Kuchyňské pracovní desky musí být praktické


Výběr správné kuchyňské pracovní desky je při zařizování kuchyně velmi důležitý. Pracovní deska musí nejen dobře vypadat a ladit s ostatním zařízením, ale musí také splňovat požadavky na údržbu, hygienu a odolnost. Kuchyňské pracovní desky mohou být vyrobeny s různých materiálů, ovšem každý má své výhody i nevýhody, co se v konečném důsledku promítají v komfortu užívání. 

Kuchyňské pracovní desky jsou nejpoužívanější částí kuchyňské linky, a tak musí být odolné zejména vůči mechanickému poškození, vysoké teplotě, čisticím prostředkům s chemikáliemi a také stopám po „barvících“ potravinách. Hlavní požadavky na kuchyňské desky tak přímo souvisí s praktičností používání.

Keramické kuchyňské pracovní desky

Kuchyňské pracovní desky z keramiky jsou vhodné do rustikálních kuchyní, jejich údržba je ovšem kvůli spárám náročnější. Také je třeba myslet na to, že tento materiál nesnese vysoké teploty a je málo odolný vůči mechanickému poškození, např. nárazu.

1 m2 - od 300 Kč

Kuchyňské pracovní desky z dřevotřísky potažené laminem

Tento materiál je vhodný pro nenáročný provoz a je také nejlevnější variantou kuchyňské pracovní desky. Dřevotříska tvoří jádro desky, které je obaleno vysokotlakou fólií v nejrůznějších barevných provedeních. Nevýhodou kuchyňské pracovní desky z dřevotřísky a lamina jsou spáry v místě napojení např. na dřez, do kterých se dostává vlhkost a následně způsobuje na desce boule. Proti mechanickému poškození není tento materiál příliš odolný.

1 m2 – od 600 Kč

Kuchyňské pracovní desky z kaleného skla

Skleněné kuchyňské pracovní desky se dobře udržují, vypadají luxusně a jsou k dostání jak v lesklém, tak v matném provedení. Za matnou variantu si však připlatíte. Veškeré otvory na dřez či zásuvky je třeba připravit ještě před procesem kalení.

1 m2 – od 4 000 Kč

Dřevěné kuchyňské pracovní desky

Dřevo je sice oblíbeným materiálem do interiérů, ovšem z hygienických důvodů musí být dřevěné kuchyňské pracovní desky ošetřeny olejem a voskem, což jednak tomuto materiálu „ubírá na kráse“ a také je snadné tento povrch mechanicky poškodit. Výhodou dřevěné kuchyňské pracovní desky je snadná opracovatelnost materiálu a je levnější než například kamenná či nerezová deska. Pokud se ale rozhodnete pro tento materiál, musíte počítat s tím, že se deska opotřebuje rychleji než při použití např. kamene, proto ji bude třeba přebrousit a znovu ošetřit proti poškození.

1 m2 – od 5 000 Kč

Kamenné kuchyňské pracovní desky

Kámen je jako materiál pro kuchyňské pracovní desky sice trochu dražší záležitostí, ale výsledný efekt stojí za to. Nejčastěji používaným kamenem je žula, která vytvoří krásné ornamenty, ovšem nevýhodou žulové desky je její křehkost při nárazu těžkého předmětu. Následkem může být naštípnutí nebo dokonce prasknutí kuchyňské pracovní desky.

1 m2 – od 5 000 Kč

Kuchyňské pracovní desky z umělého kamene

Desky jsou vyrobeny z minerální směsi a pojiva, dokonale imitují kamenné kuchyňské pracovní desky, jsou však daleko odolnější. Jednou z výhod je také možnost výběru barevného odstínu ladícího s ostatním zařízením kuchyně.

1 m2 – od 6 000 Kč

Nerezové kuchyňské pracovní desky

Volba nerezové kuchyňské pracovní desky je vhodná z hlediska odolnosti i údržby, vzhledem se ale nehodí do každého interiéru. Tato varianta je ideální pro náročnější provozy.

1 m2 – od 10 000 Kč
publikováno: 9. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.