Kuchyňské pracovní desky musí vydržet a snadno se udržovat. Jakému materiálu dát přednost?


kuchyňská pracovní deska

Design kuchyňské linky vytváří zejména dva základní elementy – kuchyňská dvířka a pracovní deska. Pokud vás čeká plánování nové kuchyně, výběr kuchyňské pracovní desky nepodceňujte a věnujte mu dostatečnou pozornost. Výsledná volba materiálu se promítne nejen na celkovém vzhledu nové linky, ale také na životnosti, náročnosti údržby nebo odolnosti. Pracovní desky se vyrábí z mnoha materiálů v různých cenových hladinách. Na jejich charakteristiky, výhody i nevýhody se podrobněji zaměříme.

Moderní laminátové desky – kvalitní a cenově dostupné řešení

I přes stále se rozšiřující nabídku materiálů a technologií patří kuchyňské pracovní desky s laminátovým povrchem k těm nejoblíbenějším. Hlavním důvodem je jejich cenová dostupnost, ale také vlastnosti, kterými vynikají. Laminátové desky se díky moderním technologickým postupům uplatňovaným při jejich výrobě objevují i v luxusních kuchyních, kde zaujmou zdařilými imitacemi i odolností.

Je třeba zdůraznit, že kvalitativní rozdíl mezi pracovními laminátovými deskami, které se na trhu objevují, je zásadní. U nejlevnějších modelů nelze předpokládat mnohaletou životnost, a to zejména kvůli tenké vrstvě laminátu a ne zrovna kvalitní vnitřní dřevotřískové desce. Naopak moderní laminátové desky vyšší kvality jsou tvořené velmi pevnou dřevotřískovou deskou se zvýšenou ochranou proti vlhkosti a opatřují se dekorativním vysokotlakým laminátem větší tloušťky. Ta zajistí zvýšenou odolnost vůči mechanickému poškození, stejně tak i vyšší teplotní odolnost.

Čtěte také: Sklo za kuchyňskou linku

Na pracovní desky z vyšší třídy se tak nemusíte bát na pár vteřin odložit horký hrnec. Materiál to vydrží bez jakéhokoliv poškození. Lamináty se vyrábí v pestré paletě barev a vzorů. Výrobci využívají pokročilé technologie výroby laminátu, a tak kvalitní povrchy pracovních desek na první pohled nerozeznáte od dřeva nebo kamene.

Laminátová kuchyňská pracovní deska

Výhody

Nevýhody

Cenová dostupnost

Riziko poškození při dlouhodobé vlhkosti

Snadná údržba

Riziko mechanického poškození

Pestrý výběr dekorů a barev

Možnost osazení dřezu jen horní montáží

Krátkodobě snese i vyšší teploty

 

Kuchyňské pracovní desky ze dřeva vyžadují pravidelnou údržbu

Pokud dáváte přednost přírodním materiálům a imitacím zrovna dvakrát nefandíte, oblíbíte si kuchyňské pracovní desky z masivního dřeva. Vypadají luxusně a hodí se do moderních stylových i rustikálních kuchyní. Je však namístě upozornit, že desky z masivu vyžadují pravidelnou údržbu. Povrch by se měl pravidelně impregnovat a olejovat, aby se zachovaly jeho vlastnosti a původní vzhled.

Pro zvýšení odolnosti si pořiďte dřevěné desky opatřené tlakovou impregnací epoxidovými pryskyřicemi. Výhodou dřevěných desek je možnost jejich renovace – přebroušení a přelakování.

Dřevěná kuchyňská pracovní deska

Výhody

Nevýhody

Stylový přírodní vzhled

Vyžaduje pravidelnou údržbu

Výběr z různých dřevin

Riziko mechanického poškození

Možnost renovace

Vyšší cena

Pracovní desky z umělého kamene

Velkou oblibu mají v posledních letech kuchyňské pracovní desky z umělého kamene, které patří do vyšší cenové kategorie. Vynikají vysokou odolností vůči mechanickému poškození i vysokým teplotám, snadno se udržují a vydrží i desítky let. Na trhu jsou dostupné desky v různých barevných provedeních i tloušťkách. Pro vytvoření celistvého vzhledu můžete umělý kámen použít i pro obklad kolem linky.


Desky z umělého kamene se vyrábí ze směsí mletého kamene, pryskyřic a dalších příměsí. Povrch je hladký a na dotek teplý. Dobře se tvaruje a umožňuje zhotovení různých zaoblení a zakončení. Materiál je hygienicky nezávadný a v případě poškození se dá opravit. Podobně jako v případě přírodního kamene musíte počítat s vysokou hmotností pracovní desky a přizpůsobit tomu kvalitu konstrukce korpusů a dalších nosných částí kuchyňské linky.

Kuchyňská pracovní deska z umělého kamene

Výhody

Nevýhody

Vysoká odolnost a životnost

Vysoká cena

Snadná údržba

Vysoká hmotnost

Možnost opravy

 

Dřez lze umístit shora i zespodu

 


Kuchyňské pracovní desky z přírodního kamene

Přírodní kámen patří mezi nejluxusnější, ale také nejdražší materiály. Vypadá honosně, ve srovnání s umělým kamenem má však několik nevýhod. Zmínit musíte například potřebu impregnace pro zachování původní barevnosti. V opačném případě by mohlo dojít například k nevratnému zabarvení při rozlití červeného vína na světlou mramorovou desku. Přírodní kámen, zejména žula, je pak na dotek chladný.

Kuchyňská pracovní deska z umělého kamene

Výhody

Nevýhody

Vysoká odolnost a životnost

Vysoká cena

Relativně jednoduchá údržba

Vysoká hmotnost

Nejluxusnější materiál

Horší opravitelnost

Dřez lze umístit shora i zespodu

U světlých kamenů riziko změny barevnosti

Mechanická i teplotní odolnost

 

Samostatnou kategorii pracovních desek tvoří ty z nerezových materiálů. Na ty však v domácích kuchyních narazíte zřídka, využívají se zejména v profesionálních kuchyních. Jakému materiálu dáte nakonec přednost? Kvalitní laminátové desky rozhodně nejsou špatnou volbou. Desky ze dřeva pak skvěle vypadají, vyžadují však pravidelnou údržbu. Svými vlastnostmi vynikají zejména kuchyňské pracovní desky z přírodních a umělých kamenů, mnohé však může odradit jejich vysoká pořizovací ceny.

Nenechte si ujít další články zaměřené na téma kuchyní:

publikováno: 8. 1. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.