Kuchyňské desky z přírodního a umělého kamene: luxus, za který si připlatíte


kamenné desky 11

Pracovní deska je nejdůležitější částí celé kuchyně. I když výrobci dřevotřískových desek s laminátovým potahem nabízí krásné a odolné kousky, z hlediska vzhledu i vlastností nemohou předčit desky z přírodního nebo umělého kamene. Ty jsou výsadou zejména luxusních kuchyní, ve kterých zaujmou na první pohled. Kamenné desky nepatří k nejlevnějším materiálům, investice do nich se ale rozhodně vyplatí. Pojďme se na ně zaměřit podrobněji.

Kamenná kuchyňská deska vám vydrží věčně

Proč vlastně zvažovat pořízení drahé pracovní desky z kamene? Co se týče přírodních kamenů v čele se žulou, ty vynikají zejména svou odolností a pevností. Žulová pracovní deska vám vydrží věčnost a nepodaří se vám ji zničit ani při méně šetrném zacházení. Žula, která se z přírodních kamenů na pracovní desky používá nejčastěji, bez problémů odolá vysokým teplotám i chemickým látkám. Pokud na ni položíte horký hrnec, nic se jí nestane a příliš ji neuškodí na řezání přímo na desce nebo klepání masa.

Žulová deska: pozor na světlé odstíny

Pokud se rozhodnete pro pořízení pracovní desky ze žuly, máte na výběr z mnoha druhů lišících se svou strukturou a barevným odstínem. Velmi oblíbené jsou tmavé a černé desky z Afriky či Brazílie, v kuchyních však narazíte i na šedé nebo červeně zabarvené desky ze žuly. Při výběru si však dejte pozor na světle šedé či bílé odstíny žuly.

Některé druhy potravin s výrazným barvivem, například červená řepa, kari nebo mrkev, mohou způsobit zabarvení kamenného povrchu. Ten pak budete odstraňovat jen velmi těžko. Pokud přesto chcete mít v kuchyni světlou pracovní desku z přírodního kamene, budete ji muset pravidelně impregnovat. Kvalitní impregnace zajistí ochranu povrchu a zabrání jejímu zabarvování od potravin.

Umělý kámen vyniká bezspárovým napojováním

Vedle pracovních desek z přírodních kamenů jsou velmi oblíbené i ty z kamene umělého. Vyrábí se pod různými obchodními názvy, například Corian nebo Technistone. Liší se obsahem jednotlivých složek a částečně i svými vlastnostmi. Na rozdíl od žuly a dalších přírodních kamenů nejsou tak odolné vůči vysokým teplotám, a tak byste na ně horký hrnec neměli pokládat. I když jsou velmi pevné a odolné, mírně zaostávají za přírodním kamenem. Bývají však lehčí a dostupné v mnoha barevných variantách a texturách.

Na rozdíl od kamene netrpí na probarvování od potravin. Pro světlejší pracovní desky jsou tak ty z umělého kamene ideální volbou. Velkou výhodou umělých kamenů je možnost jejich zhotovení bez viditelného napojení jednotlivých desek. To u přírodního kamene ani jiných materiálů není technicky možné. Pokud máte tvarově náročnou kuchyň s několika rohy, je volba v podobě umělého kamene ideální.

Frézování a vrtání do kamenných desek se promítne v ceně

Pracovní desky z přírodních i umělých kamenů jsou drahé. Jejich cena se může rovnat i ceně za celou kuchyň z levnějších materiálů. Je třeba říct, že cenu pracovní desky netvoří jen samotný materiál, ale také jeho opracování. Za m2 desky můžete zaplatit pár tisíc, ale i desítek tisíc. Za každou obroušenou hranu, vyfrézovaný otvor na dřez či varnou desku, napojení nebo frézování drážek odkapávače si zkrátka připlatíte. Z toho plyne fakt, že se nedá jednoznačně určit, kolik by vás mohla kamenná deska stát. Kalkulaci je třeba provádět vždy individuálně s ohledem na tvarovou náročnost kuchyně a rozsah požadovaného opracování materiálů.

Přírodní vs. umělý kámen – přehledné srovnání

Přírodní kámen

Umělý (technický) kámen

Velmi tvrdý, takřka nezničitelný

Pevný, ale méně odolný než kámen

Odolává vysokým teplotám

Neodolá vysokým teplotám

Světlejší odstíny se mohou zabarvit potravinami

Dostupný v nepřeberné škále barev a vzorů

Náročnější opracování se odrazí v ceně

Nižší hmotnost než u přírodního kamene

Vysoká hmotnost

Bezspárové provedení vypadá poutavě

Pestrý, ale omezený výběr druhů a barev

Potraviny nezpůsobují probarvení materiálu

Viditelná spára v místě napojení desek

 

Nalákali jsme vás výhodami přírodních i umělých pracovních desek do kuchyně? Pokud pořízení takového luxusního prvku zvažujete, nejprve se inspirujte poutavými realizacemi kuchyní. Najdete je v pokračování našeho článku:

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

INSPIRACE – 6 KUCHYNÍ S KAMENNOU PRACOVNÍ DESKOU

Přečtěte si další články zaměřené na téma kuchyní:

publikováno: 29. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.