Krby a krbová kamna: aby interiér vypadal skvěle


krb_1600x900ms

Krb poutáá pozornost okamžitě po příchodu do místnosti, je jeho středobodem a dominantním prvkem. Nutně se mu tak musí přizpůsobit okolí, což je jedinečná příležitost pro dekorování. Záleží samozřejmě na stylu interéru, avšak pro všechny platí jedno: krb by měly být začleněný do ruchu, nikoliv upozaděn.

 


Krby symbolizují teplo domova a pohodu. Mnozí si bez plápolajícího ohně už ani nedokážá představit zimní odpoledne nebo večery. Nenechte je však zapadnout jako nudnou součást interiéru, zvýrazněte je, ozdobte a dodejte tak na osobitosti.

Krby a krbová kamna – teplo i styl

Krb už sám o sobě poutá pozornost, proto mu přizpůsobte celou místnost. Rouzhodně jej neodsunujte do pozadí. Je jedno, zda bude v obývacím pokoji, jídelně nebo kuchyni - nábytek uspořádejte tak, aby směřoval ke krbu a z pohovky, křesel a židlí na něj bylo pěkně vidět. Se sedacím nábytkem by se mělo dát snadno manipulovat, aby se třeba taburety nebo lavice mohly přesunout před krb v situacích, kdy se nepoužívá. Pozor ale na hořlavost – blízkost ohně, textilu a dřeva rozhodně není dobrou kombinací.

Udělejte z něj dominantu

Zdobení krbu může být jakékoliv, jen ne střízlivé. Současným trendem je asymetrické zdobení v tónech zapadajících do interiéru. Římsa se využívá nejen pro fotografie nebo menší dekorativní předměty, lze na ni postavit i hodnotnější umělecké předměty. V moderních interiérech zapadne i vysoko zavěšené minimalistické zrcadlo.

Dřevo nesmí u krbu chybět. Sice je z něj nepořádek, ale zase krásně voní a to přeci jde... 

Řešení pro malé i velké místnosti

Velice působivou součástí interiéru jsou kachlová kamna. Je pro ně však potřeba komín a také více prostoru. Pokud tedy disponujete velkým obývákem nebo jídelnou, pak mohou tvořit nezaměnitelnou atmosféru i u vás.
V menších místnostech se naopak využívají elektrická krbová kamna, jenž nepotřebují komín a vyhřejí stejně dobře. Kromě toho, že není třeba řešit nepořádek, je jejich používání celkově pohodlnější. A v případě, že zvolíte solitérní kus, pak jej můžete i volně přemísťovat.

Doplňky ke krbům

Pro vytvoření perfektního dojmu poslouží samozřejmě dřevo. Jeho vůně ke krbu patří, a proto nechte vždy několik polínek ležet vedle krbu. Hřejivě působí také obložení imitací cihel.
Pokud máte možnost postavit do těsné blízkosti skleněné dekorativní prvky, pak rozhodně neváhejte. Od vysokých, štíhlých nebo nízkých kulatých váz se budou plameny odrážet a vzbudí mnohonásobně intenzivnější dojem.

Interiérový designéři také často používají falešné krby. Tedy ty, v nichž se nikdy topit nebude a slouží jen pro dekoraci. I v tomto případě je ale potřeba fantazie – kupříkladu se nemusíte obávat barev a vnitřní část krbu vymalovat výrazným odstínem, případně použít tapety se vzory.

publikováno: 16. 9. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.