Kuna v domě - jak se jí zbavit?


Kuna v domě - jak se jí zbavit?

Mnozí majitelé staveb bezradně krčí rameny, když se tématem rozhovoru stane kuna - nezvaný a bohužel dlouhodobý návštěvník jejich obydlí. Kuna v domě trápí spousty domácností, stoprocentní recept na vyhnání však neexistuje. Chce to zkoušet, dokud něco nezabere. Trvalé odstěhování kuny je tak otázkou spíše štěstí a náhody, není ale nemožné. Jak na kuny, aby se nestaly vaší noční můrou?

Kuna skalní je tvor, který příbytky lidí navštěvuje, k nelibosti stálých obyvatel, velmi hojně. Jsou pro něj příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Pro lidi je tento fakt zárukou velkého hluku a ruchu (a také zápachu), který dokáže bydlení značně znepříjemnit, a to především v nočních hodinách, protože kuna je živočich, který se realizuje nejvíce právě v noci. Kuna skalní dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby jako takové. V neposlední řadě je i nositelem různých onemocnění, co mohou člověka přímo i nepřímo ohrozit na zdraví. I proto je kuna v domě nevítaným hostem, proti kterému by měl být včasně zahájený boj víceméně samozřejmostí.

Méně i více známé způsoby, jak na kuny vyzrát

Budete-li pátrat po tipech, jak na kuny, zjistíte, že drtivé procento doporučení vychází především z tzv. babských rad, které kolují mezi lidmi již několik generací. Zakročení proti kunám je pak realizováno s pomocí všemožných surovin a prostředků, jež jsou velmi snadno dostupné. Úspěch je však v takových případech nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás a naopak. Co tedy kunu dle babských rad odradí?

 • výrazný parfém
 • trus kočkovité šelmy
 • psí chlupy
 • chlupy z dravé zvěře
 • lidské vlasy
 • lesklé předměty rozvěšené kolem domu
 • další ochočená kuna
 • síra
 • hlasitý zvuk
 • vůně do auta (stromeček)
 • naftalin
 • čpavková voda
 • přítomnost psa

Kuna v domě je problém, s nímž si neví rady spousta lidí, a tak je možné pořídit si i speciální výrobky, které mají za cíl vystrnadit kunu humánním způsobem. K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se tak řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Tyto odpuzovače mohou být akustické či ultrazvukové a lze je pořídit zhruba od 300 Kč. Pokud však toto zařízení nezabere v prvních dnech svého provozu, je možné, že si na něj kuna zvykla. V nabídce je také možné narazit i na spreje či pachové tyčinky proti kunám.

Pomohou pasti na kuny

Často vychvalovaným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklapců a klecí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například vajíčko, šípky, třešně. I toto však není zaručené, protože kuna se převážně pohybuje skoky, a tak je jen dílem náhody, když do nalíčené pasti vleze. Mnohdy je ale toto víceméně jediná cesta, jak se jí opravdu zbavit, protože vůči ostatním možnoste může být imunní a odolná, nebo je dokáže překonávat.

Na kuny platí jedině uzavření přístupových cest

Ano, jestliže se kuna nebude mít jak dostat do stavení, pak do něho nevnikne, takže v něm ani nebude přebývat. To však znamená velké úsilí v podobě důkladného prozkoumání všech možností, kterými by se, třeba i teoreticky, mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.

Problém není jen kuna v domě, ale také kuna v autě

Kuna má ráda teplo, a tak není nic neobvyklého, když ji objevíte i v prostorech okolo motoru, kde je však její přítomnost velmi nebezpečná. Kuna skalní zde totiž kouše hadičky a další součásti motoru, který tak dokáže zcela poničit. V neposlední řadě si sem kuna ráda tahá i zbytky od popelnic, kterými může celý prostor kompletně zaneřádit. Nemá totiž ráda pořádek, a tak ho ani sama není schopna vytvářet, ba naopak. I proto je její přítomnost v autě či domě tak snadno rozpoznatelná.

Kuna skalní je chráněná

Boj proti tomuto živočichovi je značně ztížen i tuzemskými zákony, které jí daly status chráněné šelmy, jejíž zabití je trestné. Pokud vás však otravuje už dlouho, přijde vám určitě vhod výjimka ze zákona, která kunu nechrání v období od 1. listopadu do konce února. V tomto období je možné se jí zbavovat všemi legálními prostředky. Vyvarujte se však použití želez, které jsou považovány za velmi trýznivý způsob likvidace, jenž je trestný po celý rok.

Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Je jen na zvážení každého, jaké prostředky boje zvolí.  Vůbec nejlepší je však důkladně zadělat i ty nejmenší otvory, kterými by se mohla kuna skalní do domu dostat. To je však pro mnohé nepředstavitelné, protože taková akce zabere spoustu času a někdy i financí. Pokud vás tedy kuna v domě trápí, nezoufejte, zkoušejte, co ji vystrnadí, a buďte trpěliví.

Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 21. 9. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Petra
9. 10. 2013

Nám se zabydlela kuna do motorového prostoru auta a zatím prokousala jen nějaké těsnění. Nebudu popisovat tu paseku, mysleli jsme, že nás klepne. Na kunu v autě jsme nastražili odpuzovač kun.

Jan Krejsa
17. 1. 2014

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Blouda
14. 6. 2015

Dobrý den,bydlíme v rodném domě a máme kunu v podbití.Na podzim jsme večer zabili do největší díry dlouhou lat´ku,ale včera v noci nás vzbudilo pískaní a drápání do plechu můj manžel se tam šel potichu podívat a viděl tam kunu.Dnes jsem si pustila zvuky kuny a tyhle zvuky tady slyším i ve dne.U nás na zahradě je plno stromů blízko u sebe moje jedenáctiletá dcera se bojí aby na ni někde nevyskočila.Prosím o radu a předem díky,protože vše co tu bylo jsme zkoušely i trus šelmy.

Blouda
15. 6. 2015

No víte my ji tu viděli i ve dne tak že jo.

Pepa
12. 7. 2015

Jiřičky měly hnízdo v okně, v horním rohu. V noci slyším pád hnízda na parapet. Hned jsem běžel ven k oknu. Tři kuny se tam dělily o krmi. Jedna se rozběhla proti mně. Skřékala podrážděně, ale do nohy mně nekousla. Jak ty ostatní dvě utekly, tak zmizela za nima. Nic příjemného, měl jsem holé nohy, záleží kam by kousla a co za infekci by předala do rány. Jsou čím dál agresivnější. Za bílého dne mně zakously slípky na dvoře. Celkem horor.

Josef Štěpáník
23. 3. 2016

Pošlu foto s popisem zdarma jak na kuny. Je to vyzkoušené, nepotřebuje to el. energii , bez chemie a násili.Pište na meil: pepa.stepanik@seznam.cz

Josef Štěpáník
23. 3. 2016

Pošlu foto s popisem zdarma jak na kuny. Je to vyzkoušené, nepotřebuje to el. energii , bez chemie a násili.Pište na meil: pepa.stepanik@seznam.cz

Martin Rieger
26. 3. 2016

Dobrý den, ubytovala se nám kuna (asi) v mezistropu mezi setnicí a obytným prvním patrem. Nevím kudy se tam dostala a nevím jak na ni.

Děkuji za radu.

Rieger

Gabriela Bočková
18. 4. 2016

Dobrý den, prosím o radu, jak na kunu, načapala jsem ji na půdě, když jsem myslela, že tam snad někdo stěhuje nábytek, jsou poměrně hlučné. Děkuji :)

Robert
10. 5. 2016

Nedávno jsem tady http://homezin.cz/media/jak-se-zbavit-kuny četl, že nemají rádi naftu. Má někdo s naftou reálné zkušenosti? Pomáhá to proti kunám?

Michal Brandtner
20. 5. 2016

Dobrý den.
Poradíte prosím jak na ty děsný mrchy?
Dík Michal

Marta Hlaváčová
25. 5. 2016

Prosím poraďte jak se zbavit kuny !
Díky mockrát.

