PR článek

Kupní smlouva na byt či dům je zpětně dohledatelná, katastrální úřad smlouvy archivuje jako důkaz vlastnictví


kupní smlouva na byt

Jelikož se s prodejem nemovitosti obvykle spojuje převádění velkého množství peněz, může se stát, že budete potřebovat potvrzení o uskutečnění transakce i několik let zpětně. Pro tyto účely eviduje Katastr nemovitostí každou smlouvu nebo jinou listinu, na jejímž základě přešlo vlastnické právo k jakékoliv nemovitosti. Katastrální úřad slouží jako veřejný rejstřík všech nemovitostí v České republice a jejich vlastníků či dalších práv, které jsou s nemovitostmi spojené. Pokud se chystáte prodat či koupit nemovitost nebo jste v nedávné době takovou transakci provedli a chcete si zkontrolovat, že jste se opravdu stali vlastníky, vyhledejte online svou nemovitost v Katastru nemovitostí.

Kupní smlouva na prodej bytu nebo darovací smlouva na chatu, všechno se archivuje

Zákon stanoví velmi přísné požadavky pro převádění vlastnického práva nemovitostí. Nejenže musíte mít písemnou smlouvu, ve které specifikujete prodávané nemovitosti, ale také je vhodné pořídit si geometrický plán, který potvrdí hranice kupovaného pozemku. Pří nákupu či prodeji pozemku to sice není povinností, ale pokud chcete nějak upravit velikost pozemku či zpřesnit vzájemnou hranici se sousedem, bez geometrického plánu se neobejdete. Velice přesné mapování Katastrální úřad vyžaduje kvůli vytvoření podrobné online mapy, která slouží veřejnosti jako důkaz vlastnictví. Nad to je v zákoně stanovená vyvratitelná domněnka o tom, že co je zapsáno v katastru, tak platí, dokud někdo nedokáže opak. Realitní makléři společnosti PATREAL tedy radí, abyste průběžně kontrolovali své nemovitosti a předešli tak nepříjemným překvapením. Většinou se chyby či nepřesnosti v katastru nevyskytují, ale pokud se jedná o těžko dostupná území, rozlehlé lesy nebo nejasné hranice, může dojít ke zkreslení, které vás připraví o cenné metry čtvereční vašich pozemků.

Povinnost archivovat smlouvy a jiné listiny má Katastr nemovitostí ze zákona

Kromě evidence map pozemků a jejich vlastníků můžete na katastru získat také přístup k listinám, na jejichž základě se vlastnické právo do katastru nemovitostí vložilo. Tato služba však není veřejně dostupná pro všechny. Abyste získali konkrétní smlouvu nebo dokument, musíte podat formální žádost a osvědčit úřadu své oprávnění tuto listinu požadovat. Nejčastěji se jedná o vlastníka pozemku, zástavního věřitele nebo také o jiné úřady nebo soudy, které například zkoumají pravost těchto dokumentů.

Kupní smlouva na byt může být užitečná při vypořádání společného jmění

Důvody pro vyžádání smlouvy z archivu Katastru nemovitostí mohou být různé a není potřeba je uvádět. Nejčastěji podle referencí společnosti PATREAL lidé žádají o tyto smlouvy z důvodu vypořádání společného majetku. Každá smlouva musí obsahovat specifikaci výši ceny a způsob jejího zaplacení. Ve smlouvě jste tedy měli uvedeno konkrétní číslo účtu, ze kterého jste transakci povedli, což osvědčí jednotlivé nároky majitelů nemovitosti. Jestliže máte pochybnosti o platnosti převodu, či o pravosti podpisů na některé z listin, obraťte se na Katastrální úřad, na realitní kancelář nebo přímo na soud.

publikováno: 20. 9. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.