Kvalitní motorová pila musí mít výkon korespondující s účelem využití


Kvalitní motorová pila musí mít výkon korespondující s účelem využití

Práce na zahradě jsou mnohdy velmi fyzicky náročné. Aby ale stále byly spíše radostí než starostí, je třeba hledat způsoby, jak si je usnadnit. I proto mnohým majitelům pozemků nechybí v jejich výbavě motorová pila, se kterou je úprava stromů či keřů nebo příprava dřeva na zimu mnohem rychlejší. Při výběru je ale potřeba pamatovat na spoustu důležitých faktorů.

Nabídka trhu s motorovými pilami je v současné době natolik obsáhlá, že orientace mezi jednotlivými značkami není jednoduchou záležitostí. V zásadě by však měl mít velký vliv na výběr především účel, k jakému si motorovou pilu pořizujete. V neposlední řadě je také vhodné myslet na to, zda máte dostatek sil na to, abyste s danou pilou mohli bez problémů manipulovat. Některé výkonnější typy jsou totiž v porovnání s těmi základními o poznání těžší a mohli by všechny práce spíše komplikovat, než ulehčovat.

K čemu bude motorová pila sloužit?

To je vůbec primární otázka, jakou byste si měli před výběrem tohoto nástroje položit. Jestliže bude využití pily spočívat v občasném prořezání menších stromků a keřů, postačí motorová pila s kratší lištou, menším výkonem a základnějšího a možná i elektrického typu. Jiným případem je však zpracování dřeva na zimu pro provoz běžné domácnosti během chladných měsíců. To už vyžaduje zaměření na pily střední třídy, případně i polo- nebo plněprofesionální.

Motorová pila může být elektrická nebo benzinová

Na řádcích výše bylo nastíněno, že motorové pily je možné rozlišit do dvou kategorií, a to podle toho, zda je poháněna elektřinou nebo k chodu motoru vyžaduje benzín. Elektrické druhy jsou doporučovány spíše pro amatérské používání, benzinové si poradí i v náročnějších podmínkách. S ohledem na výkon a účinnost je pak možné rozdělit nabídku prodejců na pily:

  • hobby motorové (nenáročné práce, především prořezávání keřů a malých stromků)
  • farmářské motorové (řezaní dřeva, prořezy keřů, stromků)
  • profesionální motorové (zpracování velkých kusů dřeva, kácení stromů v lese apod.)

Záleží především na výkonu motoru

Zaměříte-li se na technické parametry motorové pily, pak stěžejní je samozřejmě výkon motoru. Někdy je také dobré brát v potaz délku lišty. Jen vy sami víte, v jakých podmínkách budete pilu používat. A tak i když někteří prodejci mohou délku lišty opomíjet, pro někoho může být tato informace jednou ze zásadních. Častou chybou je mylná představa, že čím delší lišta, tím kvalitnější přístroj. Není to však pravda. Pokud k dobré délce lišty nebude vykazovat motor odpovídající výkon, pak jsou všechny centimetry víceméně k ničemu. Obecně je možné doporučit u hobby kategorie motor s obsahem přibližně 40 až 55 cm3, v rámci druhé kategorie pak hodnotu 55 až 75 cm3.

Motorová pila je investicí, která se vrátí v podobě ušetřených sil. Dobrý prodejce by měl umožnit její vyzkoušení, abyste reálně poznali její váhu, případně těžiště, hlučnost a celkově manipulaci s ní. Co se týče cen, tak nejlevnější motorová pila začíná s cenou na zhruba 1500 Kč, u farmářských typů počítejte s cenou začínající okolo 4500 Kč. Profesionální motorová pila nejnižší kategorie stojí minimálně 10 000 Kč.

 

publikováno: 10. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.