Eva Sedláková
10. 6. 2016

Dobrý den pane Štěpáníku,
prosím o zaslání fota s popisem, jak se zbavit kuny. Plašič nepomáhá.
děkuji
Eva Sedláková

Pavel Tvaroch
13. 6. 2016

Dobrý den, mám také problém s kunou na chatě. Můžete mi poradit? Děkuji Pavel

Pavel Dvořák
13. 6. 2016

Dobrý den, prosím o zaslání fota a návod jak se zbavit kuny na půdě. Děkuji moc. Dvořák

Martin
19. 6. 2016

Bydlím v menším městě, za domem je les. Kuna si letos oblíbila hlukovou izolaci v motorovém prostoru mého auta, část si pravděpodobně odnesla do pelíšku pro své mladé. Mrcha. Dokonce strhala potahovanou látku s horního krytu motoru. Jak to dokázala, když tam byla přilepená z výroby nevím. Motor jsem bohužel letos na jaře nenastříkal odpuzovacím sprejem jako loni, kdy se ho nedotkla. U předchozího auta mě to udělala taky. Dodatečně jsem koupil a nainstaloval do motoru akustický odpuzovač. Vypadalo to pak, že už do motoru nezavítala. Ale v noci začala pobíhat v okapech mého půdního bytu a tím mě naštvala definitivně. Nedalo se spát a hrozilo, že se zabydlí v půdním prostoru. Koupil jsem přes internet speciální past na odchyt. Chytila se asi po týdnu, v pasti byly odřezky syrového kuřecího masa ( nápad manželky ). Kunu jsem pak následně deportoval asi 5km na opačný konec města za průmyslový areál, kde jsem ji vypustil na okraj lesa.......
Doufám že se potvora nevrátí :-)

Božena Grimová
17. 7. 2016

prosím o zasláni rady jak se zbavit kuny.děkuji

jan.kubny
25. 7. 2016

Prosím o pomoc se zbavením se kun ve stodole. Děkují

pavol maliterny
5. 8. 2016

dobry den poslete mi jak se kuny zbavit na pude
dekuji

Dana Škorpíková
6. 8. 2016

Dobrý den, měla bych zájem o zaslání návodu jak na ty potvůrky kuny a ještě jestli byste nevěděl jak na myši v chatě. Nemáme tam elektřinu, vloni jsme dávali pastičky, chemii tam nechci dávat, jezdíme s malými vnoučaty a jestli jsou nějaké plašiče, aby vydrželi přes zimu, nevím. Byla bych ráda, kdybyste poradil. Děkuji předem za odpověď, Dana Škorpíková.

Milan Sailer
8. 8. 2016

Dobrý večer,poraďte mi, jak dostat kunu z motorového prostoru,koupil jsem přípravek ale nereaguje,byl bych vám vděčen je to potvora.Děkuji a přeji hezký večer.Sailer

Bedřich Lechner
16. 8. 2016

V práci jsme používali elektronické plašiče někde účinkovali někde ne Doma jsem zkoušel různé babské rady, vlasy.naftu,naftalín,voňavku,volně pobíhající psi,tygří trus,nic na ně nezabralo až instalace dvou rádií a přidaná barevná hudba je během pár dnů vypudila

Miroslava Němcová
2. 11. 2016

Zdravím všechny kolegyně. Já jsem se s kunou setkala na své dovolené v Jižních Čechách, kde jsme koupili chalupu. Když jsme si tam všechno zařídili k bydlení, jeli jsme tam na týdenní dovolenou s vnoučaty. Náhle asi po půlnoci jsme slyšeli škrábání, pískání a jakési šmejdění nějakého zvířete. Do rána jsme se nevyspali. Dopoledne jsme se všichni vybavili fotoaparáty v mobilech a šli jsme po stopách zvířete. A vida! Vnučka ji našla ve dřevníky a když otevřela dveře, kuna vyskočila a mou 17ti letou vnučku (65 kg) porazila. Druhá vnučka ji stačila vyfotit a tady je: Byl to velký samec - podle velkých varlat. Byl asi 1,5 m dlouhý a celkově velký asi jako vzrostlý vlčák.
Na chalupu už jsem nikdy nejeli a přes realitku jsme ji pod cenou prodali. Tady je fotka toho samce kuny: www.naturephoto.cz/img/fotobanka/09-2011-0299.jpg

Jaroslav Svoboda
7. 11. 2016

Prosím o radu jak na kunu.
Děkuji mnohokrát

Radek Nešpor
30. 11. 2016

Dobrý den. Moc prosím o tu radu jak na kuny ne email rnespor@seznam.cz. Děkuji. Nešpor.

Zdeněk Jaroš
8. 12. 2016

Prosím o radu jak na kunu na chatě. Děkuji Jaroš

Zdeněk Jaroš
8. 12. 2016

Prosím o radu jak na kunu na chatě. Děkuji Jaroš

Jiří Petr
2. 1. 2017

Dobrý den,
budu velmi rád, když mi pošlete radu, jak se té potvory zbavit.
Děkuji
J. Petr

Romana K.
6. 1. 2017

dobrý den,múžete nám prosím napsat jakou past jste použili na odchyt kuny?Bojujeme s ní už skoro 2roky a už jsme vyčerpali snad všechny možnosti a pořád se vrací.Děkujeme mockrát za radu.

