k usazování vzniklého dehtu. Pokud nečistíme teplovodní výměník dostatečně, zbytečně tím snižujeme výkonnost krbových kamen s teplovodním výměníkem, respektive účinnost přenosu tepla do ohřívané vody. 

Argumenty výrobců krbových kamen s teplovodním výměníkem

Ceny za energie, jako je elektřina a plyn, se zvyšují, stejně jako DPH. Těmito argumenty se snaží výrobci krbových kamen s teplovodními výměníky přesvědčit své zákazníky o výhodnosti jejich výrobků. Dalším z argumentů, vedle úspornosti tohoto systému, proč bychom se podle výrobců měli pro krbová kamna s teplovodním výměníkem rozhodnout, je jistá nezávislost v případě výpadku elektřiny či odstávky plynu. Takovéto případy jsou ale v našich končinách už snad přežité a zas tak často se jich nedočkáváme.

Ekonomický provoz a paralelní zapojení

Mezi priority, o kterých se lze v různých zdrojích o krbových kamnech s teplovodním výměníkem dočíst, řadíme poměrně ekonomický provoz, který se odvíjí od relativně nízkých pořizovacích cen dřeva.

Další výhodou je, že krbová kamna s teplovodním výměníkem můžeme zapojit do našeho otopného systému paralelně s naším již stávajícím tepelným zdrojem. Tato krbová kamna také prakticky nepotřebují dohled žádné speciální obsluhy.

publikováno: 2. 10. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.