Kuna v domě - jak se jí zbavit?
Mnozí majitelé staveb bezradně krčí rameny, když se tématem rozhovoru stane kuna - nezvaný a bohužel dlouhodobý návštěvník jejich obydlí. Kuna v domě trápí spousty domácností, stoprocentní recept na vyhnání však neexistuje. Chce to zkoušet, dokud něco nezabere. Trvalé odstěhování kuny je tak otázkou spíše štěstí a náhody, není ale nemožné. Jak na kuny, aby se nestaly vaší noční můrou?
Čtěte také: Aktualizovaný článek jak se zbavit kuny
Kuna skalní je tvor, který příbytky lidí navštěvuje, k nelibosti stálých obyvatel, velmi hojně. Jsou pro něj příslibem bezpečí a tepla, kde se následně (v případě samice) může postarat i o mladé. Pro lidi je tento fakt zárukou velkého hluku a ruchu (a také zápachu), který dokáže bydlení značně znepříjemnit, a to především v nočních hodinách, protože kuna je živočich, který se realizuje nejvíce právě v noci. Kuna skalní dokáže v obydlí napáchat plno škod – od znečištění půdy či střechy výkaly až po zničení izolace či součástí stavby jako takové. V neposlední řadě je i nositelem různých onemocnění, co mohou člověka přímo i nepřímo ohrozit na zdraví. I proto je kuna v domě nevítaným hostem, proti kterému by měl být včasně zahájený boj víceméně samozřejmostí.
Méně i více známé způsoby, jak na kuny vyzrát
Budete-li pátrat po tipech, jak na kuny, zjistíte, že drtivé procento doporučení vychází především z tzv. babských rad, které kolují mezi lidmi již několik generací. Zakročení proti kunám je pak realizováno s pomocí všemožných surovin a prostředků, jež jsou velmi snadno dostupné. Úspěch je však v takových případech nejistý. To, co zabralo sousedovi, nemusí nutně zabrat u vás a naopak. Co tedy kunu dle babských rad odradí?
- výrazný parfém
- trus kočkovité šelmy
- psí chlupy
- chlupy z dravé zvěře
- lidské vlasy
- lesklé předměty rozvěšené kolem domu
- další ochočená kuna
- síra
- hlasitý zvuk
- vůně do auta (stromeček)
- naftalin
- čpavková voda
- přítomnost psa
Kuna v domě je problém, s nímž si neví rady spousta lidí, a tak je možné pořídit si i speciální výrobky, které mají za cíl vystrnadit kunu humánním způsobem. K nejmodernějším způsobům, jak se kuny v domě zbavit, se tak řadí odpuzovače vysílající signály, které jsou pro zvíře velmi nepříjemné. Tyto odpuzovače mohou být akustické či ultrazvukové a lze je pořídit zhruba od 300 Kč. Pokud však toto zařízení nezabere v prvních dnech svého provozu, je možné, že si na něj kuna zvykla. V nabídce je také možné narazit i na spreje či pachové tyčinky proti kunám.
Pomohou pasti na kuny
Často vychvalovaným způsobem, jak se kuny zbavit, je její odchyt a následné odvezení daleko od domova. K tomuto účelu slouží pasti na kuny v podobě sklapců a klecí, kam je třeba kunu nalákat na nějakou její oblíbenou dobrotu – například vajíčko, šípky, třešně. I toto však není zaručené, protože kuna se převážně pohybuje skoky, a tak je jen dílem náhody, když do nalíčené pasti vleze. Mnohdy je ale toto víceméně jediná cesta, jak se jí opravdu zbavit, protože vůči ostatním možnoste může být imunní a odolná, nebo je dokáže překonávat.
Na kuny platí jedině uzavření přístupových cest
Ano, jestliže se kuna nebude mít jak dostat do stavení, pak do něho nevnikne, takže v něm ani nebude přebývat. To však znamená velké úsilí v podobě důkladného prozkoumání všech možností, kterými by se, třeba i teoreticky, mohla kuna do domu dostat. Následné zadělání děr a spár však musí být provedeno odolným a kvalitním materiálem, který kuna skalní nepřekoná. Je velice mrštná a hbitá a není žádnou výjimkou, když se na půdu či pod střechu dostane i skrze škvíru mezi krytinami, které jsou na jednom konci přimontovány ke konstrukci střechy.
Problém není jen kuna v domě, ale také kuna v autě
Kuna má ráda teplo, a tak není nic neobvyklého, když ji objevíte i v prostorech okolo motoru, kde je však její přítomnost velmi nebezpečná. Kuna skalní zde totiž kouše hadičky a další součásti motoru, který tak dokáže zcela poničit. V neposlední řadě si sem kuna ráda tahá i zbytky od popelnic, kterými může celý prostor kompletně zaneřádit. Nemá totiž ráda pořádek, a tak ho ani sama není schopna vytvářet, ba naopak. I proto je její přítomnost v autě či domě tak snadno rozpoznatelná.
Kuna skalní je chráněná
Boj proti tomuto živočichovi je značně ztížen i tuzemskými zákony, které jí daly status chráněné šelmy, jejíž zabití je trestné. Pokud vás však otravuje už dlouho, přijde vám určitě vhod výjimka ze zákona, která kunu nechrání v období od 1. listopadu do konce února. V tomto období je možné se jí zbavovat všemi legálními prostředky. Vyvarujte se však použití želez, které jsou považovány za velmi trýznivý způsob likvidace, jenž je trestný po celý rok.
Kuna skalní dokáže způsobit spoustu škod a probděných nocí, na druhé straně však její přítomnosti v domě nelze upřít pozitivum, a to zbavení se potkanů a myší, které kuna důsledně loví. Je jen na zvážení každého, jaké prostředky boje zvolí. Vůbec nejlepší je však důkladně zadělat i ty nejmenší otvory, kterými by se mohla kuna skalní do domu dostat. To je však pro mnohé nepředstavitelné, protože taková akce zabere spoustu času a někdy i financí. Pokud vás tedy kuna v domě trápí, nezoufejte, zkoušejte, co ji vystrnadí, a buďte trpěliví.
Máme pro vás i další tipy, jak se zbavit kuny
Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!
Změnit pořadí komentářů
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Zvažujete koupi družstevního bytu? Toto jsou hlavní výhody i nevýhody
V hlavní roli finance Družstevní byty jsou atraktivní zejména díky nižší finanční náročnosti na jejich pořízení.… ...

Jak na odvzdušnění podlahového topení? Přinášíme návod krok za krokem
Do českých domácností si stále častěji nachází cestu podlahové vytápění. Lidé si tento způsob velkoplošného… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Ostrovní dům: nezávislý, soběstačný a ekologický
Taky se vám při pohledu na vyúčtování za elektřinu vždycky protočí panenky? Pak vás jistě osloví koncept ostrovního… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

Dřevěný špalek poslouží jako stolek i místo na sezení
Pokud sledujete trendy v oblasti interiérového designu, možná jste si všimnuli prostorů s vkusně zakomponovanými… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...