Kvalitní servis plynových kotlů – co by měl zahrnovat a jak často jej provádět


servis kotle a revize

Pokud ve své domácnosti používáte plynový kotel, neměli byste podceňovat význam pravidelných revizí a servisních prohlídek. Kvalitní servis plynových kotlů je totiž zárukou jejich bezproblémové funkčnosti. Při pravidelném servisu zvýšíte efektivitu kotle, prodloužíte jeho životnost a minimalizujete případná rizika havárie. Víte, jak často by se měl servis kotlů provádět a co vše by měl zahrnovat? Právě na to se zaměříme.

Revize plynových kotlů nemusí být povinné

V první řadě je důležité si uvědomit, že je velký rozdíl mezi revizemi kotlů a spalinových cest a pravidelným servisem. Podle platného zákona musí majitelé kotlů na zemní plyn provést jednou za tři roky provozní revizi, během které revizní technik zkontroluje těsnosti rozvodů a připojeného zařízení. Tato povinnost se však vztahuje jen na podnikající fyzické osoby a na osoby právnické.

Majitelé rodinných domů tak ze zákona revize plynových kotlů provádět nemusí. To často vede k domněnce, že kotle na zemní plyn nevyžadují žádnou zvláštní péči a údržbu. Tak tomu ale rozhodně není. Sami výrobci kotlů doporučují provádět odborné servisy každý rok.

V případě spalinových cest je situace jiná

Je také namístě upozornit, že ačkoliv v případě kotlů na zemní plyn nejsou u rodinných domů pravidelné revize ze zákona povinné, u spalinových cest je situace odlišná. Podle legislativy platí povinnost provádět každoročně odbornou kontrolu a čištění spalinových cest, které vedou ze zařízení. Kontrolu a čištění komínů neprovádí topenář, ale kvalifikovaný kominík.

Servis plynových zařízení provádějte každý rok

Kotle na zemní plyn vyžadují odbornou péči a pravidelnou kontrolu. Pokud na údržbu a čištění nedbáte a používáte kotel bez kontroly několik let, počítejte s tím, že se zásadně zkracuje životnost zařízení. Každý plynový kotel se totiž zanáší, pak dochází ke ztrátě účinnosti. Díky tomu se u dlouhodobě neudržovaných kotlů zvyšují náklady na vytápění.

servis kotle

Na servis si povolejte smluvního partnera výrobce kotlů

Už při pořizování nového kondenzačního plynového kotle byste měli s pravidelnými servisními zásahy počítat. Proto si pořiďte kotel od takového výrobce, který má po republice rozsáhlou síť partnerských servisních techniků, kteří jednotlivá zařízení dobře znají a v případě potřeby mají okamžitě k dispozici i náhradní díly. Například oblíbený dodavatel plynových kotlů ENBRA spolupracuje s více než stovkou odborných servisních partnerů, kteří jsou v případě potřeby okamžitě k dispozici. Své partnery pravidelně proškoluje, dodává jím podrobné montážní návody, manuály i technickou dokumentaci a v případě potřeby jim podá pomocnou ruku.

Doporučujeme si na servis kotlů přizvat vždy jen smluvní partnery daného výrobce zařízení, kteří mají podrobné informace o tom, jak konkrétní plynové kotle fungují a jak je správně servisovat. V případě společnosti ENBRA naleznete na jejich internetových stránkách přehlednou mapu servisních partnerů, na které se můžete v případě potřeby obrátit.

Co všechno by měl servis plynového kotle zahrnovat

Servis plynového kotle se skládá z několika komplexních úkonů, které zajistí důkladné zjištění stavu a precizní vyčištění. Každý servisní zásah začíná vizuální kontrolou stavu kotle zvenčí i zevnitř. Certifikovaný servisní technik by měl zkontrolovat odkouření, připojení, ventily, filtry a další části. Součásti servisu by mělo být i změření topné a ohřívané vody, stejně tak i zkouška chladu kotle. Stav topné vody totiž často hned odhalí příčinu případných problémů.

Nedílnou součástí pravidelných servisních zásahů musí být pečlivé vyčištění jednotlivých částí. To rozhodně nespočívá jen v otření trubek od prachu, čištění by mělo být mnohem komplexnější. Zpravidla zahrnuje vyčištění ventilátoru, hořáku, difuzorů, výměníku, čerpadla spojů na desce, čidel a dalších konstrukčních prvků.

Pokud si na servis kotle zavoláte osvědčeného servisního technika, který je v ideálním případě smluvním partnerem výrobce daného zařízení, nemusíte se o nic dalšího starat. Topenářská firma provede podrobnou kontrolu a čištění kotle a postará se o to, aby zařízení fungovalo bez jakýchkoliv problémů a s maximální účinností přinejmenším do další servisní prohlídky.

publikováno: 24. 4. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.