Miroslav Miko
18. 1. 2017

Zdravím Josefe,
rád přivítám Vaši radu, než mi kuna zničí komlet střešní izolaci.Děkuji a platím slivovici.

Monika Kadrnková
28. 1. 2017

Dobrý den,

moc prosím o radu jak zlikvidovat kuny na půdě. Bydlíme v domku blízko lesa, sousedé chovají velké množství drůbeže, my nic, máme pouze psa, který bydlí s námi v domě. Kuny nám systematicky ničí půdu, loni to ještě celkem šlo (bydlíme v domě druhým rokem...), letos na půdě vypadá,jako když padne bomba..podle "pelíšků ve seně, které jsou na podlaze půdy tam přebývá zřejmě více kousků. Trošku štěstí máme v tom,že máme zdvojené stropy,snížené sádrokartonem,takže hluk je poněkud eliminován. Rány po střeše jsou hrozné,když jde kuna domů,zřejmě i s kořistí kterou táhne a pes je několikrát za noc vzůru s touhou ulovit ty hlučné nezvané hosty... Nic moc.. Zkoušíme vystříkat půdu savem a roztokem parfému, vždy to na chvilku zabere ale potom opět přijdou...máme objednané pytlíčky s jedem na kuny, do konce února dle zákona je likvidace tímto prostředkem možná...Máte prosím jinou radu? S pozdravem Monika K. Děkuji.

Monika Kadrnková
28. 1. 2017

Dobrý den,

moc prosím o radu jak zlikvidovat kuny na půdě. Bydlíme v domku blízko lesa, sousedé chovají velké množství drůbeže, my nic, máme pouze psa, který bydlí s námi v domě. Kuny nám systematicky ničí půdu, loni to ještě celkem šlo (bydlíme v domě druhým rokem...), letos na půdě vypadá,jako když padne bomba..podle "pelíšků ve seně, které jsou na podlaze půdy tam přebývá zřejmě více kousků. Trošku štěstí máme v tom,že máme zdvojené stropy,snížené sádrokartonem,takže hluk je poněkud eliminován. Rány po střeše jsou hrozné,když jde kuna domů,zřejmě i s kořistí kterou táhne a pes je několikrát za noc vzůru s touhou ulovit ty hlučné nezvané hosty... Nic moc.. Zkoušíme vystříkat půdu savem a roztokem parfému, vždy to na chvilku zabere ale potom opět přijdou...máme objednané pytlíčky s jedem na kuny, do konce února dle zákona je likvidace tímto prostředkem možná...Máte prosím jinou radu? S pozdravem Monika K. Děkuji.

Monika Kadrnková
28. 1. 2017

Dobrý den,

moc prosím o radu jak zlikvidovat kuny na půdě. Bydlíme v domku blízko lesa, sousedé chovají velké množství drůbeže, my nic, máme pouze psa, který bydlí s námi v domě. Kuny nám systematicky ničí půdu, loni to ještě celkem šlo (bydlíme v domě druhým rokem...), letos na půdě vypadá,jako když padne bomba..podle "pelíšků ve seně, které jsou na podlaze půdy tam přebývá zřejmě více kousků. Trošku štěstí máme v tom,že máme zdvojené stropy,snížené sádrokartonem,takže hluk je poněkud eliminován. Rány po střeše jsou hrozné,když jde kuna domů,zřejmě i s kořistí kterou táhne a pes je několikrát za noc vzůru s touhou ulovit ty hlučné nezvané hosty... Nic moc.. Zkoušíme vystříkat půdu savem a roztokem parfému, vždy to na chvilku zabere ale potom opět přijdou...máme objednané pytlíčky s jedem na kuny, do konce února dle zákona je likvidace tímto prostředkem možná...Máte prosím jinou radu? S pozdravem Monika K. Děkuji.

Ivona Svárovská
12. 2. 2017

Dobrý den,
povedlo se Vám té kuny zbavit??? Máme stejný problém.....
Díky za radu....

