Kreativní dětský pokoj nenápadně podporuje a rozvíjí fantazii, zručnost i myšlení


Kreativní dětský poko

Vybavit výsostné území dětského pokoje a naladit se na vlnu divokých představ potomků není jen tak. Navíc kreativní dětský pokoj toho splní víc, než úlohu místa pro odpočinek a hry. Nenápadně a přirozeně podpoří všestranný rozvoj dítěte od prvních kroků až po léta školní docházky. Kreativita je ceněnou vlastností a rozvíjet ji můžete právě vyvořením podnětného prostředí.

 

Police plné složitých stavebnic a hlučných hraček sice na chvíli upoutají pozornost (a nejen dětí) a ty je zbožňují, ale přidanou hodnotu u nich moc nehledejte. Pro jejich schopnosti jsou dostačující jednoduché hračky, při nichž dochází k rozvoji myšlení i zručnosti.

Jak zařídit dětský pokoj kreativně

Na řadu ale přichází otázka, jak mohou takové hračky obstát v moderním světě? Není to zase tak složité. A když, tak jen pro rodiče. Koncepčně vytvořený dětský prostor totiž může mít vše, co děti potřebují. Bez zbytečného kýče a hluku tak budou rozvíjet to, bez čeho se v budoucnu neobejdou. Zkombinovat zábavu a učení jde v kreativním dětském pokoji snadno.

  • Místo pro odpočinek, klidová zóna
  • Část kreativní a pro učení, výtvarný koutek
  • Prostor pro pohybovou aktivitu
  • Využití nejen podlahy a zdí, ale i stropu
  • Možnost upravovat pokoj podle představ dětí (závěsy, lehký nábytek)
  • Soukromí v případě více courozenců
  • Pozor na osvětlení, které by vytvářelo tmavé kouty a vrhalo ostré stíny
  • Ke kreativnímu pokoji patří vysoké postele se schůdky nebo žebříkem, pod nimiž vznikne další místo

Pro pohybový rozvoj není potřeba rovnou trampolína; své si odslouží žebřiny, lavička, žíněnka, skluzavka z postele nebo nízká kladina

Nenechte zahálet dětskou fantazii

K základní výbavě dětí, s níž přichází na svět, patří zvídavost. Jen díky ní se mohou každým okamžikem učit nové věci. Zprvu jsou to maličkosti, později už se ale rozvíjí a je třeba dodávat nové podněty, jež nedovolí ustrnout na jednom bodě.

Na řadu ale přichází otázka, jak mohou takové hračky obstát v moderním světě? Není to zase tak složité. A když, tak jen pro rodiče. Koncepčně vytvořený dětský prostor totiž může mít vše, co děti potřebují. Bez zbytečného kýče a hluku tak budou rozvíjet to, bez čeho se v budoucnu neobejdou.

 

Kreativita je cennou dispozicí, i když si to možná ani neuvědomujete. Otevírá dveře do různých sfér – od řemesla, přes umění, techniku a vědu, až po podnikání.
Pokud bude dětský pokoj vybaven v duchu rozvíjení kreativity, bude nenápadně podněcovat originalitu a pružnost myšlení dítěte. To jen prospěje jejich samostatnosti a schopnosti seberealizace.

Pokoj musí vyhovovat hlavně dětem

Organizovanost a čistota jsou fajn, leč k dětskému pokoji patři hračky, které jsou hlavní příčinou nepořádku a chaosu. Když se k tomu přidají papíry, pastelky a míče, vzniká stav nejčastěji lidově označovaný jako bordel.
K udržování pořádku je třeba potomka přivést a nasměrovat jej k tomu, ale přeci jen pedantsky uspořádané police nejsou tím nejzásadnějším.

Kreativní dětský pokoj: rozvoj motoriky, abstrakce i hudebního talentu

Kreativní dětský pokoj přispívá k rozvoji motoriky úměrně k věku. Jemná motorika se musí rozvíjet od prvních měsíců, a to hlavně dostatkem podnětů. Koordinace pohybů a zvukové vjemy dítě stimulují a to se může stále učit. Hračky odpovídající věku je vhodné požizovat v různých tvarech a velikostech a také v rozličných materiálech.

nové věci. Zprvu jsou to maličkosti, později už se ale rozvíjí a je třeba dodávat nové podněty, jež nedovolí ustrnout na jednom bodě.

 

-  Pro rozvoj motoriky v pozdějším období počítete s místem na poskoky, přeskoky nebo hody s míčkem.
-  Ve výtvarném koutku nesmí chybět pastelky, volné papíry nebo omalovánky; na zeď připevněte tabuli          obklopenou dalšími volnými archy, které zamezí počmáráni zdi
-  Plastelína sice nepotěší pračku, dětské prstíky se na ní ale vyřádí dosyta
-  S hudebními nástroji si nemusíte lámat hlavu, protože děti si je najdou sami
-  Místo na svičení a relaxaci zařiďte pohodlně. Děti v něm mohou tančit a dvičit, protahovat se a dovádět, a         tím koordinovat, protahovat a posilovat svaly.

Kreativně malovat i stavět

Dílek s dílkem dá dohromady výsledek, který bude kombinovat zručnost, kreativitu i fantazii. Ani ubíhající roky nepřekonají užitečné stavebnice, díky kterým si mohou děti postavit cokoliv.
Složitost musí odpovídat věku. Menší dílky nechte pro starší stavitele, nejmladším pořiďte velké kostky, se kterými se nebudou neobratné prsty příliš trápit. Postupně získají jistotu a práce s drobnými předměty pro ně bude jednodušší a přirozená.

Stěny s možností namalování si vysněného světa ocení každý, dokonce i dospělí. Role papíru, které se dají odmotávat, minimalizují šanci na počmárání stěn.

Stěny s možností namalování si vysněného světa ocení každý, dokonce i dospělí. Role papíru, které se dají odmotávat, minimalizují šanci na počmárání stěn. Děti nemusí sedět za stolem a jejich kreativitu omezí maximálně plocha pokoje.

Variabilita a možnosti úprav

S úložnými prostory, kontejnery, zásuvkami, skříňkami, stoly i stoličky je skvělé, když s nimi můžete volně manipulovat. Děti tak mají možnost uspořádat si pokoj podle aktuálních potřeb.Takové možnosti jsou vhodné i pro případ, že místnost sdílí více sourozenců. Skvělé je to i v případě, že bude potřeba odlišit království holčičky od chlapeckého území, případně hračky menšího dítěte od nutností toho staršího.

Kreativita je schopnost, která umožňuje dělat nové, dosud nepoznané věci, což se netýká jen dětí. U nich je ale důležité na této schopnosti pracovat a umožnit její rozvoj. Potenciál vytvářet nové věci se pak rozvíjí celý život přizpůsobováním novým situacím, schostí řešit problémy i nahlížet na situace z různých novátorských pohledů.

publikováno: 18. 1. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.