Petr Říha
17. 2. 2017

Naší kunu na půdě jsme zlikvidovali použitím teplých ponožek,které jsem za tímto účelem týden nesundal z nohou obutých do zimních bot.Vřele doporučuji,ani moje manželka nepáchla celou zimu na půdu.

Petr Říha
17. 2. 2017

Naší kunu na půdě jsme zlikvidovali použitím teplých ponožek,které jsem za tímto účelem týden nesundal z nohou obutých do zimních bot.Vřele doporučuji,ani moje manželka nepáchla celou zimu na půdu.

Božena Štorková
5. 3. 2017

Dobrý den,prosím o zaslání o fotografie,jak na kuny. Máme s ní velký problém a nevíme, jak dál.Děkuji moc předem.Štorková

Božena Štorková
5. 3. 2017

Dobrý den,prosím o zaslání o fotografie,jak na kuny. Máme s ní velký problém a nevíme, jak dál.Děkuji moc předem.Štorková

Josef Kollmann
3. 4. 2017

Dobrý večer,jsem jeden z těch , kteří si nevědí rady s tou potvorou.Máme celkem nový dům a už jednou jsme ji vyhnali tím , že jsem nechal sundat polovinu střechy což mě stálo 70 tisíc.No a dnes ji tam máme znovu.Proto budu vděčný za každou dobrou radu.
Předem děkuji .
Kollmann josef

Petr
11. 4. 2017

Dobrý den, prosím o zaslání jak na kunu.

Děkuji.

jan malík
11. 9. 2017

pprosím o zaslání návodu jak na kuny.děkuji

Vladimír Horký
18. 9. 2017

chtěl bych radu jak odpudit kuny, které mi lezou po půdě obytného domu, včetně izolace šikmé střechy, přestože je podhled podbitý palubkami
Děkuji
s pozdravem
Horký

Chvojková Barbora
4. 10. 2017

Dobrý den, prosím o radu jak na kunu vyzrát. Máme ji v podbití pod střechou. Již celý týden všude pouštíme nahlas rádia ( sousedé si myslí že jsme se zbláznili), kolem celého domu jsme do podbití rozvěsili snad 200 vonných stromečků a postříkali jsme dřevo sprejem proti kunám koupili plašičku do eletriky, do všech mezer nacpali psí chlupy a ta mrcha se nechce odstěhovat....... Jsme již úplně bezradní. K ránu začne dupat a slyšíte jak leze po zdi sem a tam. Dokonce jsme si na ní chtěli počíhat ale asi nás cítíla a vůbec tu noc neslezla. Děkuji za jakýkoliv nápad. S pozdravem Chvojková

Zdeněk Toman
17. 10. 2017

Dobrý den,
kuny mám na půdě,kde je trochu starého sena,
předem děkuji za radu
Toman

Petr Šverma
25. 10. 2017

Dobrý den, zajímal by mě Váš návod jak na kuny. Předem děkuji

Tomáš Novák
28. 10. 2017

Dobrý večer chci se zeptat jak se zbavit kuny. Děkuji za info.

Tomáš Novák
28. 10. 2017

Dobrý večer. Prosím o radu jak se zbavit kuny. Díky za info.

František Luža
17. 11. 2017

Prosím, můžete mi zaslat radu, jak kuny zlikvidovat?
Děkuji

Rene Svak
21. 11. 2017

Prosím jak proti kunám na chalupě. Děkuji

Radek Formánek
27. 12. 2017

nevím jak na kuny (také mě trápí),ale vím, že výrobky od firmy Deramax funkční nejsou. ledaže by kuny (i myši) byly totálně hluché (cituji návod)

Dagmar Vrzalová
30. 12. 2017

Dobrý den, čtu tady, že máte nějaký způsob, jak se zbavit kuny, máme ji ve střeše, poradíte mi prosím jak se jí zbavit ?
Děkuji Vrzalová

Dagmar Vrzalová
30. 12. 2017

Dobrý den, čtu tady, že máte nějaký způsob, jak se zbavit kuny, máme ji ve střeše, poradíte mi prosím jak se jí zbavit ?
Děkuji Vrzalová

Redakce - Chytré bydlení
2. 1. 2018

Dobrý den paní Vrzalová, zkuste si přečíst celý článek, případně některé zajímavé rady najdete také v komentářích od ostatních čtenářů.
Pěkný den, Redakce CHB

Michal Šobora
18. 1. 2018

Zkuste prosim poslat,nejakou radu prosim.